Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Dr. Hannibal

Re: Dr. Hannibal

Mesajde Dr. Hannibal pe 30 Apr 2015, 16:56

Multumesc Horatiu, mda la lvl3 am nevoie de inca 19 cuburi lvl2 deci.... Poate o sa il fac si pe acela in timp insa va fi ceva mai mare decit acesta si nu stiu pe unde am sa-l stochez la final :cry:, cit despre lvl4..... mai las si pe altii :idk: ca o sa ma apuc de el si o sa-l termine alte generatii poate :notme: si apoi va fi imens, cineva a postat in comment-ul din flickr o fotografie cu un truc simpatic pentru prezentare lvl3 dar de fapt este lvl2 constructia, doar capacele printate pentru lvl3 ;) poate o idee draguta ca sa le ai pe amindoua la aceeasi marime :notme:
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 02 Mai 2015, 22:47

Wow! Must try that! Arata super.
eudaimonia

Mesajde Ecaterina Vasile pe 04 Mai 2015, 17:13

:hatoff:
Ecaterina Vasile

Mesajde eudaimonia pe 29 Mai 2015, 16:46

Ce metoda ai folosit pentru module?

Asta?
https://www.flickr.com/photos/rougeux/6204319513/
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 30 Mai 2015, 23:27

Nu Eudaimonia, hirtia mea a fost A4 si am taiat benzi late de 1,1cm apoi am taiat un modul respectiv 1,1 x 2,2cm pe care l-am folosit ca sablon sa le tai pe toate, apoi procedura de indoire a modulelor.
Dr. Hannibal

Mesajde Dr. Hannibal pe 04 Iul 2015, 00:16

De foarte mult timp am vrut sa impaturesc toate pasarile cardinal origami, iata ca ziua a sosit, sper sa va placa :D

Singing cardinal by Roman Diaz

30 x 30 cm mulberry paper

Imagine

Cardinal by Seth Friedman

35 x 35 cm mulberry paper

Imagine

Cardinal by Roman Diaz

9,5 x 9,5 cm mulberry paper

Imagine

North American Cardinal by Michael G.LaFosse

9,5 x 9,5 cm mulberry paper

Imagine

Cardinal by Roman Diaz

25 x 25 cm mulberry paper

Imagine

Un cadou pentru un manager al unei companii de vinuri de aici. Multumesc Cati pentru informatii si ajutorul dat in privinta masurilor ;)
Am sa impaturesc 2 si pentru mine unul alb (insa nu am gasit inca nuanta cu care l-ai impachetat pe al tau Cati) si unul negru ca acesta.

Japanese Brocade by Minako Ishibashi

138 patrate de 4,5 x 4,5 cm pentru broboane
- printer paper
- frunzele 15 x 15cm hirtie de impachetat

[url=https://flic.kr/p/vfMm3Z]Imagine

Horned owl by Hideo Komatsu

15 x 15 cm kami paper

Imagine

Si doua modele superbe, un design minunat si bine gindit.

The rising sun by Djordje Jovanovic

30 x 30 tissue foil paper (preparata personal)

Imagine

Acest model desi pare usor nu este in nici un caz asa ;)

Sierpinski Right Angle Triangle Family by Djordje Jovanovic

-stagiul 1 si 2 - 15 x 15cm kami paper
-stagiul 3 - 25 x 25cm wrapping paper

Imagine
Dr. Hannibal

Mesajde Ecaterina Vasile pe 08 Iul 2015, 17:40

Nice! :applause2:
Ecaterina Vasile

Mesajde Daria pe 16 Iul 2015, 15:51

Minunat! Ma bucur ca inca mai impaturesti!
Daria

Mesajde Dr. Hannibal pe 25 Mar 2017, 00:01

Scuze de intirzierea raspunsului pentru Sareth, insa nu am prea mult tim pe aici :idk: :cry: trist dar adevarat.
Am sa postez cam ce am impaturit in ultimul timp (nu asa de mult cum as dori insa). Am procurat citeva coli de Do paper si am facut teste pentru a vedea cum se comporta. Hirtia este foarte subtire (25gsm) si nu se poate folosi daca nu este tratata cu CMC. Dupa tratare ete fenomenala inclusiv la finisare (shaping). Problema este ca nu se gaseste decit culoarea alba deci.... daca vreti culoare dubla sau anumita culoare nu aveti decit sa puneti in CMC la tratare ceva acrylic. Prinde culoarea foarte bine, ah si inca un sfat, NU LASATI coala dupa tratarea cu CMC + acrylic sa se usuce pina la final pe geam deoarece nu o mai puteti exfolia nici cu rugaciuni. Dupa tratare incercati sa o atirnati undeva pentru uscare (va spun din propria experienta).
Multe din modele o sa scriu 'test', pentru ca am testat hirtia cu mai multe culori si stadii de complexitate pentru a vedea cum se comporta la mai multe straturi.... stiti voi cam ce ne intereseaza pe acest subiect. Modelele vor fi refacute si am sa postez fotgrafii cu mai multa calitate dupa aceea insa pentru ca Sareth, a fost curios sa vada ce am mai trebaluit iar Ecaterina a postat si ea in ultimul timp.... am considerat ca este timpul si pentru mine, asa ca sper sa va placa modelele chiar daca unele sunt doar test. Am incercat sa impaturesc ce am putut cu cunostintele adunate in toti acesti ani si am cautat sa gasesc o hirtie care sa ma ajute la modelele finale. Consider ca am gasit ce cautam insa culoarea a devenit acum un inconvenient. Offfffff cind este una nu este cealalta si tot asa :huh:
Deci… astept critici si comentarii.
Multumesc anticipat .

Windmills by Martin Laube
Glase mat paper 20 x 20cm

Imagine

Sea knot by Ryoichi Takagi
Baking paper 35 x 35cm

Imagine

Dodecagonal Pattern 1 by Alessandro Beber
Baking paper 45 x 45cm

Imagine

Fractal lvl 1 (test) – Morisue Kei
Recycling paper 20 x 20cm

Imagine

Mutsu- Uroko(Six Fish-Scales) by Toshikazu Kawasaki
Glase mat paper 20 x 20cm CP

Imagine

Hello Kitti by Michelle Fung
Kami paper 35 x 35cm

Imagine

Kokeshi Doll by Michelle Fung
Kami paper 24 x 24cm

Imagine

Imagine

Squilla (test) by Kota Imai
Do paper 35 x 35cm CP

Imagine

Imagine

Kabutomushi (test) by Robert Lang
Do paper 40 x 40 cm

Imagine

Kabutomusi v3.6 (test) by Kota Imai
Foil paper 45 x 45cm CP

Imagine

Lucanus maculifemoratus (test) by Satoshi Kamiya
Do paper 45 x 45cm

Imagine

Tiger (test) by Satoshi Kamiya
Do paper 45 x 45cm CP

Imagine

Imagine

Acum ceea ce am studiat foarte mult si am impaturit de foarte multe ori si foarte multe parti ale CP-ului pentru a deveni confortabil cu orice indoitura si structura. Acest model m-a invatat sa inteleg un CP si sa pot incerca modele la care doar visam cindva.
Este loc de mai multa finisare (shaping) insa tot nu este asa cum il vreau deci.... va mai fi impaturit dar versiunea asta are un loc in vitrina mea :pleasee: adica, nu l-am mai aruncat :lol1:

Ryu-jin 3.5 by Satoshi Kamiya
Do paper+foil 200 x 200cm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Dr. Hannibal

Mesajde horatiu pe 26 Mar 2017, 05:36

Ehe, n-ai stat deloc degeaba de cand nu te-am mai vazut pe forum mestere, comparativ cu subsemnatu'! Ai evoluat si in tehnica si in finisare.
La astfel de realizari nu pot decat sa ma inclin si sa spun felicitari pentru perseverenta si munca depusa, caci sunt sigur ca a fost imensa! Stiu ca tu esti cel mai mare critic al tau si nu esti complet multumit cu Ryu Zin-ul, dar probabil ca hartia are cea mai mare vina. Detaliile mie mi se par excelent executate.
Ar merita dat cu un spray de conservare ca http://origami-romania.ro/forum/viewtopic.php?f=9&p=65034#p65034, daca vrei sa-l pastrezi mai mult timp pana incerci altul.
horatiu

Anterior

Înapoi la Galerii personale