Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Site diagrame

Site diagrame

Mesajde Nifty pe 19 Mai 2009, 08:09

Am inceput sa lucrez la un site cu diagrame si cu carti de origami. Daca cineva are vreodata nevoie de o diagrama sa o gaseasca mai usor.

Adresa este:
http://www.bitsolution.ro/origami/

As vrea sa stiu parerea voastra si daca aveti si alte idei privitoare la site.
Nifty

Re: Site diagrame

Mesajde Adina pe 19 Mai 2009, 14:51

Foarte frumos ce faci tu acolo Nifty, si cred ca e ceva de munca, nu gluma... Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde cridiana pe 19 Mai 2009, 15:04

E frumos ce faci acolo, intr-adevar, dar se pune problema copy-right-ului. Nu stiu in ce masura poti sa faci un site pe care sa expui niste diagrame care nu sunt free (adica modele traditionale) direct (si nu folosind link catre site-ul care are copy-right-ul pe ele).
cridiana

Mesajde Nifty pe 19 Mai 2009, 15:13

Pai ce sa zic, atata timp cat nu-l folosesc sa fac bani din el ci doar pentru noi sa ne fie mai usoara viatza cand cautam o diagrama sau pentru a ne prezenta lucrarile intr-un mod mai frumos, cred ca nu e nici o problema.
Apropo deja am terminat sectiunea de Kusudama in care am adunat poza de pe forum. (diseara o s-o uploadez)
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva folosind pozele de pe forum. Daca e vreo problema o sa le scot si o sa folosesc doar pozele mele.
Oricum site-ul o sa-l tin pentru mine ca sa am diagramale organizate si usor de gasit.
Nifty

Mesajde Andrei pe 22 Mai 2009, 17:11

Si eu cred ca initiativa este foarte bine intentionata, insa subscriu mai ales la ceea ce a spus Cridiana.
Sunt aproape convins ca aceia care detin copyright-ul de fapt asupra diverselor diagrame si instructiuni nici nu vor auzi vreodata despre acest site (asta, daca nu cumva o sa ajunga sa fie indexat de Google si va deveni foarte vizitat si peste hotare),insa cred ca ar trebui sa fii putin mai precaut. Si nici textul "Unless indicated otherwise, all content © 2008 Andrei Lucaci. All rights reserved." nu prea e de ajutor, pt ca nu ai precizat chiar peste tot site-urile de pe care ai preluat informatia, si deci s-ar putea intelege ca pretinzi drepturi de autor si asupra acelor informatii.
In ceea ce priveste diagramele, iarasi, este o problema destul de delicata. Chiar si daca nu capeti bani de pe urma acelor diagrame, mai important este ca autorul original nu capata bani.
In fine, atata timp cat nu vrei sa fie vizitat de prea multa lume, ar trebui sa fii in siguranta. So keep up the good work!
Imagine
Andrei

Mesajde Elsix pe 24 Mai 2009, 07:58

Am mai vazut si prin alte tari ca se practica site-ul cu diagrame. Chiar unele erau foarte bine dotate. Dar cand s-a aflat de ele au fost inchise, deci asta e singurul risc pe care il vad, faptul ca ai putea muncii degeaba. Cu forumul avem un avantaj ca nu multa lume citeste romana, dar nu se stie niciodata cand ne-o veni randul.
Elsix
Site Admin

Mesajde corie pe 24 Mai 2009, 11:18

Tocmai, daca nu stiu romana n-au de unde sa stie faza cu linkurile ascunse. Tot ce vad e coperta cartii, nu?:)
corie

Mesajde horatiu pe 27 Mai 2009, 20:48

Este foarte tare ceea ce faci tu Nifty. Ma gandisem si eu odata sa fac un site calumea de origami,cu baze de date cu tot. Vad ca ai inceput tu primul :D . Felicitari!

Multa bafta si sper sa nu te gaseasca vreodata BOS Imagine (British Origami Society)
horatiu

Mesajde monika pe 28 Mai 2009, 21:56

Nifty, vreau sa iti spun ca ceea ce faci tu este chiar super...multumesc si eu in numele tuturor prietenelor mele, ca de multe ori cautam diagrame pt anumite modele si nu le gaseam. Pe site-ul tau se gasesc usor. Multumim
monika

Mesajde bruja pe 12 Iun 2009, 07:29

Salut!
E frumos ce faci, deoarece e greu , ma ales pentru incepatori, sa gaseasca ceva care sa-i motiveze. Un site care sa-ti explice pre limba ta e mult mai bine.
Dar cred ca e o confuzie in ceea ce priveste autorii urmatoarelor kususdame:
Dinara
Infiny
Sakuradama
Sergei Afonkin
Sham
Venus
bruja

Mesajde Ada pe 14 Dec 2009, 23:50

De ce nu se mai vede linkul?
Ada

Mesajde origami_land(nicoleta) pe 15 Dec 2009, 10:38

Ada scrie:De ce nu se mai vede linkul?

Aceeasi intrebare si de la mine.... Imagine Imagine Imagine
origami_land(nicoleta)

Mesajde vrabiutza97 pe 15 Dec 2009, 14:26

poate ca n-ati publicat ceva
vrabiutza97

Mesajde alex pe 15 Dec 2009, 14:29

nici mie nu imi apare
alex

Mesajde origami_land(nicoleta) pe 15 Dec 2009, 16:29

vrabiutza97 scrie:poate ca n-ati publicat ceva

Am vrut sa zic ca nu se deschide pagina, nu merge...ca de vazut o pot vedea aici pe topic. A mers la cineva pana acum? Ati vazut ceva diagrame, poze pe site-ul postat de nifty Imagine Imagine
origami_land(nicoleta)

Următorul

Înapoi la R.I.P.