Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Dr. Hannibal

Re: Dr. Hannibal

Mesajde Marius. pe 06 Aug 2013, 17:15

Dr. Hannibal scrie:Doua persoane de pe aici au dorit posete ECO drept pentru care am onorat comanda :) . Ele au fost lucrate acum 4 luni in urma insa nu am postat aici, am crezut ca veti ride ca ma ocup si cu asa ceva cind nu am prea multa dispozitie sa gindesc la liniutele CP-urilor si diagrame :)

Posete ECO din pachete de cafea:

Imagine

Imagine

Sper sa va placa, firma de cafea este Norvegiana de aceea poate nu va este cunoscut designul pachetului de cafea.

Imi spui si mie cum anume faci fundul gentii ? mai adaugi niste patrate si le cosi sau indoi la fiecare capat cate un triunghi de ala ?
Lucrari din hartie, blogul meu. CLICK
Marius.

Mesajde Dr. Hannibal pe 29 Aug 2013, 12:37

Scuze de intirziere Marius insa am fost in concediu si abea am sosit acasa pe 26 august. Da, cos cite un patrat, prefer mai mult sa fac asta decit sa cos elementele intre ele in si sa ascund primele colturi in interior.
Dr. Hannibal

Mesajde Dr. Hannibal pe 10 Sep 2013, 18:28

Doua modele interesante impaturite dupa CP doar ca test ;)
Satoshi Kamiya - Octopus (CP test fold)

Imagine

Sunt citeva erori insa le voi remedia la urmatoarea impaturire, una este la cele 2 tentacule frontale daca priviti originalul maestrului ;)

Imagine

Imagine

Satoshi Kamiya - Plesiosaurus (CP test fold)

Imagine

Imagine

Imagine
Dr. Hannibal

Mesajde Denisa Viorela pe 11 Sep 2013, 10:50

Sunt reusite! Sincer, nu-mi vine sa ma bag la asa ceva! Nu prea ma tenteaza! Dar cand le vad...e altceva... Felicitari! Sa stii ca erorile mai ca nici nu se vad! ;)
Denisa Viorela

Mesajde Dr. Hannibal pe 11 Sep 2013, 11:18

Multumesc Denisa, poate ca la prima vedere nu se vad erorile insa comparativ cu originalul.... imediat se observa. Oricum si hirtia a fost desul de groasa ca sa reziste la smotoceala :)) ca pentru un test insa la primul tratament cu CMC a unor coli de tissue am sa le refac si va arata cu totul altfel si fara erori :) .
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 12 Sep 2013, 14:27

Mare lucru ca ai reusit sa faci caracatita din hartia aia de impachetat. E destul de buna, dar e cam groasa cand se aduna mai multe straturi. Eu o folosesc pentru tessellations mai mult cand vreau ceva mai mare.

Imi place foarte mult Plesiosaurus-ul. E greu de impaturit? Nu pare, dar probabil o fi.
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 12 Sep 2013, 19:07

Referitor la hirtia de impachetat, am descoperit ca de fapt este de 2 feluri, asta a fost cea groasa insa am si mai subtire care o sa folosesc la Ryu-jin v3.5 ;) . Am impaturit octopus din hirtia asta pentru ca asta a fost mai la indemina pentru un test al CP-urilor :)) . Despre Plesiosaurus.... ce sa spun... depinde cum stai cu descifrarea CP-urilor, nu este foarte greu chiar este usor insa trebuie sa fi foarte atenta sa urmaresti modelul pentru intelesul procesului de pliere. Daca vrei sa incerci.... uite aici CP-ul :

Imagine

aici pentru octopus:

Imagine
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 12 Sep 2013, 22:13

Plesiosaurus mi se pare foarte clean si elegant si as vrea sa il incerc. Din pacate, habar nu am de unde sa apuc un CP. Not yet.
eudaimonia

Mesajde eudaimonia pe 13 Sep 2013, 20:51

Am incercat sa reproduc CP-ul si sa vad daca stiu ce sa fac cu el. Rezultatul il poti vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=bpS8842HJyQ.
Important e ca are 4 "picioare", dar unde ar trebui sa fie coada (sper) am niste hartie in plus si nu stiu ce trebuie sa fac cu ea. Si vad ca felul in care i-ai inchis gatul nu e in CP. E considerat modelare?
E o incercare foarte raw, nu rade prea tare. :notme:
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 14 Sep 2013, 14:22

Satoshi Kamiya - Diamonds (CP fold ... not pearls :D )
Si pentru ca am vrut sa arate cit mai aproape de adevar... vedeti ce a iesit.

Imagine

Imagine

CP-ul aici

Imagine
Ultima oară modificat de Dr. Hannibal pe 14 Sep 2013, 14:59, modificat 1 dată în total.
Dr. Hannibal

Mesajde Dr. Hannibal pe 14 Sep 2013, 14:38

Eudaimonia, surprinzator de bine ai impaturit, referitor la coada daca urmaresti CP-ul ai in acea parte 3 patrate care le vei colapsa in square base, restul de linii sunt decit bisectoare care vor fi numai reverse folds pentru a forma cele doua aripioare mici din spate. Gitul este decit modelare finala acolo ai un sink nu este greu daca te uiti foarte bine la modelul final. Daca nu am fost de ajutor cu acest comentariu am sa fac si citeva poze ajutatoare ale gitului cit si pentru partea din spate. Felicitari
Dr. Hannibal

Mesajde petru pe 14 Sep 2013, 18:03

A iesit ceva minunat. Cu asa ceva ii induci in eroare si pe cei care isi doresc sa le "imprumute" definitiv. Felicitari! Esti al treilea diamant.
petru

Mesajde Dr. Hannibal pe 15 Sep 2013, 15:05

Multumesc Petru foarte mult pentru cuvintele frumoase insa titlul de diamant, poate este prea mult, nu fac decit ... to do the best to be best pentru CP-uri cu pasi mici :idk:
Dr. Hannibal

Mesajde Rona pe 17 Sep 2013, 00:20

Felicitari pentru diamant .. pentru mine pare imposibil !
Rona

Mesajde Dr. Hannibal pe 29 Sep 2013, 17:51

Multumesc Rona, nu este imposibil :D

Ok dragi colegi, work in progress :D

Imagine

Imagine

Imagine

Mda.... am reusit sa-i sucesc gitul :)) insa dupa cum am mai spus datorita hirtiei care a fost foarte groasa, chiar daca eu am incercat sa fac posibil prin dimensiunea de 2,50 x 2.50 m sa nu mai fie atit de greu de manipulat, acum am o gilma foarte mare la git care ma deranjeaza foarte mult, se poate vedea in urmatoarea poza:

Imagine

Scuzati siretul de la git insa nu este posibil sa tina strins nici un cirlig la grosimea hirtiei acumulate acolo :(
Este inestetic :( nu stiu ce sa fac sa mai continui sau sa renunt si sa incerc cu o alta hirtie ..... Nici nu vreau la final sa-mi para rau de timpul pierdut ....
Voi ce parere aveti ?
Dr. Hannibal

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale