Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

eudaimonia

Re: eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 10 Feb 2013, 02:02

Felicitari din nou, insa incearca sa nu mai folosesti glase lucioasa mi se pare mult mai de efect hirtie glase mata parca si calitatea este mai buna nu numai faptul ca uneori cea lucioasa isi pierde culoarea la unele indoituri.

Din hirtia ce ai cumparat ca test eu propun:

1. Roman Diaz - Long-tailed bird (Origami Essence pg 93) -- primul patrat inflorat
2. Roman Diaz - Inflatable swan (Origami Essence pg. 75) -- al 2-lea patrat inflorat
3. Quentin Trollip - Pig (gasesti diagrama pe net daca nu doar sa am e-mail-ul tau si te ajut) --- patratul perlat putin spre roz culoarea cu toate ca 15 x 15 pentru acest model este cam mica dimensiunea, cel mai bine este 25 x 25 cm dar incearca nu este un model greu

Iar cu celelalte culori incearca tot ceva de Roman Diaz pentru ca are modele foarte frumoase, cit despre Bullfrog eu te sfatuiesc sa o mai incerci odata dar cu hirtie glase mata si ai sa vezi ca este cu totul altceva ;)
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 10 Feb 2013, 16:53

Ideea e ca eu nu am vazut niciodata hartie glasata mata prin magazine. Pana acum ceva timp credeam ca exista doar sub forma lucioasa. Cand voi gasi, voi lua.

Multumesc de propuneri. :D

Pana una alta, ieri am folosit un patrat inflorat:

Tadashi Mori - Hummingbird
20x20 cm

Imagine

Imagine

E draguta hartia, dar nu e foarte rezistenta. Sub coada, unde nu se vede, mi s-a rupt putin. Pasarea arata mai bine in realitate. Chiar imi place. Am folosit CMC sa o mai rotunjesc, dar nu e mare nevoie pentru ca arata deja asa datorita unor crimp folds pe care doar le-am mai intarit.

Si unul verde:

Michael LaFosse - Origamido Butterfly
15x15 cm

Imagine

Hartia e rezistenta, dar trebuie insistat la impaturire si nu cred ca e potrivita pentru modele mai complexe. In schimb, pentru cele simple, le da un plus.

Si am incercat si un patrat din hartie de orez pe care l-am avut:

Marc Vigo - Snake Dragon
20x20 cm double rice paper

Imagine

Imagine

Hartia a fost foarte subtire si parca si putin ... pufoasa si de aceea straturile nu stau foarte bine aliniate. M-am chinuit eu cu CMC, mai ales la coada, care e foarte subtire. Merge intr-o hartie mai groasa. Se putea si mai bine.

Din celalalt patrat inflorat am impaturit ce mi-ai sugerat:

Roman Diaz - Long Tailed Bird
20x20 cm

Imagine

Am umplut-o cu hartie, am aplicat CMC si am legat-o. Acolo la cap unde se vede botita (de la cum am legat-o si presat-o) s-a si rupt putin cand am aplicat lipiciul. Imi place hartia ca are un pattern pe o parte si o alta culoare (crem) pe verso, dar la putina tensiune, se destrama. Boteala aia strica tot.

Porcul sugerat de tine nu poate fi impaturit din hartia aia pentru ca e cam groasa si ciudata (la prima vedere pare a fi un fel de plastic si doar dupa ce am umezit-o am vazut ca e intr-adevar hartie). Am ales altul.

Roman Diaz - Inflatable Piggy
15x15 cm

Imagine

Imagine

Arata chiar dragut.

In rest, m-am luptat cu Unicornul lui Diaz, dar m-am blocat la pasul 38. E frustrant ca nu pot intelege diagramele pana la capat pentru ca, la urma urmei, niciun model nu e asa de greu de facut daca intelegi ce trebuie sa faci. Si Pegasus al lui Satoshi sta pe jumatate impaturit. Nu stiu cum sa fac sa depasesc stadiul asta.

Multumesc ca nu incetezi sa vizitezi galeria mea si iti urez best of luck in proiectele tale. Waiting for photos. :smile:
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 10 Feb 2013, 18:34

Urmaresc galeria ta din placere si vad ca ai ambitii mari pentru a invata sa impaturesti origami pur ceea ce la fete este mai rar intilnit :) (no offence ladys ;) ). Nu face o obisnuinta sa folosesti CMC la orice model, depinde doar de hirtie si model, spre exemplu la modelul lui Roman DIaz cit si al lui Tadashi Mori nu era cazul de CMC, hirtia pare a fi kami adica normala de origami deci... nu se preteaza la CMC si apoi modelele in sine nu au nevoie de CMc deoarece ele au indoituri care le da volum :) , scuze ca spun asta insa cu timpul ai sa observi si tu.
Oricum felicitari ca incerci si nu numai, unele modele chiar arata bine impaturite. Referitor la cele 2 modele care ai probleme cu diagrama, doar arata cu ceva poze in ce stadiu esti si poate te pot ajuta cu explicatii si ceva poze sa termini modelele :)
Am adaugat poze si la mine in galerie, ceva usor nu complicat deoarece nu am fost 100% recover dupa febra si tot tacimul gripei :(
Dr. Hannibal

Mesajde Denisa Viorela pe 11 Feb 2013, 10:46

Felicitari, eudaimonia! Sunt asa de frumoase!!!!!!! Din cate vad, rabdarea, migala si atentia asupra origami nu-ti lipseste, asta ca sigur....!Bravo! :angel:
Denisa Viorela

Mesajde Sareth pe 13 Feb 2013, 22:52

Felicitari, eudaimonia! Si eu ma bucur sa vad o fata atentand la modele apartinand acestui asa-zis curent purist.

Replicile tale sunt, deocamdata, indeajuns de reusite sau, mai bine zis, intrigante. Cred ca ai potential si mi-as dori sa ai si incapatanarea de a a invata sa citesti corect diagramele. Eu, unul, nu mi-am dorit vreodata sa creez vreun model, desi impaturesc hartia de ceva ani, dar imi place foarte mult sa fiu in stare sa impaturesc o replica a unui model dupa o diagrama. Si pentru a invata sa "citesti" diagrame, trebuie sa impaturesti cat mai mult si de la cat mai multi autori.

Cateodata, pentru a intelege secventa unui model complex al unui autor, va trebui sa impaturesti alte doua-trei modele mai usoare ale aceluiasi autor pentru a-i deprinde stilul.

In ce priveste hartia, dupa cum spune si Hannibal, nu toata se preteaza la tratare cu CMC. De fapt, orice hartie se poate trata in prealabil cu CMC, dar nu orice hartie sau model justifica acest lucru. Si nici nu este acelasi lucru sa tratezi haria in prealabil cu CMC, cu a folosi CMC pentru modelarea finala. Practic, orice hartie comuna, precum kami, xerox, wrapping, nu are nevoie de CMC, in nici una dintre fazele impaturirii. Modelele precum Long-tailed bird sau Snake Dragon nu au nevoie de CMC, ci de hartia potrivita. Garantez succesul la impaturirea lui Long-tailed cu hartie de xerox; si va arata 3D. Dar nu din cauza hartiei va iesi bine, ci din exercitiu. Orice model va iesi mai bine la a doua-treia incercare. Eu am incercat modele si de cinci ori ca sa imi iasa, si nu din rabdare, ci din ambitie.

Apropo de Snake Dragon: aceasta e forma finala conform diagramei? Intreb pentru ca pare usor nefinisat, cel putin in zona capului. Acum, poate ca mi se pare si pentru ca ai incercat tu sa rotunjesti coada si contrasteaza cu restul corpului.

In timp, vei vedea ca nu este nevoie sa rotunjesti fiecare model pentru a arata bine. Cateodata obtii un efect mai interesant din linii drepte sau cand nu exagerezi.

Tot in timp, vei vedea ca unele indoituri le poti face ascutite, unele delicate, altele... neutre, sa zic. Aici ma refer doar la dry-fold, pentru ca inca nu am reusit sa impaturesc ceva wet-fold.

Si - cu asta termin - la Unicorn al lui Diaz, la pasul 38 e de ajuns sa impingi usor varful afundat, astfel incat sa-l faci din vale, munte.

Scuze pentru ca am scris atat de mult in galeria ta! :hatoff:
Sareth

Mesajde eudaimonia pe 15 Feb 2013, 21:37

Dr. Hannibal
Thanks. N-o sa mai folosesc CMC pentru hartie obisnuita atunci.
Iti voi cere sfatul referitor la diagrame, numai sa studiez mai mult, ca sa nu iti irosesc timpul. Cand voi mai avea timp, voi mai incerca modelul de Buddha cu mai multa rabdare si daca mai am dificultati acolo, iti voi cere ajutorul. :smile:

Sareth
Ma bucur ca ai scris in galeria mea si te invit sa o vizitezi si sa postezi cat de des si de mult doresti. Apreciez criticile si sugestiile, cel putin atata timp cat nu sunt rauvoitoare. Pana la urma, din laude nu inveti nimic si eu oricum nu ma aflu foarte aproape de perfectiune. So, poti spune orice, nu ma deranjeaza.

Incet incet incep sa ma invat si cu diagramele. Recunosc ca mai folosesc si videos pentru unele modele, iar a face paralele intre diagrame si videos mi se pare foarte practic pentru ca ajuta la intelegerea diagramelor. Oricum, cu videos am inceput, iar pentru modelele complexe, te ajuta la pasii mai dificili. Incerc, totusi, sa pot descifra diagramele pentru ca e mult mai rapid si eficient sa lucrezi dupa ele.

Snake dragon mai are la cap doua coarne pe langa cel principal (in spatele lui), dar nu se vad prea bine in poza. Intr-adevar, modelul dupa care m-am luat eu nu avea coada rotunjita, dar pe mine nu ma deranjeaza. Modelul ar trebui reimpaturit cu o hartie ceva mai groasa.
Apreciez sugestiile facute. :smile:

-------------

Nu am mai postat pe forum de cateva zile, dar asta nu inseamna ca nu am impaturit. Tot am urmarit modele mai complexe, dar nu m-am descurcat cu diagramele pana la capat, asa ca am cautat un video bun. Am gasit la Tadashi Mori un tutorial pentru Tree Frog a lui Lang. Am luat un patrat de double tissue si l-am adus pana la faza de modelare. Apoi am vrut sa il arunc, dar l-am pus deoparte. Ma mai gandesc daca are rost sa il modelez. Deocamdata nu vad cum pot sa il aduc din starea asta bruta in una frumoasa, finisata, mai ales ca e un fisrt fold si nu e impaturit chiar perfect. Oricum, am invatat lucruri noi din aceasta experienta, cum ar fi acele spread folds care pot fi foarte messy sau foarte ok, depinde de atentia acordata.

Cel mai vechi model impaturit din saptamana asta e:

John Montroll - Horse
20x20 cm tissue foil

Imagine

Nu e mare lucru de capul lui, dar e primul meu calut si mi-e drag. Tissue foil are proprietati deosebite si e o provocare sa gasesti modelele care merg impaturite din aceasta hartie si care sa iasa bine si nu prea botite.

Tot saptamana asta Adams Sara a uploadat 2 videos, lucru rar, si, pentru ca imi place ceea ce face in general, am impaturit ce a prezentata. De trandafir nu am fost impresionata, asa ca nu l-am impaturit intr-o hartie prezentabila si nu l-am pozat. In schimb, stelutele sunt ok, potrivite pentru Craciun mai degraba. E o adevarata provocare sa aliniezi toate marginile perfect la modelul asta daca hartia este duo. Daca e colorata pe ambele parti, nu se vad asa bine imperfectiunile.

Klaus-Dieter Ennen - Star Doris

Imagine
Imagine

De mult timp am vrut sa impaturesc modelul asta, dar cum nu exista decat un CP care trebuia printat, nu m-am mobilizat. So, I give you the one and only:

Phu Tran - Kawasaki Rose Variation
15x15 cm

Imagine

Modelul asta de trandafir e cel mai frumos din cate am vazut pana acum si sunt foarte mandra ca pot impaturi ceva atat de frumos (desi nu foarte greu).
Nu poate fi impaturit, din cate stiu, decat dupa un CP printat pentru ca nu stiu sa poti reproduce indoiturile dupa un grid. Presupun ca dupa ce faci modelul 3d, ceilalti pasi pot fi facuti si doar dupa ochi, dar nu e o idee care sa imi placa. Nu am printat CP-ul pe patratele folosite, dar am suprapus foaia printata celeilalte si am intarit liniile astfel incat pe patratul final au rmas niste urme. M-am folosit de ele. Ce pot spune ca nu imi place la modelul asta, ca si la alte modele de trandafiri, e inchiderea. E fragila si e mai mult de forma, ceea ce face si trasndafirul destul de fragil. Totusi, rezultatul e foarte frumos.
Trandafirul rosu e din tissue foil.

Imagine

Imagine
Double tissue.

Imagine
Hartie obisnuita cu model.

Si, asa cum am promis o data pe saptamana:

Eric Gjerde - Spread Hexagons
13x13x13 cm hartie transparenta

Imagine

Initial am crezut ca modelul acesta va fi mai greu si am vrut sa trec la Star Puff, dar cand am vazut ca si acolo trebuie sa marchez un hexagon, de ce sa nu incep cu inceputul? Am luat o hartie normala si am facut un grid de 16 de au iesit 7 hexagoane si mi s-a parut foarte usor. Am luat apoi hartia transparenta cu un grid de 32 si nu a mai fost la fel de usor, probabil pentru ca gridul a fost mai mare. Cand am trecut la nivelul cu 12 hexagoane, am trecut dintr-o data si o vreme a parut foarte dificil, dar totul a mers bine pana la sfarsit. Modelul asta, dupa mine, e mai usor decat Five-and-Four pentru ca nu necesita indoituri suplimentare, in afara de grid. Eu am ales un hexagon si nu un patrat pentru grid pentru ca e mai usor de impaturit dar si pentru ca in felul asta nu a ramas multa hartie nefolosita si, la final, am putut sa obtin din nou un hexagon. E destul de usor sa faci greseli la tessellation (in poza din carte la acest model, un colt al hexagonului de sus dreapta e impaturit in partea stanga si nu in dreapta si nu mai respecta patternul :laugh2: ), desii pasii sunt repetitivi, iar colapsingul poate fi infricosator cateodata.

Din pacate, modelul nu arata asa bine in poze si poate ar arata mai bine intr-o hartie mata. In hartia asta e destul de greu sa vezi ce se intampla acolo.

In alta ordine de idei, am mai vizitat un magazin de hartie. Am gasit hartie de bambus, subtire, se vede in poza. Mai erau acolo 2 modele de hartii cu insertii, unul cu foi prea groase, unul cu insertii prea groase. E in format A4. Trebuie incercata si asta. :D

Imagine

Cam atat pe ziua de azi. :smile: O seara placuta!
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 15 Feb 2013, 23:43

Vad ca muncesti nu gluma :applause2: . Si sa incepem cu inceputul:

La John Montroll - Horse singurul lucru care nu se incadreaza este ca ai indoit virful picioarelor, sunt modele ca si in cele ale lui Satoshi care arata bine asha cum au fost create de autor, adica daca incercam sa ne aducel aportul la modelare mai mult ... putem strica aspectul modelului, deci... dupa parerea mea calul acela arata mult mai bine cu virful picioarelor ascutite si nu indoite cum ai incercat tu ;)

