Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Horatiu

Horatiu

Mesajde horatiu pe 23 Sep 2009, 22:28

Coming soon guys ( I hope Imagine )

Imagine

In primul rand vreau sa va felicit pe toti pentru galeriile voastre,care sunt foarte frumoase, caci n-am apucat, si e mult mai usor in modul acesta. Nu vreau sa fac prejudecati zicand care e mai frumoasa dintre ele, toate sunt speciale, mai ales pentru autorul lor, si sa nu mai punem la socoteala ca e vorba de origami, care oricum e o chestie aparte si aproximativ toate creatiile sunt frumoase aici.
Cum spune si antetul, sper in curand sa imi postez si eu pozele mele ( si nu numai Imagine ). See you soon!
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Re: Horatiu

Mesajde Raducu pe 24 Sep 2009, 08:37

Imagine De mult voiam sa-ti vad galeria!
Abia astept sa fie gata!
Raducu

Mesajde Daria pe 24 Sep 2009, 22:18

Foarte fain cartoon-ul! Imagine
Sper ca nu ne lasi prea mult sa asteptam... :D
Asteptam sa vedem si in ce consta "si nu numai" acela... Imagine
Daria

Mesajde horatiu pe 27 Sep 2009, 20:26

Paaai, ca sa ii raspund intai Dariei, nu va fi numai o galerie cu poze si eventual comentarii despre modelul respectiv, cred ca va fi defapt mai mult o poveste. Nu prea stiu daca am talent de povestitor sau nu, dar o sa ma chinuie talentul cred p-aici prin galeria mea. Imagine

Cum a zis si Adina in topicul de deschidere , putem face orice ne trece prin cap in galeriile personale. De cand eram mic imi placeau (si inca imi plac) povestile care le spuneau altii, ba chiar cand eram mic mic nu adormeam pana nu-mi spunea mama o poveste (acu nu mai are cine sa-mi spuna ca tot asa as adormi linistit si la 22 de ani cat am eu Imagine ) Ei bine, eu o sa imi scriu povestea mea origami ( sau mai bine zis o sa incerc s-o scriu ). Mie imi place sa stiu, poate chiar sa incep sa cunosc omul din spatele modelelor, ma fascineaza asta. Mi-ar placea ca in galeriile tuturor sa scrie mai mult despre POVESTEA ORIGAMI a fiecaruia. Poate nu sunteti toti de parerea mea, unii tin ca detaiile despre ei sa nu fie impartasite cu oricine, insa eu o sa sparg gheata si o sa fac o galerie cu mai multa poveste decat imagini. Sper sa nu iasa vreo grozavie Imagine . Asadar, sa va asteptati la mult text Imagine . Cine vrea si are chef sa citeasca e invitat sa patrunda in "poveste". Nu cred ca o sa am timp sa scriu toata povestea odata, asa ca o sa fie putin cate putin, eventual poate pe masura ce postez mesaje imi mai vin si idei, o sa fie ceva dinamic sper - poate asa o sa va placa si voua mai mult.

Asadar, dragii mosului, (luati-va popcorn-ul cu voi Imagine ) era odata ca niciodata!
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde Daria pe 27 Sep 2009, 22:39

Cred ca o sa fie cea mai "originala" galerie de pana acum! :D
Eu, una, abia astept sa citesc povestea din spatele modelelor... Imagine
Daria

Ochii rosii ( de oboseala :) ) din linistea noptii

Mesajde horatiu pe 28 Sep 2009, 00:19

La recomandarea unei amice, am sa incerc sa las limbajul formal deoparte macar in galerie, si o sa incerc sa povestesc cat de cat in ordine cronologica, insa nu promit nimic Imagine .

Aznoaptea am terminat de impaturit pe la ora 1 noaptea ultimul model de origami care l-am facut ( o sa postez poze mai incolo ). Ca multe alte momente placute legate de origami, 90% din modelele mele sunt facute in orele tarzii ale noptii, cand toti dorm si e liniste peste tot. Asa mi-am dat seama ca am inceput sa fac pasiune din origami. Cand pe la ora 2-3 noaptea, cu ochii impaienjeniti si rosii de oboseala privesc cocosat in calculator, cu hartia in mana, si incerc sa descrifrez afurisita de diagrama care-mi da batai de cap. "Ce vrea sa faca asta aicea?" zic, sau "Moama iar imi zice unfold everything....nu mai suport frate!".Si stau si ma uit lung la ceas cum se scurg orele : "Hai ca mai am 6 ore de dormit. Mai fac inca 3 pasi si ma culc" zic. Da da, keep dreaming pal, din alea 6 ore de somn de multe ori ramaneam cu 4-5 Imagine .

Si hartia tot la fel o prepar. Prin mijlocul noptii asa ma apuca talentul creatiei de hartie. Du-te la baie si umple paharul cu apa ( da incet sa nu se trezeasca surioara din camera de alaturi, ca nu toti sunt bufnite ca tine la ora asta ), uda hartia, da-i cu metil celuloza..

Cred ca toti am inceput asa origami, cu eforturi si greutati mari, dar fara indoiala din pasiune. Pe langa solnita si barcuta invatate la gradinita, care habar n-aveam ca sunt tot origami, eu am dat propriu-zis peste origami prin clasa a 5-a, intr-o carte de desen culmea. Erau acolo o diagrama cu un corb mai simplu (care acum nu stiu sa-l mai fac ca acolo) si una cu broscuta traditionala. Si cum eu pe atunci nu prea aveam asa mare inclinatie spre fotbal sau ceva de genul ca altii de varsta mea, ma atrageau chestiile mai ciudate si iesite din comun. Iar "origamiu" asta din cartea aia de desen care te invata cum sa faci singur din hartie o broasca si un corb, m-a fascinat detot. M-am chinuit ceva va dati seama la modelele alea, insa au iesit cu nitel efort. Mai tarziu (nu cu foarte mult) am dat intr-o revista pe la bunici peste o piramida din hartie (care sincer mi se pare cel mai bun model de piramida din cate exista azi-si normal ca nu mai stiu sa-l fac Imagine , si am aflat de curand ca diagrama se afla in primele numere ale revistei JOAS). Si cam asta a fost toata evolutia mea in origami pana in anul I de facultate. Imagine

Dar chiar daca nu mai evoluam, adica stiam doar 2-3 modele, nu pierdeam contactul cu origami. Le faceam peste tot, mai ales cand ma plictiseam ( cand ieseam undeva, sau la intalnirile acelea plictisitoare de familie-stiti voi Imagine ). Insa la un moment dat am cam pierdut tangenta cu origami, probabil incepusem sa am alte preocupari. Pana in anul I de facultate., cand am dat pe net peste o floare impaturita din hartie, Azalea se cheama modelul ( diagrama o gasiti aici ). De atunci amintirea mea despre origami s-a transformat in obsesie (nu stiu daca obsesie e cuvantul potrivit, dar e pe aproape Imagine ). Pe atunci nu stiam sa fac nici macar cocorul traditional, nu mai stiam nici broasca, mai stiam doar corbul cat de cat sa-l fac. Tot ce stiam eu era ca trebuie sa invat sa fac floarea aia care arata asa bine,asa detaliat, ca avea si petale si stamine ( sper sa nu gresesc termenul ). Va dati seama ca m-am chinuit nitel, ca nu e tocmai cel mai usor model pentru un incepator. Ce stiam eu sa fac? Indoituri mountain si valley si poate un reverse fold acolo, nu prea stiam sa citesc o diagrama Imagine . Da cu cine sa te pui, cand eu mi-am pus in cap sa fac floarea? Si am inceput eu sa fac peste tot, asa catinel, pe la facultate, peste tot. Imi printasem chiar si diagrama ca sa pot face oriunde origami Imagine . Va dati seama ca nu-mi pasa cand intreba lumea ce tot mototolesc acolo de zor, si eu le ziceam ca fac origami, iar ei :"Ori ce?" Imagine (inca ma mai distrez pe faze d-astea). M-am chinuit eu ce m-am chinuit, dar la pasul 20 nu mai aveam ce face, ma blocasem. Ma uitam ca matza-n calendar : "Ce-i aia closed sink? Imagine ". Nu eram destul de avansat pentru tehnica asta (care e una din cele mai complexe dupa parerea mea). La un moment dat, cum mai fac si acum de altfel, am avut tendinta sa-l las in plata Domnului de model. Dar incapatanarea era mare, si ma apucam din nou, si mai indarjit. Da-i si cauta pe google, pe forumuri, ce-i aia closed sink. Am gasit tutorialele de pe youtube ale domnisoarei Adams Sara ( careia ii sunt recunoscator pentru munca ei, si cu care am si vorbit de altfel pe e-mail de cateva ori pentru a-i cere sfaturi ) si am inceput sa ma prind ce era cu indoitura aia. Dupa vreo 2 saptamani terminasem si eu azalea mea Imagine . Ziceai ca descoperisem America, asa de mandru eram ca am reusit. Acuma insa nu-mi placea cum erau aranjate petalele, ca nu prea semana a floare. Aveam si pretentii pe deasupra. Imagine

Poze separat la modelul original Azalea (din hartie alba ) nu am, insa de la acel modele am inceput sa imi fac poze separate la modelele mele ca sa le am ca amintire in caz ca le dau sau ceva, caci deja incepusem sa dau din unele modele care le mai faceam eu. Din pacate vechiile mele modele din hartie alba stau pe raftul lor la mine in camera (o sa vedeti mai incolo),pentru ca nu prea le vrea nimeni Imagine . Si presupun ca le-am pastrat pentru ca sunt primele modele care le-am facut, uratzele asa cum sunt ele,dar sunt primele. Inainte faceam modelele intai din hartie alba normala A4, inainte sa le fac din hartia cea "buna" (care hartie buna era p-atunci doar hartie colorata A4 de la Diverta :)) ), pe care o pastram pentru un model final perfect, ca n-aveam prea multe foi colorate.

O sa postez in continuare (mai incolo insa) imagini cu primele mele modele, insa momentan va spun noaptea buna tuturor, I'm signing out! Imagine

P.S. Va felicit pe cei care ati reusit sa cititi pan aici fara sa va pierdeti rabdarea Imagine , caci mie mi-a fost greu sa-mi recitesc tot ce-am scris pana acum. Si asta avand in vedere ca e a 2-a oara cand scriu acest post, pentru ca prima oara a fost o eroare pe forum si mi s-a sters mesajul inainte sa il trimit. Va dati seama ca m-am albit la fata cand am vazut ca scrisesem degeaba nu? Imagine
horatiu

Mesajde darius pe 28 Sep 2009, 08:20

Horatiu, e frumoasa ideea ta de a crea o galerie-poveste. Povestea a inceput frumos, starnind nostalgia inceputului in mintea celor care o citesc, caci fiecare isi are povestea lui. Asteptam ca niste copii cuminti continuarea, si speram sa fie presarata pe ici pe colo cu poze. Modelele acelea de inceput, "uratzele asa cum sunt ele", poate tocmai de asta le-ai pastrat: ca sa ni le arati noua si sa ne bucuram de ele, caci stim toti, cei care iti citesc povestea, ca in spatele unui model, oricat de nereusit sau urat ar fi iesit in final, se ascunde totusi multa munca si munca incrancenare. Show must go on!
darius

Mesajde Ratri pe 28 Sep 2009, 09:29

Ce idee originala!!!
Cu siguranta fiecare din noi are o poveste origami, si stiu si eu ce zici despre orele acelea tarzii din noapte...caci asa au fost inceputurile mele...Si despre "Ori ce?", si despre priviri ciudate...si/sau admirative... E frumusetea pasiunii noastre!
Abia astept sa te descopar, in spatele povestii si a eventualelor poze...
Ratri

Inca o noapte origamistica

Mesajde horatiu pe 28 Sep 2009, 13:45

Darius,Ratri, ma bucur ca v-a placut ideea mea si va multumesc pentru cuvintele voastre frumoase :D . Or sa fie si poze va dati seama, ce galerie e aia fara poze? Imagine

Acum o sa deviez putin de la povestirea cronologica. Va spuneam in mesajul precedent ca am terminat de impaturit acum 2 nopti la ora 1 noaptea cel mai recent model al meu. De data asta n-am impaturit la ora aia numai ca voiam eu, ci pur si simplu trebuia sa termin pana la ora 3 dimineata acel model, caci il faceam pentru sora mea, care urma sa plece in Anglia.

Modelul il alesesem cu ceva timp in urma,a fost si usor sa-l aleg. Sora mea e mare iubitoare de caini, iar catelul ei este un hibrid de husky cu ciobanesc german ( dar seamana mai mult a husky decat a ciobanesc german), Ares pe numele sau, pe care il iubeste mult. Si deoarece in Anglia nu a putut sa-l ia cu ea, m-am gandit sa-i fac eu unul din hartie. Am avut noroc, tocmai aparuse un model reusit de husky siberian in revista Tanteidan 108 (care o avem si aici pe forum parca ) :D . Dar din diverse motive, desi imi preparasem hartia, o vopsisem pe o parte (ca sa iasa culoarea blanii de husky ) si o luasem cu mine la bucuresti, nu am reusit sa fac mai mult de 10 pasi. Si s-a facut sambata, iar sora mea, Oana, trebuia sa plece la ora 4 in dimineata de duminica. Eu am ajuns acasa de la bucuresti tot sambata, pe la ora 19 asa. Nici macar n-am dat ochii cu Oana, m-am bagat direct in camera mea si i-am dat bice cu impaturitul, ca trebuia sa mai fac 100 de pasi pana sa termin + finisajul final al modelului (caci poate stiti deja, sunt maniac rau cu detaliile la modelele de origami Imagine ). Colac peste pupaza cu o seara inainte nu dormisem decat 4 ore ( caci ma intalnisem la o bere cu un prieten vechi si dintr-una-ntr-alta, incepand sa povestim amandoi, berea aia s-a multiplicat a naibii Imagine Imagine ). Ma si gandeam ca daca se face prea tarziu in noapte o sa am mari probleme cu diagrama, ca nu mai pot sa ma concentrez de oboseala (mai ales ca eu nu beau cafea) Imagine . Am avut mult noroc insa, diagrama este destul de usoara sa stiti ( v-o recomand tuturor ) si cam la ora 12:30 asa am terminat(cu tot cu pauza de masa ca nah, si origamistii tre sa manance, ca dup-aia le tremura degetele de foame si nu mai impaturesc bine Imagine ; desi de multe ori am uitat sa mai mananc cu origamiu asta : "Bai mie mi-e cam foame...mmm....stai sa vad ce pasi mai urmeaza. (o ora mai tarziu, tremurand de foame) : Hmmm, nu cre'ca-i normal sa imi tremure mainile,hai sa mananc si io ceva (si cand ma ridic ma ia ameteala de foame Imagine ) ") .

Apropo, modelul se cheama Siberian Husky si e facut de Kawahata Fumiaki Iata cum arata la ora aia:

Imagine

Imagine

Chestia aia care-i iesea din gura trebuia sa fie limba apropo Imagine . Si dupa cum vedeti, nu prea are blana de husky, se pare ca nu ii dadusem cu destula vopsea. Ce sa fac, ce sa fac, ca nu-mi placea prea mult cum arata. Si limba aia ar trebui sa fie rosie ca sa-si dea seama omu ca e limba. Ma uitam la el, ma uitam la ceas...oricum cu Oana nici nu dadusem ochii in ziua respectiva si trebuia sa stau treaz pana la ora 3 cand urma sa se trezeasca, pentru a-i da modelul si a-mi lua la revedere. Asa ca, scoatem din raftuletz pensulele, faianta (ca la desen in clasele mici nu? Imagine ), iesim tiptil pe hol fara sa trezim lumea, si umplem paharul cu apa. Aveam un tub de vopsea acrilica negru si unul cu rosu. Puteam sa-i pictez calumea partea cu blana si limba (cu rosu bine-nteles) pana la ora 3. La ora 1:30 era gata deja :

Imagine
Imagine
Imagine

Eram multumit, i-am facut si destule poze cat sa am si eu amintiri cu el ,gata :D . La ora 3 toata casa era in picioare . Va dati seama ca le-a placut alor mei modelul (si va spun ca limba aceea rosie face tot efectul modelului Imagine ), si de data asta chiar au ghicit ce este, ba chiar au zis ca seamana cu Ares, catelul Oanei Imagine . Deci deja pentru mine era mai mult decat suficient, daca se vedea ce reprezinta. Oana a zis chiar ca modelul este foarte corect anatomic (aici este meritul autorului si nu al meu) si i-a placut foarte mult, si asta m-a bucurat si m-a facut sa uit de oboseala (cel putin pe moment, pana am picat lat in pat Imagine ). Stiti si voi sentimentul atunci cand dai cuiva un model..it's the best!
horatiu

Mesajde Andreass pe 28 Sep 2009, 18:33

Foarte fain! Felicitari!
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Mesajde Stef pe 28 Sep 2009, 19:23

Felicitari Horatiu! sunt convinsa ca multi dintre noi vor avea rabdare sa citesca pana la capat povestea.....
Asa cum, la fiecare carte pe care o citesc, incerc seara sa termin un capitol si apoi sa ma bag in pat si de fiecare data nu reusesc deoarece sunt curioasa sa vad ce va urma....tot asa sunt nerabdatoare sa citesc urmatorul capitol si din povestea pe care ai inceput tu sa o depeni.
Stef

"Era" intermediara

Mesajde horatiu pe 01 Oct 2009, 19:14

Multumesc Imagine .
Azi o s-o las "putin" mai moale cu vorbele si o s-adaug pozele primelor mele modele, aproximativ in ordine cronolgica (pentru ca oricum majoritatea le-am incercat una dupa alta,nu prea era zi in care sa nu fac cate ceva). Majoritatea sunt facute de pe site-ul Dev Origami.
Ce pot mentiona este ca (si eu ma mir Imagine ) nu am (re)inceput cu modelele din gradinita sau cu traditionalii cocori. Dupa Azalea aceea de care am povestit mai sus eram cred prea nerabdator ca sa fac modele mai frumoase, mai sugestive. Gasisem pe internet (ca va dati seama ca am "maturat" la propriu YouTube-ul de modele, facusem bookmark la orice model prindeam ) tot felul de diagrame care ma incantau. Si imi placeau (si inca imi plac) chestiile mai ciudate, gen monstrii mitologici (si nu numai :D ),dragoni,lilieci. Imagine Pe Dev Origami diagramele sunt impartite in 3 nivele : simple, intermediare si complexe. O sa va dau si link catre diagrame, in caz ca vrea cineva sa le incerce, si ca sa comparati modelele mele finale cu cele din diagrame (si sa va dati seama ca nu prea seamana, normal Imagine )

Am inceput cu primul dragon mai usurel (diagrama este aici, de pe Dev Origami, nivel intermediar) :

Imagine
Imagine

Fiind un fan al pisicilor (desi cand eram mai mic era invers), era normal sa incerc un model de pisica, nici foarte usor, dar nici foarte complicat (diagrama e aici, tot de pe Dev Origami, nivel intermediar) :

Imagine

Modelul urmator, al lui Michael Lafosse, m-a incantat foarte tare, atat prin usurinta impaturirii, cat si prin frumusetea modelului final. Este foarte sugestiv. Diagrama e tot pe Dev Origami, aici (insa e si un videoclip instructiv pe site-ul lui Michael Lafosse, aici ),modelul e tot nivel intermediate :

Imagine
Imagine

Am incercat si dinozauri normal, fiind un mare pasionat al reptilelor uriase de mic. Modelul se cheama "Arasaurolopus baby", autor Fernando Gilgado, si este tot de pe Dev Origami, nivel complex de data aceasta (insa nu e foarte greu nici acesta, eu l-as fi inscris tot la intermediate ). Diagrama e
aici.

Imagine
Imagine
(Il tineam cu mana deoarece nu statea in picioare Imagine )

Dupa aceea am mai inceput si eu cu modelele mai simple, ca-mi parea parca rau ca am sarit peste ele. Am invatat si eu sa impaturesc cocorul, vaporasul (care e la fel ca barcuta, invatata la gradinita, numai ca mai are vreo 2 indoituri in plus ) si o piramida (in speranta ca dau peste aceea de care ziceam ca se gaseste in primele reviste JOAS, insa n-am avut noroc). Le-am facut la toti o poza de ansamblu pe raftuletul lor Imagine . Toate modelele din poza urmatoare, in afara de piramida, sunt de pe Dev Origami :

Imagine
Observati ca in stanga spate este vaporasul (diagrama e pe Dev Origami, se cheama Steamboat), in dreapta spate piramida ( puteti da search pe google dupa "Pyramid Dino Andreozzi" ), in dreapta fata este traditionalul Iris, iar in mijloc, stand pe un Waterbomb (diagrame pentru Iris si Waterbomb sunt aici ), corbul acela de care povesteam (din pacate fix pentru acest fel de corb nu am gasit nicaieri diagrame ) si langa el cocorul.

Acum ca facusem cat de cat niste modele cred ca, la fel cum ati facut si voi la inceput, am vrut sa invat sa fac trandafiri. Vad ca am poze la un fel de trandafir Kawasaki mai simplu p-aici (cred ca e cel cu indoiturle pe lungimea hartiei, nu pe diagonala ei ) :

Imagine
Imagine

Nu incercasem sa impaturesc un model de origami care ma fascina : un Grifon. Am gasit unul mai usurel pe net aici, insa nu cine stie ce (caci orcum nu prea se gasesc si asa diagrame de grifoni , majoritatea modelelor frumoase sunt CP ) :

Imagine

Dintre toate modelele de origami insa care exista, eu sunt fixat pe dragoni, imi plac pur si simplu ca fapturi mitologice, prin puritatea lor - de aici si focul dragonilor cred ( se zice ca sunt simbol chiar si al intelepciunii ), insa si prin cum arata si prin groaza care o insufla in cei pe care ii atacau (in carti bineinteles ) - ce mai, imi place tot despre ei :D . Modele slava Domnului existau destule pentru mine, si mai complicate si mai frumoase. Si printre diagramele care erau "publice" ,ca sa le zic asa, pe internet am gasit aceasta. A fost foarte greu pentru mine la anumiti pasi sa ma prind, il incercam a 2-a zi, insa numai cu acest tutorial de pe YouTube in 7 parti am reusit sa il duc la capat. Foarte bine facut tutorialul.

Imagine
Imagine

Am fost foarte multumit de detaliile modelului final, si inca sunt. Asa ca m-am hotarat imediat sa-l fac si cu hartie rosie colorata (din pacate nu am facut alegerea cea mai potrivita la hartie, am ales ceva lucios, total nerecomandat pentru origami, insa hartie normala de la diverta colorata de dimensiunea care mi-a trebuit mie - 30X30 cm -nu am gasit, si asta era solutia care am ales-o):

Imagine
Imagine
Imagine

Inca imi place foarte mult acest model, inca il am acasa, si e unul din modelele mele preferate Imagine .
Exista o varianta a acestui model chiar si cu flacari care ies din gura (sau narile) dragonului. Diagrama e aici.

Cam atat despre "era" mea intermediara de origami, in sensul ca in afara de extrem de putine modele pe care le-am facut apoi tot din hartie alba (unul din ele o sa-l postez mai incolo in continuare), viitoarele mele modele le faceam din hartie colorata direct, din simplul motiv ca pierdeam prea mult timp impaturind acelasi model si din hartie alba intai si apoi din hartie colorata (mai ales daca era un model mai greu, deci timp indelungat de impaturire ). Am reluat si alte modele traditionale ca sa le impaturesc din hartie colorata, numai de dragul lor :D.

In perioada asta am descoperit site-ul Happy Folding al domnisoarei Adams Sara, despre care v-am mai vorbit( link-ul e acesta ), pe care mi-am petrecut multe nopti de aici incolo (cred ca am si un post sau 2 p-acolo Imagine ), pentru ca avea la momentul acela videoclipuri foarte bune cu unele modele mai complexe. Acum vad ca are si mai multe pe site-ul ei. Ea este recunoscuta de comunitatea origami de peste tot si foarte apreciata pentru efortul ei, mai ales pentru videoclipurile instructionale foarte reusite. Se pare ca pe 23 septembrie 2009 site-ul a facut 2 ani. In fine, simteam nevoia sa spun si despre asta pentru ca mie mi-a facut atunci o impresie foarte placuta si imi aduc aminte cu drag..

Fac ce fac si tot nu ma abtin de la scris Imagine . More to come! Bye bye! Imagine
Ultima oară modificat de horatiu pe 01 Oct 2009, 19:43, modificat de 2 ori în total.
horatiu

Mesajde Raducu pe 01 Oct 2009, 19:45

Daca ai CP pentru grifoni frumoase da-mi-le mie ca de mult caut!
Ooo! Si grozava galerie!
Raducu

Mesajde Daria pe 01 Oct 2009, 19:48

Imi plac mult povestile tale! Si chiar le apreciez! Imagine Sunt sincere si pline de suflet! Am citit tot ce ai scris.
Cadoul facut Oanei este nemaipomenit! Imagine Imagine Imagine
Cred ca cel mai reusit dintre primele tale modele este liliacul, Imagine nu stiu de ce... :D Imagine

Vreau sa mai spun o chestie: este nemaipomenit ca ai pus si modele mai putin "perfecte", este o parte ceea ce suntem. As fi facut la fel, chit ca nu as fi avut o galerie care sa-ti taie respiratia, ci una care sa incante sufletul. Imagine Imagine Imagine
Daria

Mesajde horatiu pe 01 Oct 2009, 20:05

origamy scrie:Daca ai CP pentru grifoni frumoase da-mi-le mie ca de mult caut!
Ooo! Si grozava galerie!

Multumesc frumos origamy. E un tip, Go Guspath il cheama, care are cei mai frumosi grifoni. Din pacate nu prea face diagrame Imagine. Uite aici ca sa-ti faci o idee de galeria lui. Are o diagrama partiala aici si o diagrama la un model mai slabutz putin aici (dai click acolo unde scrie "Download the diagram here").
Un grifon frumusel mi se pare ca e in cartea Tanteidan Convention 14.
horatiu

Următorul

Înapoi la Galerii personale