Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Rona

Re: Rona

Mesajde postumia pe 12 Sep 2013, 09:50

Minunate. Din ce este facuta geanta lucioasa?
postumia

Mesajde Rona pe 17 Sep 2013, 00:03

Dr. Hannibal scrie:Felicitari superba cea de a doua geanta insa ai mare grija la capsele aplicate ;) sa nu cumva ca in timp sa rupa modulele. Adica merg capse aplicate insa sa ai grija cum le aplici, cit despre prima geanta am totusi o nelamurire cum ai aplicat toarta :)) .

Cine are ochi .. are ;)
Le luam pe rand: eu am apelat la acele capse pentru ca nu aveam nicio alta varianta de a prinde lantul ala .. am sa mai cercetez (dar daca ma poti indruma eu nu ma supar) sa vad cum pot gasi acele capse speciale pentru genti (ceva in genul celor pe care le-ai folosit tu). Daca stie cineva unde pot gasi elemente metalice dar si elemente din piele (curele) pentru genti..let me know :pleasee:
legat de prima geanta .. o sa fac o fotografie sa ca se vada mai bine .. pentru ca nu aveam nici capse..nimic... am trecut lantul prin partea din interiorul gentii (efectiv printre impletitura din hartie )

ca sa se poata aproxima mai usor dimensiunea gentii
Imagine

Postumia, geanta e din hartie peste care am aplicat folie trasparenta..sau scoci..sau puteti lucra direct cu hartie plastificata (gen ambalaje ale diverselor produse- Dr Hannibal are niste genti suuuuuper din ambalaje )

Si am mai mesterit niste bijuterii din hartie
Imagine
Rona

Mesajde Rona pe 27 Sep 2013, 07:09

Imagine

Asta e cea mai recenta dintre genti si revin cu fotografii dupa ce o aduc in forma finala
Rona

Mesajde Dr. Hannibal pe 27 Sep 2013, 12:11

Superba ideea insa ai avut nevoie de 11 reviste identice presupun ;)
Se mai poate face si altfel de truc la asemenea concept ;) insa doar eram curios :)
Dr. Hannibal

Mesajde Rona pe 29 Sep 2013, 22:16

Initial si eu m-am gandit ca o sa ma nevoie de multe reviste ca sa reproduc imaginea si pe urma m-am gandit la alta varianta: am ales imaginea si am impartit-o in sectiuni de cate 2/2 cm apoi am analizat cum ar veni fiecare piesa si lipeam acel patrat de 2/2 cm fix in pozitia sa pe o alta foaie foaie 7.7/16.2 cm.
Rona

Mesajde Rona pe 11 Oct 2013, 00:02

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Rona

Mesajde elyda pe 14 Oct 2013, 19:12

Foarte draguti! Mergi cu ei pe la targuri?
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde Rona pe 17 Oct 2013, 12:14

Multumesc elyda ! Nu merg cu ei la targuri pentru ca, momentan, nu locuiesc in Romania dar mi-ar fi tare drag sa pot participa...poate peste ceva timp

Intre timp...am terminat geanta: am decis eu (intr-un moment de eroism prostesc) sa cos de mana toate elementele din piele ceeea ce m-a terminat asa ca va recomand sa mergeti la cineva care are masina (daca nu aveti chiar voi) si sa rezolvati problema asta. dimensiunile genti sunt aprox 33/11/14 cm (cred ca am sa revin si cu alte fotografii ca sa se poata aproxima mai bine). Sper sa va placa iar daca aveti sugestii..idei..eu m-as bucura sa-mi spuneti si poate urmatoarea va fi mai aproape de ceea ce vreau eu sa obtin (a nu se intelege ca nu sunt topita dupa geanta asta :notme: )

Imagine
Rona

Mesajde Butterfly pe 18 Oct 2013, 09:20

Felicitari absolut superba :applause2: :applause2:
Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.
Butterfly

Mesajde Denisa Viorela pe 20 Oct 2013, 09:41

Rona, dar e incredibil de frumoasa!
Denisa Viorela

Mesajde Dr. Hannibal pe 20 Oct 2013, 12:03

EROINA dupa ce ai cusut toate cele de mana, nu-mi spune ca inteleg 100% ce inseamna dar.... asta este cam despre ce vorbeam ca trebuie asortat la gentile acestea. Ideea a fost geniala de a pune pe dedesubtul gentii tortile deoarece este un foarte bun accesoriu de sustinere a bazei si arata si elegant. Multe felicitari si ... la mai multe genti, insa incearca sa gasesti un atelier care sa te ajute cu cusutul. Ah, nu se vede bine ce ai facut cu fermoarul, este cusut sau lipit ? I'm evil isn't it ? :notme:
Dr. Hannibal

Mesajde Rona pe 21 Oct 2013, 10:58

Multumesc Butterfly , Denisa Viorela si multumesc Dr. Hannibal; auzi la el ”I'm evil isn't it ? ” ...pai cand incepi comentariul cu ”eroina” ..mai pot eu sa ma supar pentru ceva ?? :dance:

Incepem cu inceputul (pentru ca eu nu stiu sa tin lucrurile pentru mine...asa cum am fost uneori (prost) sfatuita )

Ideea nu-mi apartine in totalitate caci m-am inspirat si eu de prin alte parti dar varianta cu acele torti trecute pe dedesupt imi par si dragalase dar si foarte utile pentru ca sustin greutatea gentii; fermoarul este cusut de acele bucati de piele si apoi am lipit (cu un lipici foarte prost) de geanta ...iar pe urma l-am fixat cu niste chestii de se numesc capse rapide (dar nici de ele nu sunt foarte multumita pentru ca ies destul de usor--poate nu stiu eu sa le folosesc bine)

Pentru urmatoarea geanta am de gand sa abordez altfel problema dar toate la timpul lor; Pana atunci ...EU ASTEPT SUGESTII, IDEI, ALTERNATIVE...

Ps: cusutul de mana se termina aici :))
Rona

Mesajde Rona pe 06 Noi 2013, 08:55

Is harnica tare
Imagine

Imagine

si mi-am facut si blog (si-mi prind urechile grav) :laugh2:
http://atelieruldemanufactura.blogspot.it/
Rona

Mesajde Dr. Hannibal pe 06 Noi 2013, 22:07

Ha ha ha you are everywhere !!!!!!! Blogul arata ... intr-un fel :twisted: adica bine ;) dar trebuie sa-ti spun ca VREAU SI EU BOBINA DE GUTA ASA MAREEEE :cry: !!!!!!!!!!! Ce lungime are si ce grosime are firul ?
Dr. Hannibal

Mesajde Rona pe 07 Noi 2013, 15:12

Nu mai spui la nimeni, dar eu folosesc fir pentru peste (deobicei 0.25 mm) iar rola are 100 sau 200 m, dupa caz

Imagine
Rona

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale