Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Radu

Re: Radu

Mesajde Raducu pe 18 Iul 2010, 11:11

Salutare tuturor.
Am fost cam inactiv, dar nici o grija , am revenit cu un model nou:
Wizard de Kamiya Satoshi

Am facut acest model acum 2 zile dar nu aveam aparatul la dispozitie.
Cred ca sunt aproape la fel de incantat de acest model cum sunt si de roc ,deoarce ,desi nu este la fel de complicat,mi se pare un model la fel de frumos:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

La mana dreapta (cea cu toiagul) se vad agrafele. Le-am pus pentru a tine straturile de hartie mai bine:
Imagine

Va multumesc din nou la toti ,iar ,Taner, sa stii ca nici eu n-as putea sa fac ce faci tu.
Raducu

Mesajde criss pe 18 Iul 2010, 12:00

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
criss

Mesajde adela pe 18 Iul 2010, 12:29

criss scrie: Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

subscriu
adela

Mesajde buburuza pe 18 Iul 2010, 13:24

Wow !!! E fabulos , super tare !!! Felicitari !!! Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
buburuza

Mesajde Ania pe 18 Iul 2010, 13:29

Felicitari:)
Ania

Mesajde Taner pe 20 Iul 2010, 21:48

Bravo Radu! Imagine Imagine
Taner

Mesajde tuborg pe 22 Iul 2010, 18:24

Felicitari Radu, jos palaria in fata ta esti un copil foarte talentat, BRAVO.
Imagine Imagine Imagine
tuborg

Mesajde Estrella pe 17 Noi 2010, 01:47

frumoasa colectie Imagine Imagine poate o sa particip si eu la expozitia de anul viitor
make them wonder why you still smiling!
Estrella

Mesajde Raducu pe 07 Aug 2011, 21:02

Salutare tuturor!

Bine v-am regasit. Nu am mai stat mult pe forum deoarece ,din cauza ca am particiat la olimpiada nationala de matematica (unde am luat argintul) , Am facut o pauza de la origami toata clasa a sasea

Dar, m-am intors cu alte modele pentru voi:

Bahamut
Kamiya Satoshi

Dupa ce m-am reapucat, mi-am facut curaj si m-am apucat de indoit. Am comandat niste Tissue-Foil de pe site-ul lui Nicolas Terry http://www.origami-shop.com pentru ca am vrut ca acest model sa imi iasa chiar bine. Diagrama se gaseste la topicul Kamiya Satoshi sau in cartea Works of Kamiya Satoshi.

Imagine
Imagine
Imagine

Este a doua oara cand indoi acest model si sunt foarte incantat de cum mi-a iesit.

Phoenix 3.5
Kamiya Satoshi

Am facut acest model chiar azi ,tot dintr-o hartie Tissue-Foil. L-am facut dupa acest tutorial http://www.youtube.com/watch?v=BXqK73zBo-k

Imagine
Imagine

Aceasta este din nou a doua incercare la Phoenix, prima nici nu merita fotorafiata. Tot nu am reusit sa ii fac arpile sa stea cum am vrut, dar tot imi place la nebunie.

Mai am o hartie Tissue-Foil Rosie si nu prea stiu ce sa fac din ea ,ma gandeam la Ancient Dragon 8) , voi ce ziceti ?
Raducu

Mesajde criss pe 25 Aug 2011, 07:40

:applause2:
criss

Mesajde Ecaterina Vasile pe 27 Aug 2011, 16:55

Felicitari pentru medalie! :hatoff: Felicitari si pentru ultimele creatii!
Ecaterina Vasile

Mesajde Alex M. pe 16 Sep 2011, 17:43

Ai niste modele extraordinare. Pana la urma ai facut acel Ancient Dragon?
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde veronica.paun pe 17 Sep 2011, 12:42

UAU!!!! ai niste lucrari super! felicitari pt rezultatul de la mate! :cheers:
pun pariu ca urmatorul model cu straturi multiple nu va mai avea nevoie de agrafe de sustinere, incepi sa stapanesti hartia ca un profesionist :worship:
you rock!!
veronica.paun

Mesajde Raducu pe 08 Apr 2017, 17:45

Wow, au trecut mai bine de 6 ani de la ultima postare, aproape o treime din toată viața mea. După o pauză de vreo 3 ani, mi-am redescoperit această pasiune, și am reînceput să împăturesc. Am comandat un pachet de la origami shop, pentru a avea proviziile necesare, am luat CMC, si sunt gata să încep din nou. Pentru început, mi-am incercat mâna cu Fiert Dragon V3 de Kade Chan, făcut dintr-o hârtie de împachetat. Apoi, am fost una din tissue-foil-urile lui Nicolas Terry pentru Ancient Dragon de Kamiya Satoshi. E prima oară când am făcut acest model, și sunt mulțumit de rezultat. Nu mai știu cum se postează fotografii direct pe forum, așa că mă voi folosi de imgur: Ancient Dragon and Fiery Dragon Imagine
Urmează să încerc CMC pe niște Unryu, pentru niște modele nu chiar așa complexe de animale. Am de asemenea și o foaie mare de Dó subțire, din care vreau sa fac Eagle de Nguyen Hung.
Mă bucur că pot face parte încă odată din aceasta comunitate, și abia aștept să văd ce va aduce viitorul.
Raducu

Mesajde Raducu pe 07 Mai 2017, 16:27

Se pare că o pauza atât de lungă de la origami îți crește pofta. Nu am stat degeaba în ultima vreme, și deși trebuie să învăț pentru bac, mi-am mai găsit timp de o împăturire, două.
Pentru început, avem niște modele de-ale maestrului Nicolas Terry, ambele făcute cu un pătrat de 48x48cm de hârtie de împachetat.
ImagineCartoon Frog - Nicolas Terry (Test Fold) by raducu03, on Flickr
ImagineGoblin with a sword - Nicolas Terry (Test Fold) by raducu03, on Flickr
Sunt mulțumit de Goblin, însă broasca nu stă cum trebuie decât dacă o țiil. O să mai încerc ambele modele încă odată după ce mă perfecționez în a face tissue foil.
Am împăturit pentru prima dată cu Elephant Hide, și sunt foarte mulțumit de rezultat. E perfectă pentru wet-folding, însă aveți grijă, din cauza grosimii veți obosi repede lucrând cu ea.
ImagineVampire Bat - Dao Cuong Quyet by raducu03, on Flickr
ImagineGalapagos Turtle - Nguyễn Hùng Cường by raducu03, on Flickr
ImagineHippo - Hideo Komatsu by raducu03, on Flickr
Urmează câteva modele de-ale lui Kamiya Satoshi. Minotaurul și Cerberul au fost făcute din Tissue Foil-ul lui Nicolas Terry, iar Unicornul a fost făcut dintr-o foaie de Unryu tratată cu CMC. Este prima data când am lucrat cu CMC, și abia aștept să-l mai folosesc pe viitor.
ImagineMinotaur - Kamiya Satoshi by raducu03, on Flickr
ImagineCerberus - Kamiya Satoshi by raducu03, on Flickr
ImagineUnicorn - Kamiya Satoshi by raducu03, on Flickr
Asta a fost tot. Mi-am făcut și prima foaie de Tissue Foil, lipind cu CMC două foi de hârtie creponată de o folie de aluminiu, și intenționez să o încerc azi. Dacă iese bine, voi începe să fac o mulțime de alte foi asemenea, și vreau să mă apuc de creat propriile mele modele, începând cu Centaurul pe care l-am creat acum 7 ani, folosind răbdarea și dibăcia pe care nu o aveam pe atunci.
Raducu

Anterior

Înapoi la Galerii personale