Trandafirul ti-a iesit minunat dar dupa cum si tu ai spus nu este unul spectacular datorita inchiderii, incearca Robert Lang - miura-ken beauty rose, in opinia mea este cel mai reusit trandafir :) si acum Sipho Mabona a creat unul ca al lui Robert Lang insa mult mai ushor de impaturit ;) inca nu are diagrama sau CP Sipho Mabona el a spus ca o sa ne dea CP-ul pina de Valntines day dar... nu a fost sa fie inca :D

Despre tesselation, iubesc tehnica aceea, chiar sunt indragostit de ce poate sa iasa din lumini si umbre mai bine zis din straturile he hirtie care creaza acel joc. Intr-o zi am sa postez si eu ceva din aceasta tehnica, desi la solzii de la Ryu-jin tehnica este tesselation.

Bambus paper este o hirtie f f f f buna mai ales daca incerci sa faci un duo color cu Mulberry paper pentru un model care necesita duo color. spre exemplu acea bambus eu asi combinao cu un tant negru si asi incerca modelul Sheep - Hideo Komatsu ;) un model usor si foarte elegant. Dar poate merge mult mai bine la acea oaie un mulberry white cu black tant paper ;) . Spor la impaturit si astept mereu cu nerabdare sa vad ce modele ai mai ales :D
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 16 Feb 2013, 00:40

Din cate imi aduc aminte, in diagrama picioarele aveau niste reversed folds, dar eu nu le-am mai facut, ci am indoit simplu pentru ca doar as fi botit hartia. Ii voi face picioarele si ascutite, sa vedem cum arata.

Am vazut Miura-ken Rose si nu mi se pare dificil de impaturit, dar dificil de modelat. Nu ma incumet.

Acum lucrez la aceeasi tessellation pe un grid din patrat, dar din hartie glasata mata. Alta viata. Se impatureste si mai usor (cea transparenta e mai pretentioasa) si se vad mai bine hexagoanele. Am gasit hartie glasata mata, dar pe spate are niste modele pentru decupat cu gri. Nu e foarte deranjant, ba chiar sunt impresionata de calitatea hartiei. E ceva mai buna decat cea de xerox si si culorile se vad altfel.

Tu lipesti hartie subtire cu hartie mai groasa? Nu e rezultatul prea gros? Nu se boteste prea tare hartia mai groasa de la umezeala? Nu ma pricep. Oricum, nu am tant, iar mulberry nu am gasit prin magazine inca, desi undeva se vindea la un moment dat. Pot incerca cu tissue, chiar daca iese culoare din ea. De experimentat pot experimenta macar cu o foaie.

Deocamdata nu mai am nimic in vizor. Ar trebui sa ma mai ocup si de alte chestii care imi bat la usa. Sa vedem cat timp o sa mai am. Spor si tie la impaturit. :smile:
eudaimonia

Mesajde eudaimonia pe 16 Feb 2013, 12:13

Eric Gjerde - Spread Hexagons
21x21 cm hartie glasata mata

Imagine

Hartia asta ii face dreptate modelului. Five-and-Four arata foarte bine in hartie transparenta, dar la modelul asta cu hartie transparenta nu se intelege mare lucru, nu se vad hexagoanele bine. A fost foarte usor de impaturit in hartia asta pentru ca se indoaie usor si e si mai groasa, ceea ce ajuta la colapsing. Hartia transparenta e subtire si alunecoasa, trebuie avut mare grija la indoituri. Am facut de data asta un grid dintr-un patrat si l-am indoit in ambele directii. E cam ciudat sa faci un triangle grid dintr-un patrat. Sunt multumita de rezultat. Mi-a luat cam 2 ore sa fac modelul asta, cea mai mare parte din timp fiind petrecuta la indoirea gridului. La varianta din hartie transparenta am stat vreo 4 ore in total.

La prima varianta am folosit un hexagon cu laturile de 13,5 cm si, dupa impaturire, hexagonul are laturile de 6,7 cm. La a doua, am inceput cu un patrat cu laturile de 21 cm (20,8 cm) si modelul are 2 laturi de 12,6 cm si 2 laturi de 15,6 cm.

Imagine

Back view.

Imagine

Si cu lumina.
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 18 Feb 2013, 22:49

Sincer ma bucur ca ai gasit hirtie glasata mata si te-ai convins singura ca este o hirtie foarte buna, din pacate nu poti scoate un patrat prea mare ca dimensiune :( hirtia mea mata din pacate a ramas in Praga si nu stiu cind voi ajunge sa o iau iar pe aici nu am vazut decit glase lucioasa (dimensiune mare ce-i drept 35 x 35 cm) drept pentru care am incercat acel Panda insa... nu-mi place rezultatul.

Modelul acesta ti-a iesit foarte bine si culoarea ai ales-o bine sa se poata vedea hexagoanele frumos, la cit mai multe :) spor la impaturit
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 19 Feb 2013, 12:28

Thanks. Am mai impaturit ceva intre timp. Sa vad cand fac poze ca deocamdata ar trebui sa ma ocup cu altceva.
Am incercat Miura-ken Rose. E un pic tricky sa reproduci CP-ul, dar am facut-o si am adus modelul in forma finala, inainte de modelare. Intr-adevar, inchiderea e buna. Am vazut modelul lui Mabona si, din cate vad, ar putea fi un trandafir facut prin rasucire, ceea ce nu mi-ar placea pentru ca nici astea nu sunt asa stabile.

Ca planuri de viitor in ceea ce priveste origami:
- sa impaturesc toate modelele din cartea lui Gjerde
- sa impaturesc treptat toate modelele din Origami Design Secrets

Cartile astea sunt foarte bune pentru ca te introduc treptat in modelele de diferite dificultati si e mult de invatat din ele. La primii spare money vreau sa imi cumpar cartile astea + Advanced Origami a lui LaFosse.

Imi plac foarte mult tessellations si abia astept sa pot impaturi modele mai complexe. Daca voi crea vreodata niste modele proprii, probabil primul model va fi o tessellation. Love them.

Mult spor la impaturit!
eudaimonia

Mesajde eudaimonia pe 08 Mar 2013, 22:26

Nu am prea avut dispozitie de postat in ultima vreme. Mai povestesc alta data.
Deocamdata, am un botez in weekend si am facut ceva in acest spirit.

Eiji Tsuchito - Baby Shoes
20x20 cm pink double tissue
15x15 cm double tissue foil

(si o cutie de-a lui Tomoko din ceva hartie putin mai groasa)

Imagine

Imagine

Imagine

Probabil o sa mai mesteresc putin la ei. Am folosit lipici pentru ca nu vreau sa se desfaca in mainile celor care ii vor primi si nici nu stau ei prea bine decat daca folosesti foil. Modelul are cam o treime din dimensiunea initiala a hartiei.
Ultima oară modificat de eudaimonia pe 08 Mar 2013, 22:31, modificat 1 dată în total.
eudaimonia

Mesajde Denisa Viorela pe 08 Mar 2013, 22:30

Eudaimonia, sunt superbi! Eu zic ca celora carora le vei darui acest cadou, vor fi foarte incantati...
Oricum, am o nelamurire...cu i-ai realizat? Sunt magnifici...FASCINANTI... :wub:
Denisa Viorela

Mesajde eudaimonia pe 08 Mar 2013, 22:39

Thanks. :)

Diagrama e usoara, doar pasul final, de inchidere, e putin mai greu pentru ca hartia va tot incerca sa se desfaca.

Imagine
Imagine
Imagine
eudaimonia

Mesajde Denisa Viorela pe 08 Mar 2013, 22:57

:myheart: Iti multumesc tare mult, eudaimonia...Daca mai am nevoie de ajutor, sper sa pot apela la tine...Intr-adevar, diagrama e usoara...ultimii pasi sunt mai incurcati, dar sper sa ma descurc...
Multumesc mult inca o data! :wub: :wub:
Denisa Viorela

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale