Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Horatiu

Re: Horatiu

Mesajde Ecaterina Vasile pe 11 Sep 2010, 14:31

Draguti! Felicitari!
Ecaterina Vasile

Mesajde Adina pe 11 Sep 2010, 21:06

Am retinut Horatiu! Imagine
Eu am vazut modelul si live, si mi-a placut la nebunie! Stiam de challenge-ul lor, asa ca ma asteptam la ceva spectaculos. Eu il consider extrem de original, si cred ca LaFosse ar fi incantat sa-l vada.. Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Estrella pe 06 Noi 2010, 18:32

esti un artist talentat... continua ... nu te lasa ... poti mai mult ...felicitari Imagine
make them wonder why you still smiling!
Estrella

Dezmortire de degete

Mesajde horatiu pe 27 Feb 2011, 17:49

Estrella scrie:esti un artist talentat... continua ... nu te lasa ... poti mai mult ...felicitari Imagine

Multumesc. Pot mai mult, stiu, dar momentan am lasat origami pe planuri mai joase, din pacate, ca sa ma ocup de educatia mea profesionala Imagine . E trist sa imi dau seama ca nu pot sa le fac pe toate Imagine : si sa evoluez din punct de vedere al crearii de modele de origami ( sau de spart CP-uri) si sa evoluez profesional. In fine, m-am intors cu ceva modele, dupa o lunga pauza. Desi nu mai impaturesc atat de des, dorul de origami si cheful e acelasi ca si acum 3 ani. N-am evoluat prea mult in tehnica, doar la modelare parca vad o imbunatatire.

Iata un proiect pentru care aveam hartia pregatita din vara, dar nu apucasem sa-l pun in aplicare. Mi-am dorit un pitic mai maricel si mai frumos modelat decat primul. De data asta mi-a iesit cu un ranjet dracesc pentru ca asa am vrut eu, nu ca primul pitic, care imi iesise cu un "look" mai diabolic cam din greseala :)). Mi l-am pus pe birou la serviciu impreuna cu celalalt pitic si Cerberul, ca sa-mi sperie colegii Imagine .

Model : Dwarf - Eric Joisel
Hartie : Tant ( de pe site-ul www.origami-shop.com) , tratata cu metil celuloza inainte de impaturire, si cu apa, la modelare, si fixativ la final
Marime hartie : 56x56 cm
Marime model : cam 20 cm inaltime

Imagine

Imagine

Imagine

Recunosc, sunt destul de mandru de el, imi place foarte mult ( si arata si mai frumos in realitate bine-nteles), dar tot as putea sa fac mai bine. Hartia a fost destul de tare si a necesitat destula modelare. Singura problema acum este sa gasesc o cutie in care sa-l pastrez. Are cineva idei ? Ma gandeam sa cumpar niste placi de plastic transparent din Bricostore, sa le tai, si sa le lipesc/fixez cu suruburi ca sa fac o cutie. Apreciez orice sugestie.

Am facut si eu randunica lui Sipho Mabona acum o saptamana, pentru o prietena ( poate asa vine si primavara Imagine ). Mi-a dat la un pas bataie de cap fotodiagrama, dar am scos-o la capat. E putin de modelat la ea ca sa arate bine la final.

Model : Swallow - Sipho Mabona
Hartie : de impachetat, tratata cu metil celuloza inainte de impaturire( parca Imagine ), dupa impaturire (la modelare) si cu fixativ la final
Marime hartie : aproximativ 25 cm
Marime model : 14 cm anvergura aripilor si 14 cm din cap pana in coada

Imagine

Imagine

Imagine

Un model supra-apreciat (zic eu) pe care l-am facut pentru cineva. Pozele nu-mi apartin, imi pare rau, deoarece l-am facut pe fuga si am rugat persoana respectiva sa-mi faca niste poze ( ca sa am o amintire :)) ). Arata mai bine in realitate zic eu.

Model : Kendo - Hojyo Takashi
Hartie : cu insertii de orez, tratata cu metil celuloza inainte de impaturire
Marime hartie : 20 cm pentru ambele parti ( pantalonii si bustul)
Marime model final : aproximativ 20 cm inaltime

Imagine

Orhideea lui Robert Lang inca o consider cel mai frumos si realistic model de orhidee care exista.

Model : Orchid Blossom - Robert Lang
Marime hartie : 15-20 cm
Marime model : 5-7 cm diametru

Imagine

Am incercat si orhideea lui Michael Lafosse ( cea din cartea Origami Art) insa nu sunt deloc multumit de modelul final. Probabil pentru ca am folosit o hartie prea mare pentru cat de putine detalii are modelul.

Model : Munich orchid - Michael Lafosse
Marime hartie : 20 cm
Marime model : cam 10 cm diametru

Imagine

La cerinta unui amic asta toamna am fost rugat sa fac 2 modele pentru 2 sarbatoriti, modele la alegere, si fiind presat de timp, am ales ceva usurel, dar simpatic totusi :

Model : Chocobo - Satoshi Kamiya
Hartie : xerox colorata, tratata cu metil celuloza inainte de impaturire
Marime hartie : 20 cm
Marime model : aproximativ 10 cm inaltime

Imagine

Model : Humpback Whale - Michael Lafosse
Hartie : sandvis de hartie de matase(albastra) cu hartie de ambalat lucioasa si subtire(alba), tratat cu metil celuloza inainte de impaturire
Marime hartie : 15-20 cm
Marime model final : 10 cm

Imagine

Imagine

Ultimul model e foarte simplu si de efect,ca majoritatea modelelor lui Lafosse. Surprinde foarte bine trasaturile balenei.

Cam asta e tot ce-am mai facut de la expozitia de la diverta si pana acum. Sper sa mai am timp sa fac si altele.
horatiu

Mesajde Ecaterina Vasile pe 27 Feb 2011, 18:38

Imagine
Ecaterina Vasile

Mesajde florin0_2002 pe 28 Feb 2011, 02:24

Ohoho... Horatiu is back in business! Bine ai revenit! Nu trebuie sa te scuzi in fata nimanui pentru faptul ca ai avut mai putin timp pentru origami. Si eu am ca luat o pauza si eu nici macar nu am scuza lipsei timpului. Eu am luat-o pur si simplu din pana de inspiratie.

Imi plac ultimele tale realizari. Sa stii ca ma inspiri sa fac si eu un dwarf dintr-o hartie mai mare si mai groasa. E pe lista. Nu am lucrat pana acum cu Tant dar vad ca arata foarte bine.

Raman cu speranta ca iti vei face macar putin timp si pe viitor ca sa ne incanti cu modelele tale!
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde Lipo pe 28 Feb 2011, 09:21

E o adevarata placere sa-ti vad galeria. Sper sa mai am onoarea sa-ti vad modele live Imagine
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde horatiu pe 28 Feb 2011, 10:09

Va multumesc pentru aprecieri :D . Timp o sa-mi fac pentru origami fie ce-o fi. Imi iau din orele de somn si tot mai impaturesc cate ceva Imagine .
horatiu

Mesajde elyda pe 01 Mar 2011, 17:56

Frumos. De obicei cand vad o kusudama zic "wow" e reusita, dar atunci cand vad un model purist........ Imagine trebuie sa-mi "scot palaria"!
Modelele sunt magnifice! si sustin ca pentru asa ceva iti trebuie talent si indemanare speciala!
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde paperwizard pe 01 Mar 2011, 21:45

horatiu, ai niste modele superbe si se vede ca ai muncit foarte mult. felicitari si Imagine
paperwizard

Mesajde Christina pe 02 Mar 2011, 21:31

Felicitari,Horatiu!Modelele tale sunt extraordinare! Imagine Iar modul in care sunt prezentate le face si mai speciale! Imagine
Die musik ist eine Axt für das gefrorene Meer in uns!
Christina

Mesajde criss pe 09 Mar 2011, 09:17

Imagine
criss

Mesajde Daria pe 30 Mai 2011, 22:05

La multi ani Horatiu!
Sa ne traiesti si sa fii sanatos!
Sper sa vina vremea cand ne vei re-incanta cu modelele tale minunate!
:hbday: :drinks:
P.S.: ma ierti de intarziere, dar am aflat de ziua ta de pe facebook :tongue2: ca aici nu mai scrie data de nastere
Ultima oară modificat de Daria pe 30 Mai 2011, 22:10, modificat 1 dată în total.
Daria

Mesajde Stef pe 30 Mai 2011, 22:09

La multi ani!Sa ai parte numai de reusite in tot ce iti propui.
Stef

Mesajde SorinPricop pe 30 Mai 2011, 22:11

Laaaa multi ani cu origamiiiiita,
Sa va dea domnul orice modele doriti,
Zile senine si fericire,
Origami, sa traiti!
Cu origami sa traiti!!!!!!!!!!!!

:hbday:

ps: noi cantam, tu impaturesti sticla:D :drinking:
SorinPricop

AnteriorUrmătorul