Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

florin0_2002

Re: florin0_2002

Mesajde florin0_2002 pe 08 Ian 2011, 10:26

Multumesc Sareth! Ma bucur sa te revad pe aici! Sper sa ne incanti din nou cu modelele impaturite de tine... cat mai curand.

Legat de dimensiunea hartiei... aoleu ce imi ceri... am mai spus eu si altadata... eu nu masor hartia decat foarte rar. Asa ca habar nu mai am ce dimensiune am folosit pentru Hatsune Miku, oricum nu mai mare de 50cm pentru ca hartia din care am facut-o vine cu latimea de maxim 50. Cu ce am mai taiat eu cand am format patratul... a ramas undeva la 40 si ceva de cm.
Daca ar fi sa fac din nou modelul as pleca cam cu aceeasi dimensiune. Eu prefer sa fac unele modele mai mici deoarece stau mai tepene la final. Un model prea mare tinde sa se prebuseasca sub propria greutate. Plus ca ocupa spatiu prea mare in casa.
Deci eu recomand vreo 50cm... dar omul este subiectiv prin natura sa... deci tu alege ce crezi ca te coafeaza pe tine mai bine. Probabil ca ar merge si o hartie mai mare, in cazul asta probabil ar trebui sa fie si ceva mai grosuta.

Toate cele bune si multumesc inca o data tuturor pentru cuvintele frumoase!!!

Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde FlorigamiBonsai pe 09 Ian 2011, 15:36

Imagine Imagine Minuntate, ar da bine in gradina mea de flori cateva insecte de ale tale. ar facea-o mai reala decat mi se pare mie ca este.
FlorigamiBonsai

Mesajde seiyaa pe 10 Ian 2011, 23:31

Imagine Imagine Imagine Imagine
seiyaa

Mesajde Christina pe 23 Ian 2011, 15:58

Ce de modele extraordinare Imagine Imagine Insectele par atat de reale Imagine Sincere felicitari si Imagine Imagine Imagine
Die musik ist eine Axt für das gefrorene Meer in uns!
Christina

Mesajde FlorigamiBonsai pe 09 Feb 2011, 16:37

M-am gandit la ceva: poate ne vedem sa imi lasi 2-3 modele sa le promovez in workshop. Sunt multi oameni dornici sa invete. ce zici?
FlorigamiBonsai

Mesajde horatiu pe 27 Feb 2011, 17:32

florin0_2002 scrie:Eu va multumesc tuturor pentru aprecieri!!!

Dar va asigur ca nu sunt nici extraterestru, nici vreun supra-om, nici macar vreun geniu nu sunt. Singurele mele avantaje sunt ca mi-a placut si imi place geometria si ca sunt destul de meticulos.
Sunt convins ca si voi puteti face aceleasi lucruri. Va trebuie doar putin curaj sa va avantati in aceasta directie. Rabdare stiu ca aveti pentru ca faceti modularele alea cu sute de module.

Ba meriti distinctia asta de "extraterestru" zic eu :D. Si oricum, pasiunea pentru geometrie+meticulozitate = Imagine cand e vorba de origami Imagine . Grija cu care faci modelele ( si modelele pe care le faci in sine ) ma minuneaza inca. Hai sa zicem ca pentru un origamist nu esti "extraterestru", dar cred ca multi origamisti de pe acest forum pot sa confirme cum e privit un om de catre un non-origamist, om din ale carui maini ies tot felu de modele din astea. Am incercat si eu odata sa privesc obiectiv modelele astea , ca un om din exterior, care nu are treaba cu origami, si desi e foarte greu, o clipa am reusit, si intr-adevar, e ceva care pare "inuman" pana sa patrunzi in tainele origami.
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde motorhead pe 02 Apr 2011, 08:33

:hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :hatoff: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: ;) :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2:
motorhead

Mesajde eudaimonia pe 26 Ian 2013, 19:54

Foarte frumoasa e galeria ta, cea mai avansata din cate am vazut pana acum. Si sfaturile pe care le dai aici si in alte topicuri sunt folositoare. Si eu vreau sa ma pun pe treaba mai serioasa cu origami-ul de cand am vazut ca exista ceva dincolo de corpuri geometrice, flori si stelute (exista si flori destul de complicate though), dar ce m-a oprit pana acum este hartia si lipsa CMC-ului. But no more, numai sa gasesc niste timp (deh, sesiune, chestii).

Ce am observat eu la galeria ta e ca modelele facute din simpla si ieftina hartie de impachetat sunt mult mai reusite decat cele din hartie de matase/dud/whatever. Par mai solide, mai realiste, cu suprafete mai netede unde trebuie, foarte placute la vedere, asta si datorita CMC-ului, banuiesc. Celelalte sunt cam firave si parca nu au atat de multa consistenta. Mie imi plac foarte mult si cred ca voi incepe si eu cu o astfel de hartie si cu adezivul Bison recomandat de tine. M-ar interesa sa stiu ce marca e spray-ul pe care il folosesti pentru sandwich-ul de hartii.

Vazand galeria ta, sunt optimista si eager sa incerc si eu modele mai complexe inspirate din natura, dar cred ca va trebui sa frec niste nervi si sa trec prin disperare pana sa ajung la ce am vazut aici. We'll see.

Astept sa mai vad modele impaturite de tine. Good luck!
eudaimonia

Mesajde florin0_2002 pe 07 Mai 2013, 12:22

Hei, nu ne-am mai vazut de mult! Bine v-am regasit!
Absenta mea s-a datorat unei perioade destul de lungi de lipsa de inspiratie. Asa sunt eu, am perioade in care sunt foarte entuziast, apoi o vreme imi trece. Apoi ma pauca iar.
Si pentru ca de curand m-a apucat iar, iata ce am mai facut:

Model: Nazgul
Autor: Jason Ku
Diagrama: in Origami Tanteidan magazine 129
Hartia: kraft neagra (in sfarsit am gasit!!!), tratata cu metil celuloza in faza de modelare
Dimensiuni: vreo 15cm pana in varful capului calaretului

Imagine
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde florin0_2002 pe 07 Mai 2013, 12:32

Si inca un model pe care l-am mai incercat acum multa vreme, dar atunci nu m-a ajutat hartia si nu aparuse inca nici diagrama. Intre timp s-au rezolvat ambele, am gasit hartie kraft in culoarea pe care o voiam si a aparut si diagrama modelului.

Model: Phoenix (version 3.5)
Autor: Satoshi Kamiya
Diagrama: in Works of Satoshi Kamiya 2
Hartia: kraft portocalie, tratata cu metil celuloza in faza de modelare
Dimensiuni: vreo 21 cm anvergura aripilor.

Imagine
florin0_2002

Mesajde Alex M. pe 07 Mai 2013, 13:22

:shock:
Felicitari! Ma bucur sa iti vad noile modele! Nazgul are o modelare impecabila, iar calaretul este absolut genial. Despre Phoenix chiar nu mai am ce sa spun... E extraordinar!
Legat de hartie, imi poti spune unde ai gasit kraft colorat? As vrea sa imi incerc si eu mana pe hartia asta :laugh2:
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde florin0_2002 pe 07 Mai 2013, 15:57

Merci, Alex, pentru aprecieri!

Este vorba de magazinul Art & Hobby Center din Bucuresti (calea Grivitei). Au si site http://arthobbycenter.blogspot.ro/, dar nu au magazin online.
florin0_2002

Mesajde horatiu pe 07 Mai 2013, 18:10

Ca de obicei Florin, o executie demna de autorul original, si fotografia de asemenea e frumoasa (ai scos suportul modelului cu Photoshop-ul asa-i ;) ; ce bine-i sa stii Photoshop :)) ). Parca ar fi si un pic de fum in fundal, ca na, Phoenix-ul numai din cenusa invie. Frumos!
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde florin0_2002 pe 07 Mai 2013, 19:50

Merci, Horatiu!
Modelul are si suport, dar pentru poza asta l-am scos din suport si l-am suspendat cu ata, ata care a fost scoasa in photoshop. "Fumul" din poza e chiar fum... bine... nu chiar fum pentru ca fumez tigara electronica, e abur care seamana cu fumul, ca cel din discoteca. Mi s-a parut ca s-ar potrivi cu pasarea Phoenix. As fi pus si niste flacari dar nu am vrut sa dau foc la casa. ;)
florin0_2002

Mesajde Denisa Viorela pe 07 Mai 2013, 20:16

Felicitari, sunt superbe! Extraordinare!
Denisa Viorela

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale