Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Conservarea hartiei

Conservarea hartiei

Mesajde Adina pe 08 Iun 2008, 17:17

Voi ce faceti ca sa pastrati mai bine modelele?
Eu pana acum nu am facut nimic in acesta privinta, dar vreau sa incep sa iau niste masuri. Imagine
Ce recomandati?
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Conservarea hartiei

Mesajde Elsix pe 08 Iun 2008, 17:18

orice ai face nu folosi focul sau fumul....:D
Elsix
Site Admin

Mesajde Adina pe 08 Iun 2008, 17:19

Elsix scrie:orice ai face nu folosi focul sau fumul....:D

Ufff bine ca mi-ai zis... Imagine Imagine
Adina
Site Admin

Mesajde Elsix pe 08 Iun 2008, 17:25

sincer sa fiu nu am folosit nimic pana acum. dar recunosc ca modelel mai vechi au inceput sa ingalbeneasca. ceea ce nu e neaparat rau, daca asta este tot ce fac....sa vedem cum progreseaza si mai vorbim. se zice ca unii folosesc adeziv combinat cu nu stiu ce, altii polish de podele, dar retetele nu le stiu
Elsix
Site Admin

Mesajde horatiu pe 10 Iun 2008, 23:28

Eh...ce-am auzit si io de la avansati din lumea origami( vezi The Origami Forum) ca se foloseste o substanta numita metil celuloza...substanta comuna chipurile oriunde dar greu de obtinut in stare pura (adica sa te duci la magazin si sa ceri "dati-mi si mie metil celuloza"). Se gaseste pe net ( de ex la magazinu asta sau asta) dar numa ca trebuie sa platiti cu cardul am impresia...iar la noi...nu prea am gasit ca nu am stiut unde sa caut.
Am inteles ca si niste sprayuri acrilice snt folositoare...trebuie documentatie multa in domeniu...orice cunostiinte de chimie,hartie,materiale adezive sunt folositoare.
horatiu

Mesajde Adina pe 10 Iun 2008, 23:59

Horatiu, mersi mult pentru sfaturi. Imagine
Incerc si eu sa ma mai documentez si daca gasesc ceva va zic.
Adina
Site Admin

Mesajde Rembrandt pe 05 Oct 2008, 20:53

Adina scrie:Voi ce faceti ca sa pastrati mai bine modelele?
Eu pana acum nu am facut nimic in acesta privinta, dar vreau sa incep sa iau niste masuri. Imagine
Ce recomandati?

incearca sa-ti pui modelele de origami in frigider Imagine
Rembrandt

Mesajde criss pe 09 Mar 2009, 07:54

eu am citit despre eric joisel un origamist foarte priceput si el zicea ca le da cu fixactiv acrilic ca sa reziste si sa le dea un alt aspect mult mai elegant. dar exista asa ceva la noi? daca stiti sau daca ati auzit sa-mi spuneti si mie
criss

Mesajde firina95 pe 08 Feb 2010, 01:22

exista la hanul cu tei ...la fondul plastic....a dar sunteti din cluj....la magazine speciale pentru artisti plastici...pictori
firina95

Mesajde horatiu pe 24 Mar 2010, 00:31

Ei, si uite ca au trecut 2 ani de cand am scris ultima data la acest topic Imagine .
Iarasi am dat de o febra inginereasca de a incerca diferite substante si materiale cu care pot da pe hartie sa o fac sa reziste mai mult in timp (ma chinuie tare tema timpului se pare Imagine , caci timpul omoara si modelele, nu numai oamenii ).
Intr-adevar, Eric Joisel zicea ceva de spray-uri acrilice pe site-ul sau, iar acum vreo saptamana intr-un e-mail (il intrebasem mai exact ce foloseste el in conservarea modelelor, caci imi ajunsese cutitul la os deja Imagine ) mi-a spus ca foloseste MC sau spray acrilic, cu care da pe modele, in diferite locuri unde vrea sa modeleze modelul de origami, dar le usuca imediat cu un uscator, pentru ca daca le lasa sa se usuce singure, ar putea strica detaliile hartiei (de exemplu pentru un model cu fata de om, detaliile fetei s-ar strica sigur daca nu ar usca imediat modelul).

Un alt origamist desavarsit, vietnamez de aceasta data, Dao Cuong Quiet, care e pur si simplu un geniu, si care din pacate nu are inca diagrame (dar a spus ca lucreaza la o carte acum), mi-a spus tot asa intr-un e-mail ca pentru modelele sale ar folosi lipici, sau vopsea (probabil tot acrilica) sau tot spray acrilic pentru prezervarea in timp a lor. Va invit sa vedeti niste modele ale sale aici sau in Galeria sa de pe Flickr.

In fine, de curand, nu stiu de ce nu mi-a dat mai demult prin cap, m-am gandit sa dau cu fixativ peste un model terminat de curand. Da, fixativ pentru par, marca e chiar Intesa pot sa zic, in caz ca vreti sa stiti Imagine .
Rezultatele sunt destul de uimitoare. Am acoperit complet modelul cu fixativ, l-am lasat sa se usuce peste noapte, si a 2-a zi era destul de batos, asa cum voiam eu :D. Este posibil sa mai fie nevoie de putina modelare dupa uscare, mai ales daca modelul are detalii fine, insa rezultatul m-a incantat personal.

Cred ca deja cu cunostiintele care le-am strans pe acest forum, o sa putem face toti o carte ca cea a lui Lafosse despre retete de tratare a hartiei si tot ce e legat de asta Imagine .
Ultima oară modificat de horatiu pe 24 Mar 2010, 15:13, modificat 1 dată în total.
horatiu

Mesajde Daria pe 24 Mar 2010, 13:33

Poate tu o sa faci cartea. Imagine
Acum am inteles de unde ai febra pictatului modelelor :D
Da, fixativul chiar e o solutie la indemana Imagine
Daria

Mesajde flaut1st pe 17 Noi 2010, 11:45

Salut, modelele mele de kusudama si cele modulare, dupa ce le termin - le dau cu lac de unghii transparent sau cu intaritor de unghii...

Si cei ce fac origami din coli ministeriale albe sau simple foi patrate de aceeasi culore pe ambele parti, veti fi uimiti ce poate face lacul de unghii transparent cu "sclipici"... ok. Spor... Imagine
Rasplata lucrului bine facut este de a-l fi facut bine. :) (Ralph Waldo Emerson)
flaut1st

Mesajde Michael.Gross pe 28 Dec 2013, 14:57

Eu folosesc un lac pentru hartie. Pana si modelele de anul trecut inca mai arata ca noi.
Michael.Gross

Mesajde horatiu pe 03 Feb 2015, 09:36

Intr-adevar, am gasit si eu un spray special pentru conservarea hartiei, a documentelor de arhiva mai exact, ce ofera protectie UV, la praf, mizerie, etc. Este un lac de fapt, asa cum a zis si Michael mai sus.
Va arat si ingredientele, ca probabil daca vreti sa cautati dupa nume nu-l veti gasi.

Imagine
Imagine
horatiu

Înapoi la Hartie si Unelte