Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

DianaDia

DianaDia

Mesajde DianaDia pe 08 Oct 2011, 22:12

In sfarsit, am gasit ceva timp sa deschid si eu o galerie cu modelele mele de origami. Am inceput sa impaturesc hartia de prin 2007, din curiozitate, gasind cateva imagini pe internet. In primii doi ani nu am adunat o colectie prea numeroasa, dar eram mandra de fiecare model care iesea din mana mea.
Apoi, cu venirea la facultate si cu descoperirea acestui forum, am devenit tot mai pasionata de aceasta arta. Desi scoala imi ocupa in prezent majoritatea timpului, sper sa gasesc cat mai multe pauze pentru hartie si bineinteles, pentru a intra pe forum si a vedea toate minunatele modele impaturite de voi!
Voi incerca sa pun pozele in ordine cronologica, pentru ca sunt si eu curioasa sa observ imbunatatirile care au avut loc de-a lungul timpului.
Sper sa nu considerati pierdut timpul petrecut in galeria mea. Vizionare placuta! :D
Ultima oară modificat de DianaDia pe 08 Oct 2011, 22:45, modificat 1 dată în total.
DianaDia

Re: DianaDia

Mesajde DianaDia pe 08 Oct 2011, 22:42

Dupa cum spuneam, primul model impaturit de mine a fost un dodecaedru la care m-am chinuit cateva ore bune pana a iesit cum imi doream (vazusem o imagine cu un dodecaedru pe net, desi eu cautam figura geometrica pentru scoala, asa ca m-am pus pe cautat instructiuni; nu o sa va povestesc toate peripetiile virtuale prin care am trecut pana am dat de o carte utilizabila, sigur ati trecut prin asta si unii dintre voi ).
Diagrama se gaseste in cartea Brilliant Origami a lui David Brill, la pag 79 (True Woven Dodecahedron). Mi-a placut la acest model ca utiliza o intreaga hartie A4. Am vrut sa incerc si alte modele de dodecaedre, dar nu prea intelegeam cum se asambleaza, aveau prea multe module pentru mine. Cand am vazut diagrama acestuia, am zis ca incep cu el :D.
Primul a fost din hartie alba de xerox, dar au urmat si altele in scurt timp(vreo 15). Din pacate, pe atunci nu prea aveam cu ce sa le pozez sau le dadeam cadou inainte sa le fac vreo poza.
Imagine
Imagine ---> Recycle!
DianaDia

Mesajde DianaDia pe 08 Oct 2011, 22:57

Urmatoarele modele au fost toate mici incercarile de a impaturi hartia, dar in urma carora nu au ramas dovezi ale existentei lor :cry: . Tin minte ca a fost o stea in care se puteau depozita lucruri si doua mici carticele, posibil si altele, a trecut mult timp de atunci :D . Dar al doilea pe lista pe care am reusit sa-l pozez a fost Turnul Eiffel al lui Robin Glynn. Dupa cum ziceam si in topicul dedicat modelului, urma a fac o mica excursie in Paris si de aici inspiratia.
Bineinteles, de-a lungul timpului am impaturit mai multe astfel de modele. Primul a fost din hartie A3 si a iesit foarte mototolit, urmatoarele din hartie A4, pe unul chiar l-am desenat sa semene cu cel din realitate :D . Nu mai gasesc diagrama, dar exista un filmulet destul de bun pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=AmHPt1XEK4Q.
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine
Nu au fost facute unul dupa altul, cel mai recent e de anul trecut, dar am vrut sa le pun in acelasi post ca sa se vada diferenta.
DianaDia

Mesajde DianaDia pe 08 Oct 2011, 23:09

Am dat si peste video-urile foarte bine realizate ale Sarei Adams, cu ajutorul carora am facut un mic aranjament pentru ziua de nastere a unei colege:
Imagine Imagine
Filmuletul pentru fulg: http://www.youtube.com/watch?v=7m72m8L0xuA.
DianaDia

Mesajde DianaDia pe 09 Oct 2011, 00:27

In martie 2010 am descoperit acest forum, bineinteles, in cautare de carti si diagrame. Dar nu stiam pe atunci ca voi ajunge sa intru tot mai des si nu pentru a downloada carti, ci pentru a urmari munca extraordinara a celorlalti membri.
Va multumesc din suflet, desi probabil trebuia sa fac asta demult, pentru toate lucrurile minunate postate, si nu ma refer doar la poze si modele, ci mai ales la vorbele si incurajarile voastre sincere. Au insemnat mult pentru mine :hug:
Cred ca primul model incercat a fost Morning Glory, pentru ca uitandu-ma in topicul respectiv, mereu ma uimea usurinta cu care, cu ajutorul diferitelor tipuri de hartie si a accesorizarii, puteai da aparenta unui model cu totul diferit. Bine, la inceput m-am limitat la a impaturi cat mai corect modelul, apoi am trecut si la aceste aspecte.
Voi pune aici toate modele de Morning Glory pe care le-am facut, desi ultimul e de anul acesta, din acelasi motiv ca si mai sus.
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Am de gand sa mai dezvolt ideea din ultimele poze cu perforarea colturilor petalelor. Sper sa iasa ceva frumos.
Voi continua zilele acestea cu alte modele, chiar daca unele sunt "vechi". Spor la impaturit!

PS: Daca are cineva nevoie, postez si filmuletul pentru acest model: http://www.youtube.com/watch?v=WogQW_P-BiU
DianaDia

Mesajde dwarfchris pe 09 Oct 2011, 11:22

Felicitări pentru galerie Diana!
cu toții am inceput de la modele simple, important e să evoluăm :)
observ ca te-ai specializat pe MG-uri, buna ideea cu perforarea petalelor, dă bine de tot :applause2: :applause2: :applause2:
asteptam urmatoarele poze :) cu sigurantza nu va fi o pierdere de timp :D
dacă aștepți momentul potrivit, te întrec alții care nu-l așteaptă!
dwarfchris

Mesajde DianaDia pe 09 Oct 2011, 13:53

Multumesc, dwarfchris! S-ar putea zice ca m-am specializat pe Morning Glory, si acum imi place modelul foarte mult, dar are dezavantajul ca dureaza destul de mult impaturirea lui. Si cum timpul e limitat... Dar nu se stie niciodata :D .

Urmatoarea obsesie dupa MG au fost cutiutele. De toate formele si culorile. Mereu gaseam ceva de depozitat in ele, asa ca de-a lungul timpului am adunat destule.

Model: Starbox
Autor: Robin Glynn
Tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=ZQYFPK1bNw4 (s-a nimerit sa am hartie de aceeasi culoare cu cea folosita de Sara :D )
Diagrama: http://dev.origami.com/images_pdf/starbox.pdf
Hartie: Hartie xerox color-primul model, Foil- cel de-al doilea
Dimensiuni: patrate de 10 cm, diametru final aprox 10,5 cm
Imagine
Imagine
Imagine

Model: Six-petal pinwheel box
Autor: Tomoko Fuse
Tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=1LuB-7aJ ... re=related - Baza
http://www.youtube.com/watch?v=EALg0uy_ ... re=channel - Capac
Diagrama: Origami Boxes - Tomoko Fuse (o gasiti la carti mai avansate)- pag 61-64, 67-70
Dimensiune: patrate de 10 cm si de 15
Imagine
Imagine

Diagrama: cutia hexagonala- in cartea Tomoko Fuse-Dobozok (pag 92), celelalte in cartea Origami Gift Boxes(pag 4)
Imagine
Imagine
Imagine

Model: Octagon box: little flower
Diagrama: in cartea Boxes, pag 43
Imagine

Model: Triangle box
Diagrama: in carte Boxes, pag 54
Imagine

Model: Square box Lily
Diagrama: in cartea Fabulous origami boxes, pag 68
Imagine

Model: Heartbox
Autor: Robin Glynn
Diagrama: http://dev.origami.com/images_pdf/heartbox.pdf
Imagine

Si cutia pe care am impaturit-o cel mai des e cea de pe forum: viewtopic.php?f=16&t=359.E numai buna pentru un cadou origami :D
Imagine
DianaDia

Mesajde DianaDia pe 09 Oct 2011, 14:41

Mai tarziu am incercat Cherry Blossom Ball de Tomoko Fuse (filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=8Kr0Og_HR7Q). Mi-a placut si acesta foarte mult si l-am incercat in diferite variante cromatice:
Imagine
Imagine
Imagine
DianaDia

Mesajde Maci pe 11 Oct 2011, 13:39

Felicitari, Diana! :applause2: :applause2: :applause2:
O gramada de MG-uri... Imi place mult cel perforat... Mi-ai dat o idee cu asta, sper sa o pun in practica in curand...
Foarte reusite sunt cutiile, iar cherry blossom :wub: :wub: :wub: :wub: :wub:
Mult spor sa ai in continuare! :kisss2:
Maci

Mesajde tuborg pe 13 Oct 2011, 10:02

Felicitari Diana. Si mie MG-ul perforat imi place cel mai mult. Mult spor in continuare, ai niste modele minunate. :applause2:
tuborg

Mesajde DianaDia pe 13 Oct 2011, 19:31

Multumesc mult, Maci, tuborg! :hug: Ma bucur ca va place ideea cu perforarea, tocmai lucrez la inca un MG, putin diferit ;) .
Dar pana atunci o sa va mai arat cateva poze cu ultima adevarata obsesie in materie de origami (pana in prezent): trandafirii :D .
I-am facut mai ales dupa acest video: http://www.youtube.com/watch?v=o4Go-3r3 ... re=related, dar gasiti diagrama in cartea Origami Dream World de Toshikazu Kawasaki. Modelul se numeste New Kawasaki Rose.
Imagine
Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine
Am incercat si modelul Phu Tran, dar nu mi-a placut in mod special.
Imagine
Si modelul meu preferat pana in prezent, din cartea Blutenzauber mit Origami:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Pana aduc galeria la zi, o sa tot vedeti posturi de astea kilometrice. Sper sa nu va plictiseasca prea tare :D .

PS: Diagrama pentru vaza este in carte Oribana Delight, postata pe forum.
Ultima oară modificat de DianaDia pe 26 Oct 2011, 23:10, modificat de 2 ori în total.
DianaDia

Mesajde Estrella pe 14 Oct 2011, 15:48

frumosi trandafiri , in special ultimii, de unde te-ai ispirat? sepalele si frunzele trandafirilor cum le realizezi? ai cumva o diagrama sau un tutorial? felicitari inca o data :worship: :applause2:
make them wonder why you still smiling!
Estrella

Mesajde DianaDia pe 14 Oct 2011, 16:15

Multumesc, Estrella!
Stiu ca sunt multe poze, dar am avut grija ca printre ele sa pun la fiecare model si sursa de inspiratie/diagrama. Astfel, cartea ce cuprinde diagrama pentru ultimul model de trandafir este Blutenzauber mit Origami (link-ul de la carti mai avansate nu mai merge, l-am repostat, se afla la pagina 64: viewtopic.php?f=7&t=38&start=945).
In legatura cu frunzele, sunt dupa diagrama din cartea lui Toshikazu Kawasaki, Origami Dream World (tot la carti mai avansate). Exista si un topic facut de Horatiu cu niste poze ajutatoare: viewtopic.php?f=16&t=294&start=15, in care gasesti si indicatii pentru tulpina cu spini. Dar mie nu prea imi iese, asa ca rulez pur si simplu fasia de hartie pe o sarma mai subtire. Iar pentru sepale am folosit fotodiagrama postata de annamoniq aici: viewtopic.php?f=45&t=12&hilit=poze&start=75.
Spor la impaturit!
DianaDia

Mesajde Ecaterina Vasile pe 16 Oct 2011, 18:23

Felicitari! Imi plac vazele, trandafirii, Cherry Blossom Ball,cutiutele...
Ecaterina Vasile

Mesajde elyda pe 18 Oct 2011, 16:17

O galerie incantatoare!
imi plac modelele de hartie folosite la Morning Glory, si bineinteles, tradafiri! Se fac greu? ma refer la ultimul model. Ca eu nu sunt tocmai prietena cu variantele de trandafir care le-am incercat pana acum.
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Următorul

Înapoi la Galerii personale