Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

eudaimonia

Re: eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 09 Mar 2013, 01:17

Simpatic cadou pentru un botez si de efect, referitor la model... mai exista o diagrama si cred ca este mult mai stabil la final mai ales ca adaugi un siret care inchide frumos si da efect chiar ca de o botina de bebelus :) . Daca ai nev de diagrama doar da un PM cu e-mail-ul tau.
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 10 Mar 2013, 18:42

Multumesc de diagrama. Am impaturit modelul aseara si l-am inclus in cadou impreuna cu cei mov. Ambele modele (acesta si cel impaturit initial de mine) au avantaje si dezavantaje, dar partea buna e ca sunt usor de impaturit si rezultatul e dragut.

Katsushi Nosho - Baby Shoes
20x20 cm double tissue

Imagine

Nu am avut "siret" mai subtire la indemana, asa ca am ales sa renunt la fundite.
eudaimonia

Mesajde Denisa Viorela pe 11 Mar 2013, 10:29

Eudaimonia, de fiecare data cand intru in galeria ta sunt fascinata...Te felicit pentru gratia si atentia cu care lucrezi... :wub: :angel:
Denisa Viorela

Mesajde Dr. Hannibal pe 12 Mar 2013, 14:42

Cu multa placere Eudaimonia ma bucur ca a fost in timp diagrama si ai putut sa daruiesti modelul ;) Arata f bine si fara fundite, felicitari
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 13 Mar 2013, 19:22

Am promis cel putin o tessellantion pe saptamana, dar nu am mai postat de ceva timp. Well, chiar daca nu am postat, de impaturit, am impaturit. Voi pune poze cu modelele noi in ordinea in care au fost impaturite.

Eric Gjerde - Tiled Hexagons
21x21 cm - hartie glasata mata

Imagine

Modelul are laturile de 14 cm si contine 54 de tringle twist. Usor de impaturit.

Ralf Konrad - Star Puff
21x21 cm - hartie glasata mata

Imagine

Modelul are laturile de 6 cm si, din cate imi aduc aminte, peste 100 de triangle twists.

J.C. Nolan - Andrea's Rose

Imagine

21x21 cm hartie glasata mata si 15x15 cm bamboo paper
Modelul va avea cam jumatate din dimensiunea initiala a hartiei. Cel din hartie glasata a iesit perfect. Sunt foarte multumita. Pana acum, cea mai buna hartie pentru tessellations este hartia glasata mata. Se comporta foarte bine. Pacat ca nu stiu de unde se poate face rost de dimensiuni mai mari. Mi-a placut modelul asta si as vrea foarte mult sa il reimpaturesc din hartie glasata mata mai mare (si poate ceva mai subtire) ca sa fac mai multe stages. Cel rosu are 8 stages si celalalt 7.

Imagine

40x40 cm double tissue
Desi hartia a fost mai mare, nu am putut sa merg decat cu un rand mai departe, asa ca la final am avut 9 si ultimele nu foarte precise. Poate voi mai incerca la un moment dat cu un singur strat de tissue.

Shuzo Fujimoto - Hydrangea
21x21 cm hartie glasata mata & hartie xerox

Imagine

Modelul asta solicita foarte tare hartia si e greu sa ai un rezultat clean. Am refacut modelul in hartie de xerox ca sa vad cum arata daca nu se vad straturile albe din modelul cu hartie glasata. Primul are 5 stages, celalalt 4.

Shuzo Fujimoto- Clover Folding

Imagine

15x15 cm hartie glasata mata
Primul e model reprezinta originalul, celalalt e o variatie in care patratele sunt separate mai bine. 3 stages si au jumatate din dimensiune originala a hartiei.
Celelalte modele le-am impaturit dupa variatie.

Imagine

21x21 cm hartie glasata mata
7 stages dintr-un grid de 40x40, iar modelul are 9 cm.

Imagine

40x40 cm hartie de impachetat
11 stages dintr-un grid de 64x64, iar modelul are 17 cm. L-am impaturit in doua zile, in 6 ore sau mai mult, habar nu am exact. Hartia nu e cea mai frumoasa, dar si-a facut treaba. Desi nu am avut un patrat perfect, am avut grija ca gridul sa fie cat mai exact si modelul a iesit, din cate vad eu, perfect. Abia la this fold m-am prins cum trebuie sa procedez ca patratele sa iasa cat mai bine. La celalalt, nu toate au iesit perfect, dar nu se vede foarte tare. Secretul e sa nu presezi patratele foarte tare pentru ca modelul va fi 3d. Fiecare pas trebuie facut ferm si precis, dar hartia nu va sta flat so e ok. Ultimul rand, care ar fi frunzele, nu prea vor sa stea bine la locul lor, dar se vor obisnui. Dupa primele 2 randuri, colapsingul fiecarui rand se va face in 4 pasi mari, adica fiecare latura a patratului in acelasi timp (dupa care colturile, ceea ce e cel mai usor) si e nevoie de grija si un bonefolder ca sa poti obtine patrate frumoase.

Imagine

Back view

Imagine

Hope you like it. :smile:
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 14 Mar 2013, 15:01

Ha ha ha vad ca lucrezi nu gluma. Felicitari din nou pentru lucrari, arata foarte frumos, vreau si eu sa impaturesc toate modelele lui Eric Gjerde din carte insa am alte planuri pe moment :twisted: . Asteptam noi modele :D si vad ca si hirtia de impachetat merge la aceasta tehnica de origami. Eu am facut 3 mici Hydrangea din hirtie de copt :D si sunt puse la 3 mici ochiuri de geam pe usa de la intrare :)) o sa fac poza sa le vezi :)
Dr. Hannibal

Mesajde Denisa Viorela pe 14 Mar 2013, 20:39

Eudaimonia...N-am cuvinte...ultimele realizari mi-au lasat gura apa!Esti creativa, originala si foarte surprinzatoare...
Desi totul e perfect...e ttusi o mica, mica nelamurire...Daca nu te superi...ai putea sa imi dai si mie diagrama/videoclipul de unde te-ai inspirat...la asta:
eudaimonia scrie: 15x15 cm hartie glasata mata
Primul e model reprezinta originalul, celalalt e o variatie in care patratele sunt separate mai bine. 3 stages si au jumatate din dimensiune originala a hartiei.
Celelalte modele le-am impaturit dupa variatie.

...Mi-ar fi de mare folos...si in schimb, modelul e deosebit, crede-ma!
Te felicit inca o data si spor la mai mult! :myheart: :kisss:
Denisa Viorela

Mesajde Rona pe 18 Mar 2013, 22:11

Mie îmi este teamă să mai trec pe aici :shock: Ce lucruri, ce detaliu, ce migala și răbdare. Bravo !
Rona

Mesajde eudaimonia pe 19 Mar 2013, 15:02

Multumesc de aprecieri. :smile: DrHannibal, da, mi-ar placea sa vad niste poze, mai ales ca eu nu am impaturit Hydrangea incat sa ii faca dreptate.

Am mai impaturit ceva intre timp:

Shuzo Fujimoto - Clover Folding

Imagine

15x15 cm hartie duo
Am reimpaturit acest model, dar doar in 5 trepte pentru ca am vrut sa vad cum arata si in alta hartie pe care am avut-o la indemana.

Imagine

20x20 cm hartie transparenta
Am incercat sa impaturesc si Andrea's Rose in hartie transparenta, dar a iesit urat si m-am cam deziluzionat cu hartia asta. Totusi, am zis sa ii mai dau o sansa. Efectul e foarte frumos. Hartia transparenta e mai pretentioasa, dar, daca nu am facut un grid prea marunt, s-a comportat foarte frumos. Asa voi proceda de acum inainte si se va vedea la modelele care urmeaza. Partea proasta e ca nu pot face rost de patrate mai mari de 23x23 cm.

Shuzo Fujimoto - 3.6.3.6.

Imagine

15x15 cm hartie de bambus
Am vazut ca in carte sunt multe modele facute din hartie cu tot felul de texturi si insertii si, cum am si eu ceva hartie de bambus, am incercat. Arata frumos cu lumina in spate.

Imagine

15x15 cm hartie transparenta
Atat modelul asta, cat si cel din hartie de bambus au fost impaturite initial dintr-un patrat. Cum hexagonul nu a putut fi in centru si capetele nu aratau asa bine, am desfacut am ambele modele, am taiat din colturi, am obtinut un hexagon si am reimpaturit la fel ca inainte. Much better. Cu ocazia asta am descoperit ca poti obtine usor un hexagon dintr-un patrat fara creasing suplimentar daca faci un triangle grid si apoi tai 4 colturi si cate un rand de sus si de jos.

Imagine

21x21cm hartie glasata mata groasa
Cand am cautat hartie glasata mata, asta am gasit prima data: ceva mai groasa si cu modele pe spate. Mai tarziu am gasit alba complet pe spate si mai subtire. Totusi, asta mai groasa e mai buna pentru tessellations.

Eric Gjerde - Pinwheel

Imagine

In general, modelele mai mici sunt facute pe un grid de 16x16(x16) si cele mari pe unul de 32x32x32.

Imagine

21x21 cm hartie glasata mata groasa
La ambele folds am facut precreasing la triunghiuri.

Eric Gjerde - Open-Back Hexagon Twist

Imagine

La open-back hexagon twists nu am afcut nicaieri precreasing pentru ca e prea complicat. Merge foarte bine si daca faci creasingul pe loc.

Imagine

21x21cm hartie glasata groasa
Grid de 24x24x24.

Joel Cooper - Basket Weave

Imagine

15x15 cm hartie duo

Imagine

23x23 cm hartie de bambus
Am folosit hartia asta ca sa fie mai spectaculos spatele modelului. Surprinzator, am putut impaturi hartia intr-un grid de 32x32x32 si am putut face si colapsingul destul de usor, desi hartia e subtire si putin pufoasa. Nu am folosit CMC pentru prepararea hartiei la niciun model pentru ca probabil s-ar fi incretit, ar fi trebuit sa o tai si, oricum, la hartia din orez alba pe care am avut-o si care era asemanatoare, nu am vazut mare diferenta. Hartia e foarte rezistenta. Am vrut sa rup un colt pe care l-am eliminat cand am taiat un hexagon si nu s-a lasat usor. Partea din fata a modelului nu e asa frumoasa pentru ca nu se intelege mare lucru in hartia asta. Oricum, toate twisturile de acolo sunt foarte incurcate.

Imagine

21x21 cm hartie glasata groasa
Am vrut sa vad mai bine partea din fata a modelului.

Eric Gjerde - Water Bomb

Imagine

21x21cm hartie glasata mata
Grid de 16x16. CP-ul e putin intimidant si e usor sa gresesti x-urile alea.Eu le-am desenat pe spate cu creionul.

Eric Gjerde - Square Weave

Imagine

15x15 hartie transparenta
Am facut un grid de 16x16 si apoi am taiat cate un rand pentru a obtine unul de 15x15 si pentru ca patratul din centru sa fie in centrul hartiei.

Imagine

21x21 cm hartie glasata groasa
Avand in vedere ca cel mai bine e sa colapsezi cate un rand deodata, asta se face usor. Am facut precreasing la patrate.
Am facut un grid de 32x32, dar m-am pacalit de la modelul anterior si am taiat cate un rand si abia apoi mi-am dat seama ca nu trebuia sa fie niciun patrat in centru pentru ca urma sa am 6 randuri de patrate. Astfel, am facut doar 5 randuri de patrate, desi, daca ma gandesc bine, incapeau si asa cate 6.

Cu ocazia asta, am reusit sa termin modelele de incepator din cartea lui Gjerde. Urmatorul model e putin intimidant pentru ca pare sa aiba nevoie de mult precreasing. Nu stiu cand ma apuc de el. Poate fac o pauza de la atata impaturit griduri. Si as avea nevoie de hartie mai mare pentru a face griduri mai mari. Acum mi se pare prea mult un grid de 32 pe un patrat de 20 cm. Se poate, dar nu e suficient de clean. Si nici hartia glasata nu e, pana la urma, cea mai frumoasa hartie. Trebuie sa pun mana pe niste foi de Elephant Hide at some point. A impaturit cineva modele din hartia asta?
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 19 Mar 2013, 23:46

Eudaimonia in primul rind felicitarile mele pentru modelele terminate si pentru perfectionarea de care dai dovada in aceasta tehnica.
Vad ca ai incercat sa impaturesti si cu hirtie transparenta si... clar acea hirtie face dreptate tehnicii de fata in domeniul origami. Hirtia mea transparenta ca aceea din pacate a ramas in Cehia si nu stiu cind mai ajung sa o iau :( , nu am gasit acest fel de hirtie decit in Germania si a fost chiar la dimensiune de 50 x 70 cm, poate ca daca incerci pe internet chiar ai sa gasesti sa comanzi. Ai dreptate este mai pretentioasa la impaturit dar efectul este magnific.

Referitor la hirtia Elephant Hide, depinde de ce model ai de impaturit deoarece este destul de groasa. Pentru modelele care ai nevoie de transparenta eu cred ca mai bine te descurci cu tissue paper tratat cu CMC si incearca numai cu o coala maxim double tissue.
Si in incheiere..... poate in curind vome vedea asa ceva facut chiar de tine http://www.flickr.com/photos/origamijoe ... hotostream :notme: ;)
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 20 Mar 2013, 14:42

Elephant Hide este recomandata atat de Gjerde, cat si de HappyFolding. Acolo are nota 10 pentru tessellations, singura hartie care are o nota atat de mare si hartia asta e folosita in general pentru tessellations. Avantajul hartiei transparente nu e faptul ca e subtire, ci ca e transparenta. Faptul ca e subtire si alunecoasa o face dificila. Eu am vazut diferenta intre hartia glasata mai subtire si cea mai groasa. Modelul din hartia mai subtire l-am aruncat pentru ca nu se compara cu cel din hartie mai groasa. Pentru tessellations, din cate am vazut eu, e buna o hartie rezistenta (si mi se pare ca EH e cea mai rezistenta dintre cele testate pe HappyFolding), dar si suficient de groasa incat colapsingul sa fie cat mai usor si mai clean. Am impaturit aseara Square Weave din hartie obisnuita, dar de 120 gsm si a iesit foarte frumos. EH are 110 gsm. Hartia glasata pe care o folosesc eu e cam ca hartia de xerox, deci cam 80 gsm. Oricum, gsm se refera la greutatea hartiei si 2 tipuri de hartii cu acelasi gsm nu se comporta la fel. Nu am mare incredere in tissue pentru tessellations, dar cea de bambus s-a comportat destul de bine.

Deocamdata sunt doar la nivelul de incepator in tessellations, but thanks. :D
eudaimonia

Mesajde Miron Andrei Lucian pe 28 Mar 2013, 14:40

Phu Tran Rose
Miron Andrei Lucian

Mesajde Denisa Viorela pe 30 Mar 2013, 16:41

Miron Andrei Lucian, lucrarea ta cu trandafirul e foarte frumoasa... :wub: ...Dar ma gandesc ca ar cam trebui sa o pui in alta parte...Poate in topicul „Plante si flori”...Oricum, mi-am dat cu parerea...Mult spor in continoare...
Si, eudaimonia, felicitari pt noile incercari! :wub: :jawdrop:
Denisa Viorela

Mesajde elyda pe 04 Mai 2013, 10:35

Vaaaiii, eudaimonia!! Ai o mana extraordinara, daca ai reusit sa faci asa ceva! Modelele tip tessellantion necesita foarte multa rabdare si precizie!!
Felicitari! :applause2: :applause2: :applause2: :applause2: :applause2:
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde eudaimonia pe 23 Mai 2013, 21:08

Am mai impaturit modele, dar am amanat cu facutul pozelor. Am mai incercat si tessellations, dar deocamdata nu trec mai departe pentru ca astept sa imi vina cartea lui Gjerde de la origamishop. Some stuff:

Roman Diaz - Cardinal
15x15cm kami

Imagine

A refold.

Roman Diaz - Singing Cardinal
30x30 cm hartie de impachetat

Asta e a treia impaturire, prima fiind ca sa imi fac o idee generala si sa vad daca inteleg diagramele si la a doua m-am axat pe picioare, sa vad daca le pot face. Nu sunt sigura ca am facut bine inchiderea. Daca are cineva modelul, poate imi arata o poza cu modelul din acel unghi. Oricum, nu e varianta mea finala pentru ca hartia nu e cea mai grozava, e destul de groasa. Am gasit mulberry paper, dar am doar rosu si galben. Daca gasesc negru, voi reimpaturi modelul. Vreau sa il reimpaturesc cu o hartie mai fancy chiar daca nu gasesc negru.

Imagine

Imagine

Imagine

Kade Chan - Janessa Rose
15x15 cm kami & hartie glasata mata

Un model destul de bun de trandafir si poate fi folosit ca brosa. Hartia asta e cam slaba. La al doilea am folosit niste lipici ca sa il fac mai stabil si sa vad cum se comporta. E mai bine, dar probabil cu alt tip de hartie va fi mai stabil, de ex, tissue foil.

Imagine

Imagine

Imagine
eudaimonia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale