Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Horatiu

Re: Horatiu

Mesajde Andreass pe 30 Mai 2011, 22:13

La multi ani Horatiu! :drinks: :drinking: :drinks: :hbday:
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Mesajde Christina pe 30 Mai 2011, 23:32

La Multi Ani,Horatiu! :drinking: :hbday:
Die musik ist eine Axt für das gefrorene Meer in uns!
Christina

Self Made Man

Mesajde horatiu pe 02 Feb 2012, 14:01

Si iata ca a trecut o gramada de vreme de cand nu am mai impaturit si eu ceva. Dar revin in forta, si cu pofta de origami mai mult ca oricand. Am facut un model pe care demult il doream. Si, cu putin ajutor, de la urmatorul site :

http://www.wonko.info/365origami/wp-content/uploads/365SelfMadeManDev.jpg
si CP-ul de aici :

http://www.flickr.com/photos/12569445@N02/2994232253/

am reusit. Va sfatuiesc intai sa printati CP-ul si sa incercati sa-l faceti, inainte sa scoateti hartia buna :laugh2: .

Eric Joisel - Self made man
Hartie : 25x25 cm, de impachetat, tratata cu MC inainte

Imagine

Imagine

Acum, vreau sa va arat o compozitie foarte reusita, care nu-mi apartine ( doar modelele de origami le-am facut din hartiile din interiorul pachetelor de tigari). Modele se afla in interiorul unui furnicar :D (sau cutie ce trebuia sa fie furnicar).

Happy Goodluck Bat - Michael Lafosse si Rat - Eric Joisel

Imagine

Aproape poti simti tristetea micului sobolan, ca el nu e acolo sus. Voi ce vedeti?
horatiu

Mesajde Elsix pe 03 Feb 2012, 16:58

Mai poate inspira frica...el fiind mai mic decat liliacul. Sau chemarea naturii...oricum ceva inspira :lol3:
Elsix
Site Admin

Mesajde Sareth pe 03 Feb 2012, 17:06

Sau poate liliacul face pe sefu' cu asta mic:
"Bai, sub-specie! Rozatoare neevoluata ce esti; supus! Supus am zis!" :twisted:

Punerea in scena e foarte interesanta si mi se pare destul de intrigant si materialul modelelor.
Sareth

Mesajde dwarfchris pe 03 Feb 2012, 18:46

Mie imi aduce aminte de un banc: care e cea mai proasta zi din viața unui liliac??? când e stricat la burtă
iar soricelul pare ca stie de acest lucru, desi trist, asteapta cu nerabdare judgement day :laugh2:
dacă aștepți momentul potrivit, te întrec alții care nu-l așteaptă!
dwarfchris

Mesajde cridiana pe 11 Feb 2012, 16:57

Foarte tare ti-a iesit Self Made Man-ul :cheers: Cat despre "micul sobolan" imi pare impovarat de ani si parca s-ar uita intelept la veselul liliac ce se zbenguie pe acolo :blush3:
cridiana

Most wanted origami models - part 2

Mesajde horatiu pe 17 Feb 2012, 11:33

Multumesc tuturor, se pare ca exista multe "interpretari" la compozitia cu cele 2 rozatoare :idk: .

Urmatorul model mi l-am dorit foarte mult, de cativa ani. Nici atunci nu mi s-a parut CPul greu la prima vedere (nestudiindu-l insa), insa eram sigur ca n-o sa-mi iasa prea bine. Prinzand curaj insa cu Self Made Man, si tehnica de modelare perfectionandu-se in ultimii ani, mi-am facut curajul sa-l fac.
Sipho Mabona este pentru mine aproape la acelasi rang cu Eric Joisel, cel putin din perspectiva modelarii. Voi deschide in curand si topic separat pentru el, la sectiunea Maestrii Origami, pentru ca este intr-adevar un mare maestru.

Probabil ati observat predispozitia mea de a impaturi modele fantastice, supranaturale. Probabil tine de firea mea, care de mica era inclinata spre dinozauri, ganganii, balauri, etc. Asadar, acest model este o incantare pentru mine.

Fauno - Sipho Mabona
Hartie : cu insertii de orez ( 2 lei coala de 60x60cm :laugh2: ), tratata cu metil celuloza inainte de impaturire
Dimensiune hartie : 50 cm
Model final : 16 cm inaltime
Timp modelat : 3 zile
Suport : canson mi teintes( un fel de carton), dimensiune 14x14 cm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ce inseamna un faun (citat wikipedia) :

Faun este un zeu al fecundității din mitologia romană. Este reprezentat ca o ființă imaginară în chip de bărbat cu coarne, urechi lungi și picioare de țap, protector al câmpiilor, al pădurilor și al turmelor.

Initial am spus ca o sa-l impaturesc impreuna cu un nai, tinut in mana ( caci asa tin minte ca era intruchipat Pan in diversele tablouri). Insa, am adoptat postura pe care o are Faunul in filmul (pentru mine extraordinar) Pan's Labyrinth ( El laberinto del fauno, titlu original). Iata postura Faunului in film :

http://www.imdb.com/media/rm1024955136/tt0457430

Postura am dorit-o sa fie una de chemare, de convingere ( nu stiu daca se observa pozitia degetelor de la mana dreapta si stanga).
Suportul este unul inspirat din pozele lui Sipho Mabona.

Impaturirea modelului a fost grea si anevoioasa. Doresc sa-i multumesc pe aceasta cale lui Elsix, care a facut posibil acest model :laugh2: . A fost sunat de urgenta( chiar cand era pe meleaguri indepartate) pentru a ma ajuta cu collapsingul urechilor (care pur si simplu nu-mi iesea). Se vede experienta unui spargator de CP-uri ( fara sa exagerez).
Partea de jos, picioarele, au fost dificil de colapsat, deoarece din CP nu-ti dai seama exact ce trebuie facut. Vreo 2 nopti am stat sa-i dau de cap, si am facut si o fotodiagrama partiala in care am aratat cum se face asta. Nu o voi posta inca, deoarece nu sunt sigur ca e buna. Astept aprobarea lui Sipho. Daca nu e buna, probabil voi incerca inca o data modelul :idk: (desi am jurat ca nu voi face asta).

La inceput, am fost dezamagit de modelul final, comparativ cu cata munca am depus. Mi-am folosit toate fortele pentru modelare, si sincer nu am mai modelat nimic atat de mult. Self made man si Dwarf sunt mici copii. Modelul sau nu prea corespunde cu CP-ul postat. Si asta a recunoscut si el (citat Sipho ):

I think i mignht have slighlty altered the CP as i was folding the modle. so i might have made stretch between the legs larger, then i also rearranged the layers and shortended some points. i'll send you a pic of the backside.

Deci, am fost dezamagit initial. Mai ales ca primele poze nu mi-au iesit bine. Insa, dupa ce am ajuns acasa de la serviciu, l-am supus unei sedinte foto, in care am observat ca se sprijina si singur pe picioare :D . Si pozele au iesit mai bine.

Alte sugestii, nu prea stiu. Este o realizare mare pentru mine totusi, si din punctul de vedere al modelarii, cel mai greu model de pana acum.
horatiu

Mesajde tuborg pe 17 Feb 2012, 14:20

Nu am cuvinte, cea ce faci e .. :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: , iar ultimul model e fantastic.
Tot respectul. :hatoff: :hatoff: :hatoff:
tuborg

Mesajde Sareth pe 17 Feb 2012, 14:25

Foarte tare, Horatiu! Intr-adevar, o modelare demna de un mester in ale origami-ului.
Imi place foarte mult cum ti-a iesit si te felicit pentru perseverenta cu care abordezi CP-uri.

Probabil ca Pan's Labyrinth a avut si Mabona in minte; spun asta pentru ca am gasit si o replica a lui cu aceeasi atitudine de "It's OK, come to me!"
Sareth

Mesajde horatiu pe 17 Feb 2012, 14:39

Am primit si raspuns de la Sipho Mabona. Se pare ca am facut bine collapsing-ul CP-ului, desi, tot am indoieli (poate a zis asta ca sa scape de mine mai repede). Singura chestie care difera este modul de realizare a copitelor. Iar picioarele modelului sau par mai lungi deoarece Mabona a scurtat corpul mai mult decat mine ( a se observa pliurile de pe burta), astfel creand iluzia picioarelor mai lungi. Citat din mail :

hi Horatiu,

you did all of the collapsing right. the only thing you got wrong is that you fold the tip back to shape the hufs. you should only should pull the layers apart. also with the shaping it takes more than a shoe lace warped around your model. i took many hours to shape my model. i have done 2 renditions of the model and both look different so i think it's illusory that anyone should be able to fold a model that looks exactly like the ones i've folded.

good luck,
Sipho

Deci, daca are cineva de gand sa il impatureasca, il pot ajuta. Voi posta o fotodiagrama partiala in curand. Rezultatul final este destul de apropiat de cel original, chiar daca CP-ul este gresit.
horatiu

Mesajde Dr. Hannibal pe 17 Feb 2012, 14:47

Nu pot decit sa te felicit pentru realizarile din ultima vreme si ai facut o munca titanica a unui CP care are un defect :?: :?: insa ceea ce a iesit nu arata a fi defect :D
trebuie sa recunosc ca si prezentarea modelelor le face sa arate si mai bine. Toate aprecierile mele pentru munca depusa atit fizic cit si intelectual asupra modelelor. Este stiut ca CP-urile sunt cel mai anevoioase si mai dificile planuri origamistice de realizat chiar si cind este creat corect, in cazul tau unde sunt niste probleme ale CP-ului creat de autor... imi imaginez cit de stresant si anevoios a fost drumul spre linia de final. Ceea ce pot sa-ti spun este ca te felicit din tot sufletul si iti urez la cit mai multe CP-uri :lol2: :lol2:
Dr. Hannibal

Mesajde dardel pe 17 Feb 2012, 15:20

Esti lucs :roll:
dardel

Mesajde Ecaterina Vasile pe 18 Feb 2012, 13:00

Doar... :hatoff:
Ecaterina Vasile

Re: Most wanted origami models - part 2

Mesajde Elsix pe 18 Feb 2012, 19:31

horatiu scrie:Impaturirea modelului a fost grea si anevoioasa. Doresc sa-i multumesc pe aceasta cale lui Elsix, care a facut posibil acest model :laugh2: . A fost sunat de urgenta( chiar cand era pe meleaguri indepartate) pentru a ma ajuta cu collapsingul urechilor (care pur si simplu nu-mi iesea). Se vede experienta unui spargator de CP-uri ( fara sa exagerez).

Prea mult credit mestere....

Eu am avut placerea sa il vad si live, trebuie sa spun si aici ca ti-a iesit extraordinar de frumos.Felicitarile mele.
Elsix
Site Admin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale