Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

DianaDia

Re: DianaDia

Mesajde Csilla87 pe 21 Sep 2012, 13:20

Foarte frumoase sunt lucrarile tale! Felicitari! :applause2: :applause2:
Csilla87

Mesajde DianaDia pe 30 Oct 2012, 01:44

Multumesc :hug:
Si daca tot vine Halloween-ul, am impaturit si eu ceva specific :D .

Skeleton Hand de Jeremy Shafer
Video: http://www.youtube.com/watch?v=Zr2S9rrA ... ature=plcp
Hartie: de xerox, patrat din hartie A4 (e putin cam groasa pt acest model, se aduna multe straturi; il voi incerca si dintr-o hartie mai subtire)

Imagine
Imagine
Imagine
DianaDia

Mesajde Marius. pe 30 Oct 2012, 23:36

DianaDia scrie:Mi-a fost dor azi de putin origami pur, asa ca mi-am facut curaj si am incercat un model pe care il aveam de mult timp pe lista.
Skull by Hojyo Takashi (diagrama in Tanteidan 16th Convention) + Orchid Blossom by Robert Lang (diagrama in Origami Design Secrets)
Imagine
Imagine
Imagine

Ai putea sa-mi sai si mie un tutorial la asta?
Lucrari din hartie, blogul meu. CLICK
Marius.

Mesajde DianaDia pe 31 Oct 2012, 00:25

Diagrama pentru craniu o gasesti pe forum, la Carti, topicul Tanteidan (am scris numarul cartii mai sus). Pentru pasii mai grei exista un mic filmulet pe youtube, dar un tutorial cap-coada nu am gasit. http://www.youtube.com/watch?v=N4DjLg-n5ZQ
Sper sa te ajute. Spor la impaturit!
DianaDia

Mesajde Rona pe 13 Noi 2012, 08:19

Ce minunatii am vazut la tine ! Esti foarte talentata.
Mie mi-au atras atentia in mod deosebit acei trandafiri galbeni... stiu pe cineva drag mie care se omoara dupa ei si tocmai mi-ai dat o idee de cadou pentru urmatoarea ocazie. daca ma ajuti cu un tutorial ceva..sau diagrama ce ai urmat tu mi-ar prinde tare bine.

Ramele foto sunt atat de deosebite, si legat de acestea as vrea sa stiu cum le-ai realizat (rama in sine), si ultimile dar nu cele din urma: cutiutele; e prima data cand vad asa ceva, banuiesc cam cum le-ai facut; probabil ca ai rulat si lipit dar astept sa-mi spui tu ca sa stiu ce pasi sunt de urmat. Felicitari pentru galerie !!!
Rona

Mesajde DianaDia pe 13 Noi 2012, 22:44

Multumesc foarte mult pentru aprecieri, Rona! :hug:
Cred ca intrebi de copacelul cu trandafiri galbeni, nu? Sunt facuti prin tehnica quilling, am urmat acest tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=YCYsMvqB1Mw&feature=plcp. Am folosit fasii de hartie cu latimea de 1 cm, taiate dintr-o coala A4. La inceput nu semanau deloc cu trandafirul din acest video, dar dupa multe, multe incercari, ieseau din ce in ce mai bine. Nu stiu daca e un lucru general valabil, dar sa nu te dai batuta daca nu ies din prima :D .

Ramele foto sunt facute dupa tutorialul postat de tuborg (viewtopic.php?f=16&t=744). Cutiutele le-am vazut prima data tot la tuborg si am intuit si eu cum se fac. Folosesc fasii cu latimea de 5 mm pe care pur si simplu le rulez cat mai strans si apoi le lipesc unele peste altele.

Sper ca ti-am fost de folos si mult spor in continuare ! :D
DianaDia

Mesajde Rona pe 14 Noi 2012, 15:42

Da, de mare ajutor! Chiar acum lucrez la o cutiuta...imi dau seama ca e ceva de munca (mai ales daca vrei sa faci una suficient de mare). Legat de trandafiri; da la aceia ma refeream ..o sa incerc .. sunt exceptionali; felicitari, sper sa-mi iasa si mie !
Rona

Mesajde Rona pe 14 Noi 2012, 19:08

Ok .. am mari probleme legat de realizarea cutiilor. Pe langa faptul ca, incercand sa realizez cutia in doua noante am ajuns sa am doua dimensiuni. hartia cartonata neagra pe care o folosesc este mai subtire decat cea galbena. Desi sunt cumparate din acelasi set de produse. Dar marea mea problema este lagata de lipit. Nu reusesc sa le fac sa stea lipite desi folosesc lipici pentru hartie :idk: Tu ce ai folosit? Cum ai procedat ?
Rona

Mesajde DianaDia pe 14 Noi 2012, 22:59

Da, e ceva de munca la o cutiuta cat de cat incapatoare. Eu folosesc de obicei aprox 6-7 coli de hartie cartonata si un lipici de la BIC, White glue. Acesta:
http://www.viamond.ro/uploads/images/it ... chid_118ml[1].gif
Tin rolele de hartie presate cateva secunde si am grija sa pun lipici doar pe partea rolei care intra in contact cu cealalta, ca sa nu curga pe langa (doar pe partea inferioara, unde se suprapun, nu si intre doua role care sa gasesc una langa alta). Imi e destul de greu sa explic in cuvinte :D .
Mult spor in continuare! Abia astept sa vad cum iti iese :flower:
DianaDia

Mesajde Rona pe 15 Noi 2012, 16:45

hai ca mai incerc odata .. sa vedem ce-mi iese si te anunt.
Rona

Mesajde tuborg pe 15 Noi 2012, 21:30

Felicitari, pentru ultimele modele, sunt splenidie. :applause2:
tuborg

Mesajde danyela pe 17 Noi 2012, 19:36

Frumoase ultimele modele...
Acum am citit ca la cutiute folosesti hartie cartonata. Eu am facut una (doar una pt. ca e prea mult de munca) din hartie de xerox. Nu stiu cata hartie am folosit, oricum multa ca am tot taiat cu distrugatorul. Avantajul insa a fost la lipit, am lipit totul cu aracet, iar cum atunci cand se usuca acesta e incolor nu mi-am facut griji daca pun prea mult.
danyela

Mesajde DianaDia pe 17 Noi 2012, 23:20

Si lipiciul pe care il folosesc eu se usuca incolor, dar se vede in lumina, straluceste. Nici eu nu as fi facut asa de multe cutiute daca nu s-ar fi rugat cineva de mine, pt ca voia sa le dea cadou. Dar a meritat :D . Si inca nu am o cutiuta a mea, ar trebui sa imi fac :D .
DianaDia

Mesajde Rona pe 29 Noi 2012, 17:30

Sa stii ca si eu am inceput sa dau din ele .. dar e putin ciudat. Te atasezi de fiecare lucrare si iti vine sa o tii pt tine. Am sa mi fac si eu o cutiuta a mea si pe urma am sa mai fac si pentru altii !
Rona

Mesajde DianaDia pe 05 Feb 2013, 21:43

Ceva nou (dar facute in vacanta de sarbatori):
Imagine
Imagine
Inspirat de aici: http://kurlikins.blogspot.ro/2012/09/te ... devil.html
DianaDia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Galerii personale