Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

DianaDia

Re: DianaDia

Mesajde eudaimonia pe 06 Feb 2013, 10:56

Ti-am rasfoit si eu galeria si mi-au atras atentia mana de schelet si orhideea. Au iesit foarte bine, desi e hartie simpla de xerox. Chiar foarte bine si ma intrebam daca ai folosit tehnica de wet folding, tehnica de care eu ma cam feresc deocamdata. Did you?
eudaimonia

Mesajde DianaDia pe 06 Feb 2013, 11:31

Nope :D . Singurul model la care am folosit vreodata wet-folding a fost un liliac, dar si-a luat zborul inainte sa il pozez. Nu mi s-a parut foarte grea tehnica, atat doar ca trebuie sa fie constant umeda hartia. Poate incerci si tu :D
DianaDia

Mesajde eudaimonia pe 06 Feb 2013, 21:02

Cum am spus, sunt frumos impaturite. Astept sa vad what's next. :D
eudaimonia

Mesajde Dr. Hannibal pe 07 Feb 2013, 01:38

Diana, te rog frumos daca se poate, in prima pagina a galeriei tale ai postat Heartbox - Robin Glynn insa link-ul postat de tine nu ma duce nicaieri sa pot lua si eu diagrama. Se poate sa-mi dai si mie diagrama te rog? Multumesc anticipat
Dr. Hannibal

Mesajde eudaimonia pe 07 Feb 2013, 10:43

Daca nu faci rost de diagrama, are jonakashima 2 videouri bune.
Baza: http://www.youtube.com/watch?v=gOtKxBqYR8c
Capacul: http://www.youtube.com/watch?v=onONDuG8USs
eudaimonia

Mesajde DianaDia pe 10 Feb 2013, 23:10

Am diagrama doar in format pdf. Daca imi trimiti un mesaj cu o adresa de mail, o pot trimite :D
DianaDia

Mesajde Rona pe 26 Apr 2013, 21:48

N-aș fi vrut să te deranjez dar am vizionat galerii întregi și nu reusesc sa dau de un post legat de acei copăcei cu trandafiri pe care i-ai făcut și tu. Știu cum se fac trandafirii dar nu găsesc instrucțiuni pentru a realiza copacul. Parca era vorba de o bilă de polistiren (pe care o vopsesc) ..și cred că se prindeau trandafirii cu scobitori..ceva de genul ăsta; mă poți lumina te rog ?
Rona

Mesajde DianaDia pe 29 Apr 2013, 23:16

Nu e nici un deranj, Rona. Eu am cumparat o bila de polistiren de la un magazin gen hobby, erau de mai multe dimensiuni. Cred ca m-a costat vreo 2-3 lei. Am invelit bila in hartie creponata de culoarea trandafirilor, dar mai apoi am vazut ca da mai bine daca e verde (am facut asta din lipsa de vopsea, plus ca asa se lipesc mult mai bine trandafirii de bila). Am lipit trandafirii quilling cu acelasi lipici de la BIC si in spatiile ramase libere am mai pus niste frunzulite. Am infipt apoi o frigaruie in bila de polistiren, pe care am pus-o in mini-ghiveciul plin cu burete(nu aveam cu ce altceva sa il umplu). Am mai pus un pic de lipici sa nu iasa in timpul transportului si gata :D .
Sper sa te ajute si mult spor :D
DianaDia

Mesajde DianaDia pe 29 Apr 2013, 23:37

Si sa va arat ce am mai mesterit in ultima vreme pentru o mare iubitoare de.....girafe :D
Ambele sunt inspirate din poze vazute pe internet, dar cum nu aveau nici un watermark pe ele, nu mai stiu pe ce site au fost initial postate :cry:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
DianaDia

Mesajde Denisa Viorela pe 29 Apr 2013, 23:50

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :hatoff: Superbe!!
Denisa Viorela

Mesajde Rona pe 30 Apr 2013, 10:12

Mulțumesc tare mult de ajutor și felicitări pentru recentele lucrări; sper să reușesc cu trandafirii
Rona

Mesajde Denisa Viorela pe 30 Apr 2013, 17:33

DianaDia scrie:Imagine

Cum faci fluturasii acestia?? Ai cumva vreun tutorial? Nu prea-mi ies asa cu mana libera si as nevoie de putin ajutor....
Multumesc anticipat! :laugh2: :flower:
Denisa Viorela

Mesajde DianaDia pe 03 Iun 2013, 00:21

Scuze ca iti raspund asa tarziu. Metoda de realizare a fluturelui se numeste "husking" si consta in obtinerea unor forme din hartie cu ajutorul unor ace de siguranta. Tehnica e foarte complicat de explicat in cuvinte si nu prea am cand sa fac un tutorial, dar am gasit un post in care iti arata cat de cat cum se procedeaza. http://www.kaisercraft.com.au/blog/friday-focus-on-kaisercraft-digital/ Sper sa te ajute :D
Spor la lucru :D !
DianaDia

Mesajde Denisa Viorela pe 07 Iul 2013, 16:07

Diana, iti multumesc tare, tare mult pt ajutor! Si spor la lucru in continuare!! :*
Denisa Viorela

Mesajde DianaDia pe 17 Mar 2014, 23:53

A trecut aproape un an de cand am dus la bun sfarsit acest proiect, dar niciodata nu e prea tarziu sa impartasesc si cu voi :D
E vorba despre marturiile oferite la nunta fratelui meu, precum si cateva globulete decorative si cutiuta pt verighete. Au fost 200 de cutii bicolore cu cate 200 de stelute si 5 globulete Strong Package. Am taiat si am impaturit hartie aproape doua luni, dar a meritat pe deplin.
Omega Star din patrate de 7 cm, baza cutiilor din jumatate de hartie A4, Strong Package din dreptunghiuri 7/3,5cm cu trandafiri quilling
Linkuri:
Omega Star - https://www.youtube.com/watch?v=xKmgqv8N3-4
Cutie cadou - viewtopic.php?f=16&t=359
Strong Package - http://cridiana-origami.blogspot.ro/201 ... ckage.html
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
DianaDia

Anterior

Înapoi la Galerii personale