Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

eudaimonia

eudaimonia

Mesajde eudaimonia pe 29 Ian 2013, 14:07

M-am hotarat sa imi deschid si eu o galerie si sa incep sa expun ce voi impaturi de acum inainte. Am vazut aici galerii foarte frumoase si sunt curioasa cum va arata si a mea dupa ceva timp. Nu m-am apucat de origami de foarte mult timp, ci in ultimul an si ceva am impaturit periodic cate ceva de pe channel-ul lui jonakasima (http://www.youtube.com/user/jonakashima) si cam atat. Apoi, cam in noiembrie - decembrie anul trecut am vrut sa ii fac cuiva cadou un origami si m-am pus mai serios pe google-it si am vazut cat de multe lucruri frumoase se pot face prin origami. Am dat de Adams Sara, de Tadashi Mori, de forumul din UK si de acest forum mai nou. Am inceput sa abordez diagrame, sa imi dau mai mult interesul pentru hartie si incet incet vreau sa impaturesc modele mai complexe.

Am inceput ca multi altii in copilarie, cu traditionalele barcuta, coif si pocnitoare, mai tarziu cu cocorul si acum ultimul model impaturit este o sabie.

Narsil Sword
Tadashi Mori
40x40 cm
(aproximativ, nu mai stiu exact) hartie de impachetat cadouri

Tadashi recomanda tissue foil. Hartia mea a fost cam groasa, asa ca manerul a iesit cum a iesit. Oricum, mi se pare ca design-ul asta are manerul prea scurt in comparatie cu lungimea lamei. Sabia pare foarte usor de impaturit si, in a way, chiar e, daca nu pui la socoteala faptul ca trebuie sa faci niste reverse folds pe cea mai lunga sectiune a hartiei unde ai doua straturi care nu prea vor sa stea impreuna si unde hartia mea a fost mai incapatanata + 2 serii de closed sink folds (cred ca asa le zice), folds cu care eu nu m-am intalnit pana acum. Pentru prima impaturire, arata ok, cred, si nu e greu, dar trebuie grija. Narsil e numele sabii folosita pentru a-l infrange pe Sauron de catre un stramos de-al lui Aragorn (Elendil) in a doua lupta contra raului (cea cu Frodo fiind a treia), sabie care va fi rupta si apoi refacuta de catre elfi si daruita lui Aragorn in Stapanul Inelelor.

Si pentru ca orice sabie are nevoie de un worthy knight :laugh2:
(cel din dreapta e Ned Stark, cu faimoasa zicala si postura "Winter is coming")

Imagine
Ultima oară modificat de eudaimonia pe 27 Sep 2014, 12:18, modificat 1 dată în total.
eudaimonia

Re: eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 29 Ian 2013, 21:21

In primul rind ... bine ai venit in "casa noastra".
Modelul este f frumos impaturit, desi nu am vazut diagrama sau de regula Tadashi Mori foloseste tutoriale video (dar pe acesta poate ca l-am omis :D ). Se vede ca ai rabdare si indeminare in acelasi timp, ca nu doar impaturesti ci iti si dai silinta sa finisezi ceea ce realizezi.
Referitor la hirtia folosita, stiu despre ceea ce vorbesi cu grosimea din propria experienta, insa tot din propria experienta am inteles ca daca aplici dimensiunea hirtiei mai mare pentru un model, aceasta atenueaza grosimea si iti da posibilitatea unei modelari mai usoare :D . Spre exemplu daca aplicai la modelul acesta un 50 sau chiar un 55cm poate te ajuta mai mult la munca chinuitoare de la miner. Nu intimplator la modelele mele facute din hirtie de impachetat aleg dimensiuni asa de mari. Este doar o opinie a mea sper sa nu supar :)

Felicitari pentru munca depusa si sunt nerabdator sa vad mai mult, iar Clujul este minunat ;)
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 30 Ian 2013, 12:19

Thanks! Nu cred ca exista un CP pentru model. Tadashi l-a prezentat in ultimul sau video de pe youtube.
Eu de obicei prefer hartia mai mica decat cea recomandata ca sa iasa detaliile mai frumos, dar ai dreptate pentru modelele complexe, desigur, unde se aduna multe straturi. Ti-am vazut si galeria ta acum cateva zile si mi-a luat ochii cobra de la inceput. Foarte frumos impaturita. Din pacate am vazut ca nu postezi asa des. :)

Azi am obtinut primul meu patrat de double tissue. E rosu si are 20x20 cm. Ma gandesc ce sa impaturesc ca sa testez hartia. Ai vreo sugestie? :D
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 30 Ian 2013, 13:47

Pai si cu tissue asta ... acum nu stiu ce fel de tissue ai tu deoarece eu folosesc f mult acest tissue http://www.origami-shop.com/en/tissue-p ... 7_355.html , aici gasesc toate culorile posibile si imposibile in magazin si la un pret foarte bun chiar ieri am cumparat 2 pachete a cite 24 de coli continind culorile negru, gri, alb, bleu si mov.
Eu de regula prepar double tissue cu CMC si la final este perfect arata ca un mulberry tissue numai ca mult mai consistent in textura. Este f rezistenta si usor de indoit, are memorie buna si nu spun f buna insa daca nu te grabesti cu indoitul este perfecta ca si pret vs calitate.

Referitor la ceea ce ai spus tu ca preferi dimensiuni mai mici pentru detalii mai frumoase... nu este valabil pentru ca detaliile arata f bine daca sunt modelate ca atare ori daca nu ai destula hirtie..... niciodata nu vor arata bine modelate ci mai degraba chinuite :)
Din punct de vedere al postarii mele..... ai dreptate insa am platit cu mult timp studiul unui complex model al lui Satoshi Kamiya si am reusit sa elucidez 3 din cele 4 generatii de Ryu-zin, toate postate in CP si cu putine detalii despre versiune 3.5 in una din cele 3 carti ale sale. Asta a facut ca sa-mi ocupe mintea cu teste peste teste intrebari si nu am mai impaturit decit in pauze mici cite ceva simplu ca Hideo Komatsu, Ronal Koh .... or ceva teste tot de la Satoshi Kamiya. Folosesc foarte mult hirtie de impachetat deoarece consider ca modelul final sa arate bine impaturit intr-o hirtie de calitate la final :D :blush2: :blush3:

La dimensiunea ta de 20 x 20cm si rosu, consider ca ar fi potrivit :

- Trandafir - oricare preferi din multiplele versiuni :D
- unul din fluturii lui Michael La Fosse sau chiar cel al lui Akira Yoshizawa care este foarte elegant daca este impaturit atent si modelat ca atare si este unicolor
- sau daca este vorba de acel tissue prezentat de mine si ai posibilitatea sa lipesti cu glue spray o alta culoare pe una din fetze poti incerca cardinalul lui Roman Diaz care este rosu cu negru

Acum idei ar fi destule consider eu :) tu decizi ce si cum, sper ca nu te-am plictisit cu vorbaria mea iar daca da ...... scuzele de rigoare

P.S. Orice hirtie contine CMC mai mult sau mai putin ca si consistenta, daca incerci sa umezesti lama sabiei cu apa si apoi sa o lasi la uscat si presat sub ceva destul de greau :P dupa uscare va fi mai rigida si acel CMC va ajuta la lipirea cit de cit a straturilor de hirtie intre ele ;) .... just a trick ;)
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 31 Ian 2013, 13:23

Si eu am tot tissue ca cel de la origami shop, dar eu l-am cumparat de la un magazin cu articole de arta. E exact la fel. Am facut double tissue cu adeziv de tapet pe baza de metil celuloza, deci e ok. Intr-adevar, nu e scumpa hartia asta pe origami shop deloc si, in plus, ai si ce culori vrei. Ma gandesc si eu sa comand de pe acel site, dar astept sa pot face o comanda mare si care sa imi foloseasca. Deocamdata, imi mai trebuie experienta.

Am vazut si eu ca la modele complexe iti trebuie multa hartie. In schimb, am mai facut si eu ceva kusudame, scoici, flori si imi placeau mai mult daca le faceam din hartie mai mica. In orice caz, si la modelele mai complexe, nu vreau sa folosesc metri de hartie ca sa imi iasa ceva mare, decat daca specificatiile cer asta. E o preferinta, cred.

Am citit sugestiile tale si m-am pus pe rasfoit pdf-uri. Trandafiri/flori nu am vrut sa fac, fluturii lui LaFosse nu ii aveam si nici Origami Essence a lui Roman Diaz si imi suradea cardinalul ala. Am cautat poze si am vazut initial cu singing cardinal care e mai complex si m-am gandit sa caut printre diagramele pe care le aveam ceva asemanator. Am incercat sa impaturesc, pe rand Songbird 1 si 2 din Origami Secrets a lui Lang. Of course, am esuat, in parte pentru ca modelele erau prea complexe pentru experienta mea, si pe de alta pentru ca 20x20 cm e o dimensiune prea mica. In cele din urma, am gasit Origami Essence si am dat de diagramele cardinalului si m-am pus pe impaturit. Spre sfarsit mi-am dat seama ca nu are cum sa fie modelul mai complex si am rasfoit cartea si am dat de el. Oricum, nu cred ca mi-ar fi ajuns patratul meu, asa ca sper ca nu te refereai la modelul ala. :D Ce vreau sa spun cu astea e ca inteleg cat de greu e sa descifrezi modele mai complexe si ca, studiind mai atent in prealabil, nu vei distruge multe hartii cand te pui la impaturit. Iar tu vad ca ai ambitii mari. Pana ieri am crezut ca nu e asa de greu de trecut la modele mai complexe, dar e, pentru ca sunt folds cu care te intalnesti pentru prima data (ceea ce nu e chiar asa o mare problema), dar mai ales pentru ca diagramele sunt pentru avansati si nu ti se explica pas cu pas fiecare fold.
Ultima oară modificat de eudaimonia pe 27 Sep 2014, 12:19, modificat 1 dată în total.
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 31 Ian 2013, 17:39

Trebuie sa te felicit pentru ceea ce ai reusit sa impaturesti. Arata foarte bine. Referitor la diagrame, verifica aici pe forum ca sunt ceva carti printre care si Cartea lui Roman Diaz.

Ca sa nu mai colorezi hirtia, prepari 2 coli separat de tissue, dupa uscare, fara sa pui folie intre, pe una aplici glue spray, il lasi putin sa se usuce sa nu fie prea umed ca apoi se sifoneaza hirtia, si apoi aplici culoarea cealalta peste cu un tub de carton. Astfel ai obtinut dual color :), nu exista o marca anume de glue spray. Asta este o varianta. Cea de a 2-a, este cind prepari hirtia, vezi ca exista un tissue care nu-si pierde culoarea, adica mai de calitate si asta observi cind o cumperi, coala este mai batoasa mai consistenta in CMC aproape ca ai impresia ca este cerata putin ;). Atunci prepari prima coala cu CMC o lasi sa se usuce putin si scoti bine si bulele de aer cu o bucata de plastic deoarece aluneca pe hirtie insa sa nu apesi prea tare sa o rupi (eu folosesc un obiect ca cel cu care spalau tiganii in Romania parbrizele :roll: ) iar dupa ce lasi sa nu fie chiar atit de umeda prima coala, cu acelasi tub de carton aplici culoarea cealalta, si incerci sa scoti bulele insa aplici CMC pe cea dea 2-a numai daca este cazul. Asa fac eu.

Referitor la hirtia de copt, eu am de asemeni o relatie foarte buna :D, chiar am inceput acum sa impaturesc Ryu 2.1 cu ea si merge f bine insa trebuie sa ai mare grija ca aluneca si uneori devine stresant.
Spor la impaturit si astept sa vad mai mult :)
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 02 Feb 2013, 17:31

Eu numai asa ceva am gasit in magazine, care lasa culoare. Asta nu e mare bai. Daca gasesc mai bun, voi face cum zici tu.
Intre timp, mi s-au uscat primele patrate de double tissue foil si am mai experimentat cu double tissue de diferite culori, chiar daca se transfera de la una la alta. Efectul e interesant. Un verde cu pete/dungi galbene/portocalii cred ca ar merge bine la o broscuta.

Tu cum aplici CMC pe model la sfarsit? Il faci mai lichid decat atunci cand pregatesti hartia?

Ieri am experimentat cu mai multe modele. Printre altele, mi-am dat seama ca am o problema cu degetele. Mi se par foarte greu de facut si cred ca trebuie sa imi aleg hartii mai mari. Dar asta inseamna ca si pentru testat doar, trebuie sa imi tot tai hartii, ceea ce e cam naspa.
Am incercat Buddha de Hajyo Takashi, model pe care l-am ochit de cand l-am vazut prima data. Din pacate, m-am impotmolit la pasii cu degetele (am avut hartie de impachetat 40x40cm). Diagramele au mult scris pe langa, dar in japoneza. Deocamdata il pun deoparte. Mai jos e o poza si diagrama.
Imagine
Buddha: http://www.sendspace.com/file/su6i5x

Al doilea model incercat e Leviathanul lui Tadashi Mori. In poza arata destul de impresionant, dar am ramas dezamagita putin cand l-am terminat. Da, l-am terminat, deci nu e chiar atat de complicat. La modelare iese asemanator cu poza. Il voi reface in hartie mai buna, prima data in hartie de copt si apoi, daca chiar merita, am la uscat niste double tissue albastru/mov. Poza si diagrama:
Imagine
Leviathan: http://www.sendspace.com/file/s8qzu9
eudaimonia

Mesajde eudaimonia pe 05 Feb 2013, 15:20

..
Ultima oară modificat de eudaimonia pe 27 Sep 2014, 12:21, modificat 1 dată în total.
eudaimonia

Mesajde DianaDia pe 05 Feb 2013, 21:51

Felicitari, arata foarte bine toate :applause2: . Abia astept sa incerc si eu modele "puriste" din hartie care sa le faca dreptate. Se vede diferenta la Leviathan, hartia de calitate mi se pare ca ii da un plus de eleganta (si modelarea, desigur) :D Iar varianta asta de trandafir inca nu am incercat-o. Ar trebui sa o adaug la colectie :D .
Mult spor in continuare, desi vad ca nu duci lipsa :flower:
DianaDia

Mesajde eudaimonia pe 06 Feb 2013, 10:51

Ideea de "modele puriste" mi se pare prea pretentioasa. Exista mai multe tipuri de origami, unele mai traditionale decat celelalte, si cred ca un origamist pasionat le va incerca pe toate. Intr-adevar, eu vad o provocare in modelele care realizeaza lucruri frumoase dintr-o singura bucata de hartie si aici intampin dificultati.

Am vazut ca esti din Cluj si ca si tu cunosti magazinul Sooters. Acolo este hartie de matase ieftina care trebuie tratata cu lipici de tapet (si ala ieftin si te tine o vesnicie 100 g), deci nu e mare lucru. Eu doar magazinul asta si Rembrandt de pe Universitatii cunosc si ca hartie speciala numai hartie de matase am gasit. Daca mai cunosti alte magazine si alte surse de hartie mai deosebita, please do tell. Tot la Sooters am gasit hartie transparenta, buna pentru tessellations, daca te intereseaza (12 lei 10 coli).

Pentru brosa exista un tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=mfO_4w-6Ovk
Nu e greu de facut, dar iti trebuie hartie duo color sau sa colorezi o parte in alta culoare.
eudaimonia

Mesajde DianaDia pe 06 Feb 2013, 16:59

Tocmai de aceea am scris puriste cu ghilimele. Nici eu nu prea sunt de acord cu denumirea, dar ajuta sa incadrezi totusi intr-o anumita categorie aceste tipuri de modele.
Am cam toate materialele necesare pt a ma apuca serios, cu timpul stau mai prost, din pacate. Sooters mi se pare ca practica niste preturi usor crescute, e doar o parere. Am mai gasit hartie interesanta (aproape creponata si cu pete de culoare in degrade) la un magazin din spate de la Sora. Aveau si ceva hartie usor cerata, o singura data am gasit hartie manuala (cu ceva insertii foarte frumoase, dar o dimensiune mica, gen A4). Am tot sperat ca o sa mai gasesc de fiecare data cand am mers, dar din pacate nu am mai vazut. Si zic eu ca preturile sunt foarte bune.

Am incercat multe modele de trandafiri pana acuma, dar trebuie sa recunosc ca imi plac cei carora li se poate atasa o codita, sa semene mai mult cu originalul. Dar dupa cum zici si tu, ar fi o idee buna pentru luna martie aceasta brosa. Poate o sa o incerc :D
DianaDia

Mesajde Dr. Hannibal pe 06 Feb 2013, 19:33

Felicitari pentru noile creatii si scuze ca raspund atit de tirziu insa am avut o gripa teribila de nici lumina nu o suportam. Acum ma simt mai bine si de aceea iti si raspund.

Referitor la modelul lui TadashiMori, dupa cum vad eu din foto tu nu ai facut acele crimp-uri corect ca sa ii dai impresia de S . Asta te dezavantajeaza din punct de vedere al modelarii ca si cind ar iesi din apa (cum spui tu ca vrei sa arate). Culoarea este foarte frumoasa insa. Vezi ca nu ai o limita la prepararea hirtiei tissue adica poti sa faci si triple tissue cu CMC si este putin mai groasa astfel te ajuta sa poti impacheta modele care solicita o hirtie ceva mai groasa ca spre exemplu daca vrei sa incerci calul lui Hideo Komatsu (eu l-am impaturit insa niciodata nu i-am facut o fotografie insa voi incerca urmatoarele zile in a-l posta pe galeria mea).

Ah am vazut ca ai incercat si o geanta ECO, asa se numesc cele facute din hirtie, iti sugerez sa nu mai lucrezi asa ca aceea, adica degeaba, este pacat deoarece este multa munca pentru ele, daca te uiti in galeria mea, pentru ca am vazut la tine am postat gentile facute de mine din pachete de cafea si care au fost date deja cadou :) mai am ceva persoane care mi-au comandat si care le voi vinde bineinteles ;) deci...... incearca sa gasesti modalitatea in a le face pentru uz adica daca muncesti la ele macar sa ai satisfactia ca pot fi folosite chiar si de catre tine la un pantof frumos sau party :)

Daca mai ai ceva intrebari doar trimite un PM si te voi ajuta cu ce stiu si pot, ca sa nu umplem galeriile cu sfaturi numai :))
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 06 Feb 2013, 20:56

Ai dreptate cu Leviathanul. Hartia albastra era a treia impaturire, asa ca stiam diagramele aproape pe de rost si nu am mai aruncat un ochi peste ele decat din cand in cand si asa am mai uitat pasi asupra carora am revenit mai tarziu, dar asupra modelarii nu mai pot reveni. Pe moment, asa mi s-a parut natural sa il modelez, dar dupa ce am vazut poza originala postata aici mi-am dat seama ca era mai bine asa. Poate il voi mai impaturi inca odata. Mai am 2 patrate de culoarea aia, dar mai mici. Deocamdata lucrez la o tessellation si mai am si pe maine. Intre timp am impaturit Bullfrog al lui Diaz, dar mi-am dat seama la sfarsit ca hartia mea a fost prea subtire, intr-adevar.

Ma bucur ca esti mai bine. :smile:

Cat despre posetele Eco, nu stiu despre ce vorbesti. Nu am impaturit asa ceva si nici nu cred ca o voi face. Ma ocup doar de origami, cel putin pe moment. Am vazut poseta ta. Arata foarte bine, ai lucrat frumos.
Astept poze cu calul.

DianaDia
Multumesc de sugestie. Voi trece pe la acel magazin cand am timp. :smile:
eudaimonia

Mesajde Denisa Viorela pe 07 Feb 2013, 00:42

Iti spun sincer ca ma minunez de fiecare data cand intru aici...Deci eu nu pot sa inteleg cum dintr-o hartie/sau mai multe ies asa ...FRUMUSETI..deci eu nu pot sa intelegg...Dar sper sa continui sa realizezi si sa postezi aici, ca sa te pot felicita din nou...Bravo!
Denisa Viorela

Mesajde eudaimonia pe 08 Feb 2013, 19:48

Denisa
Exagerezi. Vei vedea ca nu e asa de greu daca vei incerca. :smile:

------------------------------

Pozele de astazi vor fi cam random. So:

Imagine

Aici avem in ordine:
1. Pinguin de Jo Nakashima. Simplut, desigur, dar cum am avut niste hartie duo, dar nu de calitate, am zis sa fac ceva simplu, dar care profita de culoare.
2. Totoro de Robin Glynn. Imi place foarte mult Hayao Miyazaki si am vrut sa incerc modelul. Acelasi tip de hartie glasata lucioasa si groasa.
3. David Mitchell si Cuburile lui Columb. Pe cat de simplu e modelul, pe atat e de spectaculos, dupa parerea mea. Imi plac cuburile astea imperfecte, imi aduc aminte de poezia Lectia despre cub a lui Nichita Stanescu.

Imagine

Tomoko Fuse, cutii hexagonale, impaturite din motive de utilitate. Stabile si dragute.

Roman Diaz - Bullfrog
15x15 xm double tissue

Imagine
Imagine

Daca un copil poate impaturi modelul asta, asa cum am vazut intr-o galerie de pe aici, atunci pot si eu. :D L-am incercat saptamana trecuta, dar cum nu am foarte multa experienta cu diagramele, nu sunt sigura de pasii urmatori. Am mai dat o sansa diagramei si am vizionat videoul lui Jo Nakashima despre acest model si am vazut ca data trecuta am intuit bine pasii, dar cum nu am fost sigura, am abandonat. Ideea e ca trebuie mai multa grija cand se fac toate acele reversed folds. El a facut broscuta dintr-o hartie de 12 cm cam groasa, nu stiu cum a reusit. La mine a fost cam subtire hartia, but it's not that bad. Nu s-a rupt. Hartie duble tissue de verde si portocaliu.

Eric Gjerde - Five-and-Four
15x15 cm hartie transparenta

Imagine

Nu a trecut mult timp de cand am vazut si am auzit pentru prima oara ce este o tessellation si am ramas cu gura cascata: MUST DO THAT! Principiile nu sunt atat de complicate, dar executia conteaza si rezultatul e breathtaking din punctul meu de vedere: patternuri geometrice care se repeta la nesfarsit, cat te tine hartia.
Modelul acesta a fost realizat pe un grid de 32x32 si e, practic, prima mea tessellation propriu-zisa. Initial am fost mai ambitioasa si mi-am facut un grid de 64x64, dar l-am mototolit pentru ca nu am avut rabdare si pur si simplu e un chin sa incerci sa faci totul cu precizie. Ieri, cu mai multa rabdare, l-am reusit pe acesta, asa cum e recomandat in cartea lui Gjerde. Si s-ar parea ca acesta e cel mai usor model. Don't think so. In poza aveti front si back view. Nu e impaturit perfect. Candva voi reveni asupra lui. Deocamdata imi propun sa incerc toate modelele din carte si sper sa pot pune aici macar cate o poza pe saptamana cu o tessellation. Wish me good luck! :D

Imagine
Si cu lumina in spate.

Am fost la magazinul recomandat de DianaDia si am luat niste samples: 2 patrate 20x20 cm cu model floral (credc ca era cel mai ok pattern de acolo) si 4 de 15x15 cm. Foile negre perlate (A4) sunt de altundeva si sunt cartonate, bune pentru cutii, cred.
Daca vrea cineva sa recomande un model pentru a incerca hartiile astea, sunt deschisa la sugestii. :smile:

Imagine
eudaimonia

Următorul

Înapoi la Galerii personale