Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Sareth

Re: Sareth

Mesajde Sareth pe 06 Mai 2012, 16:11

Habar nu am!

Am primit-o cadou de la Andrei (Elsix) mai demult, doar ca nu am avut ocazia sa incerc vreun model la care sa am nevoie de o hartie atat de subtire (nu cred ca are mai mult de 25-28gsm). In Craiova nu se gaseste hartie de matase, asa ca nici macar nu stiu ce tipuri exista pe piata.
Sareth

Mesajde horatiu pe 07 Mai 2012, 09:57

Vad ca nu stai cuminte deloc Sareth! Imi pare bine ca te tii de impaturit, si ca o sa avem ce vedea la expozitie , mai ales ca ai niste modele diversificate, si din ce vad, eu, si hartia aleasa este foarte interesanta. A 2-a metoda expusa de tine in tratarea hartiilor cu metil celuloza nu am incercat-o pana acum ( adica sa ai 2 foi, uscate, si sa dai direct cu metil celuloza peste ele, fara sa le mai uzi). Ma gandeam ca n-o sa se absoarba prea bine in hartie solutia de metil celuloza, daca foile nu-s udate in prealabil.
horatiu

Mesajde Sareth pe 12 Mai 2012, 18:45

horatiu scrie:Ma gandeam ca n-o sa se absoarba prea bine in hartie solutia de metil celuloza, daca foile nu-s udate in prealabil.

Practic, asa aplic MC si daca folosesc o singura coala de hartie. Logica mea este simpla, insa nu neaparat corecta. M-am gandit sa o hartie "insetata" va fi mai receptiva la metil-celuloza pe care i-o ofer, pe cand o hartie care "a luat cateva pahare la bord" :laugh2: va fi usor respingatoare.

Din punctul meu de vedere, hartia udata inainte de a aplica MC prezinta, totusi, avantajul de a fi deja... redimensionata. Dupa cum ai vazut, cand uzi hartia isi modifica un pic dimensiunile; daca dai cu apa inainte de MC, hartia este deja... marita si MC o va face sa adere la suprafata de lucru fara sa se mai increteasca.
In schimb, cand dai cu MC pe uscat hartia adera la fel de bine la suprafata, dar te lupti un pic cu ea pentru ca tinde sa se increteasca.

In alta ordine de idei, mi-a atras atentia mai demult un model. Am incercat o impaturire de test si am folosit un patrat de hartie de copiator A3; nu mi-a iesit OK :notsure: Am pus esecul pe seama neglijentei in impaturire si, bineinteles, hartiei proaste.
A doua incercare a fost cu o hartie de impachetat, reciclata, dar destul de subtire, rezistenta si... mare (am scos din ea un patrat de 40*40cm fata de precedenta incercare cu 30*30). Esec! Nici acesta nu putea fi modelat. Inca nu imi dadusem seama; si poate ca si acum ma insel.
Oricum, am zis sa scot hartia buna :tongue2: si aseara m-am pus pe preparat (chestiune de cateva minute pentru ca aveam totul pregatit).

In dimineata asta nu aveam nimic planificat asa ca m-am apucat de impaturit. Am fost multumit de calitatea hartiei, de dimensiunile patratului, de acuratetea indoiturilor, dar tot nu am reusit sa... modelez efectiv. De fapt, cred ca modelul este facut sa arate bine daca pur si simplu il impaturesti, dar eu am... nici nu stiu, exagerat si cred ca de aici vine si nemultumirea mea. Poate ar trebui sa imi reamintesc ca in origami este cateodata de-ajuns sa schitezi, sa exprimi o idee in linii mari.

Cum e aia: Vorba lunga, saracia omului. So, here it is!

Shark, creatia lui Miyajima Noboru
Hartie de matase cu insertii de dud 35*35cm
Diagrama in Tanteidan Magazine 122

Imagine

Cred ca rechinul lui Trollip ar fi mai pe gustul meu. Dar am de gand sa mai incerc si alte modele ale lui Miyajima Noboru.
Sareth

Mesajde Ecaterina Vasile pe 12 Mai 2012, 19:29

Astept mereu sa vad ce mai urmeaza. Si, de fiecare data, imi place. :hatoff:
Ecaterina Vasile

Mesajde Sareth pe 13 Mai 2012, 11:47

Multumesc, Ecaterina! Incurajarile tale ma incanta, de fiecare data, si te asigur de aprecierea mea! Jos palariuta! :hatoff:

Urmatorul este un model facut in graba si nu a iesit chiar cum trebuia. Oricum, daca atentati sa-l impaturiti, cam asa trebuie sa iasa.
Va trebuie hartie de 35-40 cm, in functie de grosime. Daca este subtire, gen 45-55gsm, puteti incerca si cu un patrat de 30cm. O hartie mai mare ajuta la o modelare multumitoare a capului, iar o hartie subtire ajuta la modelarea structurii generale (se aduna destule straturi, asa ca, pentru a evita frustrarea, stati departe de hartia de copiator) :laugh2:
In ce priveste modelarea capului, va recomand sa incercati sa fie mai bombat si, daca dimensiunea hartiei permite, incercati o modelare in relief a ochilor (nu scobiti cum au iesit la mine).

Great Hammerhead, creat de Daniel Robinson
Diagrama in Tanteidan Convention 6

Imagine Imagine Imagine

Nu stiu de ce, dar mi se pare ca aduce cu monstrul din Loch Ness :laugh2:
Sareth

Mesajde Sareth pe 15 Mai 2012, 19:46

Blue Shark, creat de John Montroll
Hartie glasata mata ~24*24cm
Diagrama in Origami Sea Life

Imagine
Sareth

Mesajde horatiu pe 16 Mai 2012, 10:05

Vad ca ai facut o adevarata pasiune pentru rechini domnule :D. Sunt foarte reusiti , pacat ca nu ii vom vedea si la expozitie :notsure: . Sunt sigur ca e urmatorul pe lista ta, insa am zis sa fiu sigur : cred ca un model foarte reusit ar fi Great white shark - Quentin Trollip , din cartea Origami Sequence. Abia astept sa vad urmatoarele modele.

Sareth scrie:De fapt, cred ca modelul este facut sa arate bine daca pur si simplu il impaturesti, dar eu am... nici nu stiu, exagerat si cred ca de aici vine si nemultumirea mea. Poate ar trebui sa imi reamintesc ca in origami este cateodata de-ajuns sa schitezi, sa exprimi o idee in linii mari.

Da, din pacate stiu despre ce vorbesti. Satoshi are "prostul" obicei sa creeze modelele sale astfel incat la sfarsit sa nu mai ai ce modela, si daca totusi te incapatanezi sa faci asta, s-ar putea rezultatul sa fie mai slab decat daca nu ai fi modelat. La Ancient Dragon cel putin, face o gramada de sink-uri si subtieri de flap-uri pentru a ascunde hartia in exces. Cred ca asta se cheama "modelare japoneza". Nu stiu daca asa este, poate mi se pare, dar am observat ca japonezii ( cel putin cei "vechi" in bransa : Satoshi, Komatsu Hideo, etc) nu prea folosesc modelarea joiseliana, ce creeaza iluzia de realitate, folosesc geometria in schimb foarte mult (bisectoare, sink-uri, etc) pentru a face un model sa arate bine la finalm dar totusi cu acele colturi ascutite create de indoituri. Am cam uitat sa admir un model pentru tehnica folosita ( si autorii origamisti japonezii au tehnica mai bine pusa la punct decat europenii zic eu) si daca la sfarsit nu vad forme rotunjite in loc de colturi de hartie, involuntar in minte nu mai consider acel model "foarte reusit". Incerc sa-mi impun sa nu mai fac asta, dar ... sa vedem daca iese.
Scuze ca ti-am postat atat de mult in galerie Sareth.
horatiu

Mesajde Sareth pe 16 Mai 2012, 19:29

horatiu scrie:Scuze ca ti-am postat atat de mult in galerie Sareth.

Horatiu, esti binevenit oricand sa lasi o impresie (sau mai multe :tongue2: ) in galeria mea. Nu am limitator :laugh2: Ma incanta dialogul in general si, cu atat mai mult, ma incanta sa imi impartasesti din ideile tale.

Da, adevarul e ca mi s-a cam pus pata pe rechini origami. Mai am in plan sa impaturesc unul de-ai lui Joseph Wu si pe asta al lui Trollip. Dupa care o sa fac o "pauza" in sensul ca o sa ma indrept strict catre modelele lui Komatsu. M-au atras intotdeauna. Si m-au atras exact pentru ce spuneai tu: nu prea se modeleaza, sau, cel putin nu in modul in care intelegem noi doi modelarea. Vreau sa impaturesc modelele lui Komatsu si chiar sa fac efortul de a pastra modelul cat mai... intact, dupa ce termin cu secventa de impaturire. Am facut odata Horse, al lui, si nu m-am putut abtine: am inceput sa-i modelez urechile, sa-ncerc sa-i fac nari, sa mai modelez un pic picioarele, un pic coada...

Si asa zic si eu ca e: japonezii chiar au un stil aparte. Modelele lor ies din secventa de impaturire, nu ca la europeni unde dupa ce ai terminat cu partea strict origami, te-apuci sa ii dai forma finala (forma fara care modelul nu e la fel de reusit). Bine, asta nu e valabil si la japonezii care creeaza modelele bazate pe box-pleat (de fapt, box-pleat-ul in general, indiferent de cine il face, cred ca necesita modelare).

Ziceam eu acum ceva timp ca am dat peste o carte a unui Matthew Gardiner; mi-a atras atentia o relatare din cartea astuia. Asta descrie (parafrazez) o... ora de curs, in Japonia, sustinuta de Yoshizawa. Maestrul le da test astora din clasa sa impatureasca un cap de oaie, urmand o diagrama pe care el insusi le-o pune la dispozitie (o secventa de 6-7 pasi). Astia de la curs se pare ca erau destul de experimentati cat sa se joace cu secventa asta, dar la verficare au "picat" toti. Yoshizawa nu era multumit de nici unul. Greseala lor a fost ca nu au facut ce li se ceruse, ci fiecare dezvoltase modelul in unul aproape nou. Ca sa-l impresioneze pe maestru s-au apucat sa imbogateasca modelul cu tot felul de indoituri si retusuri, incercand sa faca un cap de oaie cat mai realist.
Destul de conservator, as zice eu. Parca mai mult imi place sa imi pun un pic amprenta. :D
Sareth

Mesajde horatiu pe 17 Mai 2012, 14:39

Sareth scrie:Destul de conservator, as zice eu. Parca mai mult imi place sa imi pun un pic amprenta. :D

Cam da, cam strict si pentru mine. Poate depinde ce urmarea cursul sau. Pana la urma, e important fiecare sa-si dezvolte o "semnatura" cu timpul, in modelele sale, zic eu. Dar la fel de important e ca , la inceput, cand nu ai experienta, e bine sa fii cat mai strict, sa urmezi pasii unei diagrame ( unei diagrame BUNE) indeaproape, fara abateri. Cred ca regula asta se aplica in aproape orice in viata pana la urma...
horatiu

Mesajde Sareth pe 02 Iun 2012, 20:14

Lup (Wolf), creat de Hideo Komatsu
Hartie de copiator 30*30cm (patrat din A3)
Diagrama la Maestri origami/Hideo Komatsu

Imagine
Sareth

Mesajde seiyaa pe 12 Iun 2012, 22:00

superb ! felicitari ! :applause2:
seiyaa

Mesajde Sareth pe 24 Feb 2013, 20:19

Nu stiu de ce am impaturit din nou modelul asta; cred ca am vrut sa il incerc cu o hartie mai subtire. Singurul lucru cu care m-am ales este ca ar fi trebuit sa folosesc o hartie si mai subtire :laugh2:
Desigur, asta e doar jumatatea goala a paharului. Partea plina ar fi ca, totusi, a iesit un model frumos (in linii mari sau, cel putin, privit de sus) si ca am descoperit ca adezivul pentru tapet Metylan, recomandat de eudaimonia, isi face foarte bine treaba.

Modelul arata destul de bine privit de sus, desi nu mi-a iesit chiar ca in diagrama. Am avut ceva probleme cu extremitatile aripilor (sunt doua secvente in modelarea aripilor, iar eu nu prea am inteles faza a doua); oricum, am improvizat ceva urmand modelul primei secvente si a iesit destul de bine, desi extremitatile sunt cam arcuite in interior fata de diagrama.
Am improvizat si in ce priveste coada, mai mult decat in orice alta parte a modelului; cred ca si pentru ca ma saturasem de picioarele care erau prea groase pentru a fi modelate frumos sau macar tehnic corect.

Si, totusi, cred ca o sa ii fac un suport si gasesc pe cineva caruia sa i-l daruiesc. Nu stiu cum fac, dar nu reusesc sa pastrez nici unul dintre modelele pe care le impaturesc.
Sa nu ma intrebati de ce e verde; culoarea e inca un lucru care nu imi place la el.

Eagle/Vultur, designed by Nguyen Hung Cuong
Mullberry paper, MCd, 50*50cm

Imagine Imagine Imagine Imagine

Urmeaza o alta diagrama dificila, o alta modelare cu probleme, dar... un rezultat misto. Desigur, poate fi si doar afinitatea mea pentru orice model de Pegas. :D
Initial, in timp ce impatuream modelul, am fost putin dezamagit sa vad ca destul de multa hartie se ascundea in interiorul modelului (excesul acesta de hartie chiar ingreuneaza un pic stabilizarea posturii finale). Dar am fost si mai surprins vazand ca hartia care ramanea la vedere era de-ajuns pentru un model foarte reusit.
Ca sa ma fac inteles, ce vreau sa spun nu este ca replica mea ar fi foarte reusita, ci ca modelul in sine este asa. Cat despre replica mea, puteti vedea singuri nereusita in prim-planul care arata capul modelului - care nu a iesit chiar cum voiam... nici urechile... nici coama.

Pegasus, designed by Fumiaki Kawahata
double tissue MCd, 45*45 cm

Imagine Imagine Imagine Imagine

Urmatorul model imi place foarte mult pentru ca are o dinamica aparte. Modelarea face totul si se mai poate lucra.
Daca il veti incerca, va sfatuiesc sa faceti copitele mai micute fata de cum s-ar interpreta din diagrama pentru a avea un picior mai mare. Desi nu pare mult, 2-3 mm fac diferente extraordinare in origami. Cei 2-3 mm in plus de care va vorbesc aici, pentru lungumea picioarelor, va vor ajuta sa stabilizati mai usor modelul pe trei picioare.

Horse, designed by Nicolas Gajardo
double tissue MCd, 45*45 cm

Imagine Imagine Imagine

Si, bineinteles, dupa cum a intuit Hannibal:
Asiatic Elephant, designed by Satoshi Kamiya
double tissue MCd, 35*35 cm

Imagine Imagine Imagine

Nu sunt sigur daca am inteles bine sink-ul de sus, din zona gatului. Poate ar fi trebuit sa-l inchid cumva, dar nu mi-am dat seama cum. Sper sa va placa! :laugh2:

Si sper sa mai vad ceva miscare purista si prin galeriile voastre! I know you can do it!
Sareth

Mesajde Denisa Viorela pe 24 Feb 2013, 22:07

Felicitari, Sareth! Foarte frumoase...Sincera sa fiu, mi-a placut foarte mult vulturul! Spor la impaturit in continuare!
Denisa Viorela

Mesajde Dr. Hannibal pe 24 Feb 2013, 23:25

Sareth, in primul rind felicitari pentru modelele alese, sunt modele complexe foarte greu de realizat insa nu din cauza complexitatii cit din cauza diagramelor care nu prea se fac intelese la unele secvente. Eagle - Nguyen Hung Cuong si Pegasus - Fumiaki Kawahata sunt modele carora de asemeni le-am dat o mare atentie si am avut aceeasi neplacere ca si tine la vultur cu modelarea aripilor deoarece se curbeaza prea mult in interior iar la Pegasus deoarece diagrama este f greu de intzeles in partea de modelare a capului si coamei. Munca ta este de laudat insa ma bucur enorm ca nu esti satisfacut de rezultat deoarece asta denota... cum ca aceste modele vor mai fi incercate :twisted:

Felicitari 100% pentru Horse - Nicolas Gajardo, modelul este magnific, frumos gindit si nu este anevoios la impaturit. Rezultatul tau este minunat, modelarea este artistic facuta, are dinamica, postament ferm, iar copitele si coama sunt cele care ii dau viatza, este ca si desenat in carbune pe o coala de hirtie (si referitor la desen ...te rog sa ma crezi ca stiu ce spun .... ;) ) . Felicitari din nou pentru aceasta impaturire si uite asa ai un model in colectia ta personala :) , nici eu nu prea reusesc sa pastrez ce fac :)) dar asta ma si bucura ca oamenilor le place ceea ce fac .

Referitor la Asiatic Elephant - Satoshi Kamiya partea de la ceafa nu are cheie de inchidere deoarece acolo este un close sink care culmea dupa executare se transforma in open sink, asa ramine acolo insa daca incerci sa indoi coltul din interiorul modelului intr-o parte si sa pui putin CMC, se va lipi de corpul elefantului si va tine acea parte inchisa ;) just a trick

Ma bucur mult sa vad ca ai revenit cu postari si ca te-ai apucat din nou sa impaturesti.
Ultima oară modificat de Dr. Hannibal pe 10 Mar 2013, 17:11, modificat 1 dată în total.
Dr. Hannibal

Mesajde Alex M. pe 25 Feb 2013, 16:35

Felicitarile mele Sareth, tare ma bucur sa vad ca ai revenit pe forum cu niste modele foarte faine.
Legat de vultur, zici ca ai avut probleme cu coada- ai folosit diagramele corectate, nu? Sa stii ca mie nu mi se pare ca micile ,,imperfectiuni" de care zici tu sunt foarte vizibile, si nici nu visez sa am si eu asa un rezultat cand o sa incerc si eu modelul. :applause2:
Pegasus- un model frumos, capul e doar putin mototolit as zice eu ;)
La cal nici nu am ce comenta. Stilul clasic Sareth- modelare impecabila, model super reusit, te face sa vrei sa il incerci!
La elefant, cred ca ar fi mai bine sa inchizi sink-ul ala cu niste MC, in rest foarte ingrijit si reusit.
Felicitari, din nou! La cat mai multe modele! Si ar trebui sa ne asteptam la un Ancient Dragon in curand? :laugh2:
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale