Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Sareth

Re: Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:22

Devil, by Jun Maekawa
Hartie de impachetat cadouri 30x30cm
Diagrama in Genuine Origami/Tanteidan Magazine 56

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:27

Cow's Skull, by Roman Diaz
Hartie de copiator, 80gsm, 30x30cm
Diagrama in Origami for Interpreters

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:30

Bulldog, by Quentin Trollip
Hartie de impachetat cadouri ~30x30cm
Diagrama se gaseste pe Internet folosind, cred, orice motor de cautare

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:33

Merou brun (am mai spus-o, habar nu am ce inseamna, dar e un fel de peste!), by Gerard Ty Sovann
Hartie glasata mata ~24x24cm
Diagrama in Pure Origami - Animaux Proteges

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:37

Self-Made Man, by Eric Joisel
Hartie de impachetat (tratata initial cu CMC) 50x30cm
CP pe Internet

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:39

Tiger, by Hideo Komatsu
Hartie de impachetat cadouri 54x54cm

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:46

Unicorn, by Satoshi Kamiya
Hartie de matase cu insertii de dud, cred, imbinata cu un tissue (iarasi, cred, pentru ca nu stiu cum ii zice hartiei aleia foarte subtiri) (cu CMC), ~47x47cm
Diagrama in Works of Satoshi Kamiya

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:51

Gray Wolf, by Quentin Trollip
Aceeasi hartie cu dud, tratata initial cu CMC ~50x50cm
Diagrama in Origami Sequence

Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 22:59

Loggerhead Sea Turtle, by Satoshi Kamiya
Deja celebra hartie cu insertii de dud, imbinata cu mai putin celebra hartie mai subtire decat asta de dud :laugh2:
Diagrama in Tanteidan Convention 16

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 01 Mai 2012, 23:06

Urs, creatia lui Nicholas Terry
Diagrama se gaseste in Passion Origami.

Initial eu credeam ca e vreun grizzly, sau cel putin eu mi-l imaginam ca o sa iasa mai fioros. :laugh2:
Hartia folosita este o hartie de impachetat reciclata. Recunosc, cateodata mai scormonesc si prin gunoaie dupa hartie :lol3: A fost destul de mica, 32*32cm, asa ca picioarele au iesit mai mult strivite decat impaturite, dar, per ansamblu, mi se pare un model OK.

Modelarea e cam slabuta, dar m-am bucurat impaturindu-l.

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 05 Mai 2012, 23:54

Diplodocus si Triceratops, modele create de Steven Casey
Hartia este un... rest de la ce am pregatit pentru un model; in general, 18*18cm mi se pare o dimensiune mica pentru modelele la care atentez de obicei :laugh2:
Strict vorbind, este un mulberry tratat cu CMC initial
Diagrama se gaseste in Everything Origami, autor Matthew Gardiner - este singura carte pe care o am fizic :tongue2:

Oricum, modelele sunt simple, asa ca nu reprezinta o provocare. De fapt, cred ca acestea reprezinta nivelul complex fata de restul modelelor din carte. Si, totusi, dimensiunea hartiei recomandate ca exercitiu pentru aceste impaturiri este de 50cm. Asa ca mie mi s-a parut indeajuns de provocator sa incerc sa le fac dintr-un patrat mai mic de 20cm.

Nu se compara cu dinozaurii lui Kawahata, nu sunt nici pe departe la fel de complecsi ca Barosaurus sau T-Rex ai lui Kamiya, dar satisfac orice impaturitor entuziast. Diagramele contin cateva erori pe partea de imagine, desi indicatiile tip text sunt corecte.

Enjoy!

Imagine Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 06 Mai 2012, 14:42

Tigru, creatia lui Hideo Komatsu
Deja celebra hartie cu insertii de dud, imbinata cu mai putin celebra hartie mai subtire decat asta de dud (imi place descrierea asta :laugh2: )
Nu stiu unde se gaseste diagrama; eu o am imprimata pe hartie de-acum vreo doi ani, de cand cochetam pentru prima data cu origami. Se pare ca mi-au trebuit doi ani ca sa imi fac curaj :tongue2:

De data asta ma declar 100% multumit. Am mai spus-o, mi se pare un model spectaculos si am fost multumit si prima data cand l-am impaturit. Insa, hartia de data trecuta nu a fost foarte potrivita pentru acest model. Si nici mie nu mi-au iesit corect toti pasii; exista ceva toleranta in secventa de impaturire si, la prima incercare, am profitat de ea

Oricum, nu mai aveam prima replica, am daruit-o imediat; dar vroiam sa aduc modelul asta la Antipa, asa ca m-am pus pe impaturit.

Imagine Imagine

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Alex M. pe 06 Mai 2012, 15:30

Sareth, mi-ai facut o bucurie enorma cu tigrul! Eu o sa fiu in Bucuresti tocmai in weekendul cand se deschide expozitia, abia astept sa il vad! E extraordinar!
E facut din hartie de dud alb-gri, lipit pe matase neagra, nu? Unde ai gasit culoarea asta de hartie de dud? :notme:
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde Sareth pe 06 Mai 2012, 15:59

Culoarea m-a surprins si pe mine; ma cam asteptam la ce o sa iasa, dar mi-a iesit mai bine decat ma asteptam :laugh2:

Am folosit hartie de dud albastra lipita pe matase galbena. Ce a iesit, cu ochiul liber se poate interpreta ca doua nuante ciudate de verde, una mai inchisa si spre albastru, iar alta mai deschisa si spre gri.

Spun ca ma asteptam pentru ca atunci cand lipesti aceste doua tipuri de hartii cu CMC, culoarea din matase iese si se intrepatrunde cu cea din hartia de dud. Pana acum, am incercat imbinarea dintre acestea in doua moduri:

1. Am tratat o hartie de dud cu CMC peste care am lipit imediat o hartie de matase; am fixat-o si pe aceasta cu CMC. In punctul asta deja culoarea din matase iese in hartia de dud, care este dedesubt, si rezultatul final va fi o culoare asemanatoare pe ambele parti (am folosit metoda la hartia pentru Unicorn; initial, era destinata unui model la care aveam nevoie de hartie duocolor. Dar mi-a iesit o singura culoare :laugh2: )

2. Am luat o hartie de matase, peste care am pus o hartie de dud. Asa uscate, cum erau asezate, am dat cu metil-celuloza peste hartia de dud. CMC-ul trecea prin cea de deasupra si era de-ajuns pentru a o lipi pe aceasta de cea de jos. In felul asta, culorile se intrepatrund, dar nu la fel de mult; nu iti mai iese o singura culoare pe ambele parti si te poti bucura de combinatii foarte intrigante (am folosit metoda la Loggehead Sea Turtle - e albastra pe dedesubt - si la Tiger - Komatsu)
Sareth

Mesajde Alex M. pe 06 Mai 2012, 16:04

Multumesc pentru raspuns. Am patit si eu ceva asemanator la lupul lui Komatsu. Ce fel de hartie de matase(ma refer la cea simpla) folosesti? Eu am gasit acum ceva timp role de 50cmX5m de la Heyda care nu isi pierd culoarea asa.
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale