Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Schimb

Schimb

Mesajde paperwizard pe 06 Oct 2010, 20:06

Aici vom scrie ce carti Imagine de origami avem si vom face schimburi de carti intre noi (primesc o carte o carte, ofer o carte) Imagine

P.S.: vom scrie numele cartii si numele autorului
paperwizard

Re: Schimb

Mesajde Lipo pe 06 Oct 2010, 20:31

Oare cati dintr noi am avea diagrame daca Elsix, Ecaterina, Orikalmi si toti ceilalti ar fi cerut ceva la schimb?
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde orikalmi pe 06 Oct 2010, 23:01

Cu schimbul cartilor mai rare, deci mai valoroase practic scoti mai multe carti in public, caci numai prin schimb tot aceleasi carti ar circula peste tot. Acum un an-doua carti care sunt deja peste toate forurile erau unele dinter cele mai rare. Real collectioners both exchange and share.
orikalmi

Mesajde Lipo pe 07 Oct 2010, 07:14

OK, se vede ca nu ma invart pe prea multe forumuri Imagine Imagine
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde paperwizard pe 07 Oct 2010, 14:54

Lipo scrie:Oare cati dintr noi am avea diagrame daca Elsix, Ecaterina, Orikalmi si toti ceilalti ar fi cerut ceva la schimb?

adevarat, dar trebuie sa avem o garantie (desi avem incredere ) deoarece cartile sunt destul de scumpe. In plus fiecare va invata ceva nou.
paperwizard

Mesajde paperwizard pe 07 Oct 2010, 14:56

sigur, putem arata diagramele din carti, dar cu modele mai grele ar fi complicat si in legatura cu schimbul ma gandeam sa nu se simta prost cei care au dat mai multi bani pe ele Imagine
paperwizard

Mesajde Adina pe 07 Oct 2010, 19:45

Stim cum e pe celelalte forumuri, si Elsix a avut mult de tras cand s-a pus problema schimbului, si tocmai din aceasta cauza nu am adoptat niciodata aceasta tactica.
De aproape doi ani de cand functioneaza forumul nostru, toate cartile s-au dat liber, cu singura conditie a postarii cel putin o data, pentru ca altfel nu s-ar putea vedea link-urile ascunse.
Sectiunea cartilor a fost facuta in vederea ajutorarii si a incurajarii celor care doresc sa se apuce de origami, iar cine are o carte care inca nu se afla aici, o poate posta daca binevoieste. Daca nu...atunci o va posta altcineva atunci cand va fi mai putin "rara".
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde orikalmi pe 07 Oct 2010, 20:23

Eu cred in faptul ca Internetul este exact pentru a face public informatiile, nu a le tine in secret "sursele profesional". Sa speram ca nu numai ca din ce in ce mai multe persoane se vor apuca de origami, dar si arta origami va fi mai populara si va mai evolua. Oricum, daca vrei sa faci public o carte noua, cineva oricum tre sa cumpere cartea.

Chiar eu, ori de cate carti am in format electronic, daca gasesc una, o cumpar, daca nu-o aveam in format electronic, o scanez, dar oricum ajunge sa fie cadou. Cele "usoare" ajung la educatoarele din gradinita, cele "avansate" prietenilor.

Deci eu cred, ca si cartile si hartiile oricum vor fi cumparate, caci chiar si cu ebook-uri, numarul viitorilor clienti oricum creste.
orikalmi

Mesajde marci pe 26 Oct 2010, 00:03

Origami, priveste atent la cuvintele scrise de Lipo sub linie " Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare". Daca nu era Adina, care sa puna pret pe pasiune,pe dorinta de a impartasi cat mai multor aceasta pasiune, lasand la o parte " garantia" "increderea"" sacrificiul cumpararii unei carti",poate, ( mai mult ca sigur), forumul ar fi avut mai putini membrii. A da ceva din suflet, in schimbul a ceea ce crezi ca este frumos, si place si altuia, valoreaza mai mult decat partea financiara.
Daca ai fost intr-o biblioteca si ai pus mana pe o carte rara, ti-a cerut cineva ceva in schimb ? Eu cred ca ai citit-o cu sufletul la gura, bucurandu-te ca ai reusit sa inveti, sa afli ceva. Gandeste-te ca cei pe care i-ai intalnit pe acest forum,fac tot ceea ce fac, din suflet,( ceea ce foarte rar gasesti)... Si daca au reusit sa faca ceea ce au facut,au facut-o din pasiune,pentru multumirea lor sufleteasca, si a celor ca noi,care am invatat ceva...
Imi cer scuze Adina ca fac conversatie de acest gen, dar acuma am intrat din gresala pe " schimb" si am fost socata de cuvintele " garantie,schimb, plata.... Nu se potriveste oamenilor pe care i-am gasit acum un an ; oameni care atunci cand ceream model pentru o veverita amarata,mi-au dat o carte, doua; oamenilor care au stat zile, saptamani sa ne expuna lucrarile, sa aiba grije de ele.... Oare ei, ce ar merita in schimb? Origami, bucura-te ca ai dat de niste oameni minunati!!!!
Daca mie, mi-ar fi cerut o carte in schimb,( cand nu stiam cu se manca origami) astazi, pentru mine,origami se rezuma doar la barca, coif, solnita...Si chiar daca duc in spate cativa anisori, am invatat ceva de la aceasta echipa minunata:"oamenii origami se pliaza si se rasucesc, se invartesc in functie de ceilalti, situatie sau dorinta"Inca o data scuze daca am suparat pe cineva.Dar asa sunt eu mai vulcanica uneori;

marci

Înapoi la R.I.P.