Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Olimpiada de origami

Olimpiada de origami

Mesajde eudaimonia pe 27 Sep 2014, 15:59

Anul acesta va avea loc a IV-a editie a olimpiadei de origami. Din cate am inteles eu, mai intai, mai multi designeri de pe forumuri au facut diagrame si CPs pentru propriile modele. Toata treaba asta s-a concretizat intr-o carte in format pdf. Cine a avut modele proprii, a putut sa trimita diagrame. Acum, urmeaza a doua parte, adica olimpiada propriu-zisa unde te poti inscrie ca sa primesti dupa 15 octombrie acest pdf + 12 tasks. Astfel, vor fi 12 probe si 3 saptamani la dispozitie pentru impaturit modele si fotografiat. Pentru fiecare proba, se primeste un numar de puncte si asa se determina primele 3 locuri, dupa care se va vedea cine a luat mai multe puncte (sau medalii) si care sunt castigatorii intregii olimpiezi. Nu conteaza daca nu reusesti sa impaturesti toate modelele, trimiti ce poti si la sfarsit se face un clasament.

Eu m-am inscris deja. Va puteti inscrie si voi pana in 15 octombrie. Ar fi frumos sa fim mai multi participanti de pe acest forum. Anul trecut a participat Michael Gross, singurul din Romania. Il rog sa mai dea el detalii daca am omis ceva.

Informatii suplimentare:
https://www.flickr.com/photos/origamiru/14364443815/
http://snkhan.co.uk/forum/viewtopic.php?f=16&t=12530

Nu va fi usor sa indeplinim toate probele, dar castigam experienta.

Rog un admin sa puna topicul asta undeva sus sa fie mai vizibil.
eudaimonia

Re: Olimpiada de origami

Mesajde Michael.Gross pe 06 Oct 2014, 22:39

Chiar aveam de gand sa deschid eu topicul despre olimpiada, dar vad ca ai facut-o tu deja.
Olimpiada este alcatuita din 12 Task-uri:
- 5 modele din diagrame (unul simplu, unul intermediar si trei complexe)
-un Cp pentru un model complex
-o Kusudama
-3 Tesselations, din care una cu diagrame si doua cu CP
-un corrugation
-o tema pentru un design propriu. Anul trecut a fost "Stop War!"

Pentru fiecare model trebuie sa faceti cel putin trei poze si sa le trimiteti la adresa de mail data.

Reguli:
-Orice tip de hartie poate fi folosit
-Participantii au voie sa lipseasca(MC) si/sau vopseasca modelele atata timp cat acest lucru nu impiedica identificarea a tuturor elementelor a modelului.
-Doar poze nepublicate inainte de olimpiada sunt admise
-Fiecare model trebuie fotografiat din cel putin trei unghiuri.
-Editarea pozelor este interzisa
-Participantii n-au voie sa posteze imagini cu modelele pe internet inainte de incheierea olimpiadei.

Merita sa participati chiar daca nu reusiti sa indoiti toate modelele pentru ca primiti pdf-ul cu diagramele pe care nu le gasiti altundeva. Mult noroc celor care participa! :D
Michael.Gross

Re: Olimpiada de origami

Mesajde eudaimonia pe 16 Oct 2014, 07:57

And so it begins! :cheers:

Am primit aseara e-mailul cu cele 12 tasks si nu am avut timp decat sa arunc un ochi peste pagini. Exciting!
Deja stiu la ce e posibil sa am probleme: la CP, of course, si la corrugation, care, desigur, nu e orice corrugation, e un model de-al lui Ermakov (mai sunt inca 2 si nu sunt foarte usoare).Si mai e si modelul propriu. Yay! :D

Participantii din Romania sunt:
-Catalin Afrasinei
-János Mihály Kristófi
-Michael Gross
-Muntean Mihaela
-Simona Pescaru

Sper sa putem discuta aici, daca avem dificultati cu ceva, daca punem poze cu test folds, etc.

SUCCES!
eudaimonia

Înapoi la Concursuri