Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Horatiu

Re: Horatiu

Mesajde Sareth pe 27 Ian 2013, 19:42

Foarte tare craniul, maestre! Ma bucur sa vad impaturiri noi din mainile tale!

Imi place ca l-ai lasat asa cum iesea din diagrama, cu arcadele orbitelor drepte. Am mai vazut si alte modelari, chiar si eu am incercat cateva. Ii poti schimba usor atitudinea doar din modelarea acestor arcade: poti sa-l faci incruntat/mirat/speriat... si cam atat, cred! :lol3:
Dar asa, cu arcadele drepte, mi se pare ca are un aer lipsit de emotie, mai badAss, asa, no fear/loyal to none!

Revenind la diagrama, ai omis intentionat pasul 49? Daca da, si ai vrut sa ii evidentiezi, practic, si barbia, cred ca ar fi fost mai bine sa nu faci indoiturile dintilor de pe mandibula pana jos. Ar fi fost mai OK sa fie mai scurte, cat cele de pe maxilarul superior.
Daca nu l-ai omis intentionat, fa indoitura aia; cred ca o sa arate mai interesant.

Spor la treba! Si iti multumesc ca mi-ai reaprins flacara. :hatoff:
Sareth

Mesajde eudaimonia pe 29 Ian 2013, 14:43

Am rasfoit si galeria ta si am cam citit toate povestile scrise de tine si am ramas placut impresionata. Astept sa vad ce mai impaturesti anul asta.
Si acum niste intrebari. Am vazut ca folosesti CMC inainte si dupa impaturire. Ce ce aplici solutia inainte de impaturire? Pensula sau se poate aplica si sub forma de spray? (daca nu e prea groasa solutia) Aplici pe ambele parti sau doar pe una?
Am vazut ca ziceai ca dupa ce aplici solutia si dupa ce aceasta se usca, hartia se imboteste putin. Ai incercat sa o calci cu fierul de calcat ca sa o indrepti?
Am mai vazut ca ziceai la sfarsit, ca atunci cand modelezi, aplici din nou CMC si apoi legi modelul cu sireturi. Eu nu am folosit niciodata CMC si nu stiu cum se comporta, dar nu se lipeste siretul de model?
As aprecia orice informatie cu privire la CMC. Sper ca n-am pus prea multe intrebari. :)
eudaimonia

Mesajde issabella31 pe 08 Sep 2014, 12:57

de ce nu se vad pozele tale?
issabella31

Mesajde horatiu pe 07 Ian 2015, 01:03

eudaimonia scrie:Am rasfoit si galeria ta si am cam citit toate povestile scrise de tine si am ramas placut impresionata. Astept sa vad ce mai impaturesti anul asta.
Si acum niste intrebari. Am vazut ca folosesti CMC inainte si dupa impaturire. Ce ce aplici solutia inainte de impaturire? Pensula sau se poate aplica si sub forma de spray? (daca nu e prea groasa solutia) Aplici pe ambele parti sau doar pe una?
Am vazut ca ziceai ca dupa ce aplici solutia si dupa ce aceasta se usca, hartia se imboteste putin. Ai incercat sa o calci cu fierul de calcat ca sa o indrepti?
Am mai vazut ca ziceai la sfarsit, ca atunci cand modelezi, aplici din nou CMC si apoi legi modelul cu sireturi. Eu nu am folosit niciodata CMC si nu stiu cum se comporta, dar nu se lipeste siretul de model?
As aprecia orice informatie cu privire la CMC. Sper ca n-am pus prea multe intrebari. :)

Buna eudaimonia. Imi cer scuze pentru raspunsul atat de intarziat. Din nou, recomand mesajul privat in caz ca vreti sa dati de mine pentru ca pe acela il primesc direct pe email. Pe forum intru destul de rar, si stiu cat e de frustrant sa nu iti raspunda cineva cand vrei.
Pe rand sa raspund la intrebarile tale:
Eu folosesc CMC inainte de impaturire, aplicata pe o singura parte (partea de sus a hartiei, care se vede) a hartiei udatate complet si intinsa bine pe geam. CMC-ul trebuie intins pe toata suprafata hartiei, depasind-o, pentru a forma o pelicula deasupra hartiei care o tine lipita de geam, atunci cand se usuca.
Hartia se boteste numai atunci cand ori nu ai dat cu CMC pana dincolo de marginea hartiei, ori cand hartia nu e suficient de elastica. In cazul meu hartia nu era foarte buna probabil. Cand hartia nu e suficient de elastica, exista marele risc sa se si rupa in mijloc pe masura ce se usuca (marginile hartiei sunt mai putin uscate si incearca sa traga de mijloc, care se usuca mai repede, rupandu-l).
Nu este musai sa folosesti CMC pentru modelare. Hartia avand deja CMC in ea, la sfarsit cateodata e suficient sa o modelezi asa cum e, sau in cel mai rau caz cu degetele nitel umezite. Mai folosesc CMC la sfarsit cand chiar vreau sa dau o forma modelului si nu e suficient sa folosesc degetele umede. Si cu siretul la fel (bine-nteles ca nu e musai sa folosesti siret, poti folosi orice, o panglica, etc :) ). Daca vrei sa dai o forma hartiei care tinde sa se desfaca, trebuie umezita inainte(cu putina apa, sau si cu CMC) si apoi legata (un exemplu poate fi trunchiul unui copac). Siretul/panglica nu se lipesc de CMC, sau cel putin nu atat cat sa rupa hartia.
Toate astea le-am invatat facand, nu am fost eu un guru al CMC-ului. Si la fel iti recomand si tie daca zici ca nu ai folosit niciodata. Probabil toate sfaturile astea acuma sunt prea mult pt tine, pt ca n-ai cu ce sa le asociezi, dar atunci cand vei folosi CMC pentru primele dati o sa vezi la ce ma refer.
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde horatiu pe 07 Ian 2015, 01:34

Ei si uite asa s-a ales praful de pozele mele de pe forum, dupa nici 6 ani de la prima postare. A ramas doar povestea din galerie.
Am simtit ca la un moment dat va trebui sa scriu si aici, intr-un fel ma simteam vinovat ca am abandonat usor usor forumul, care a depasit 2000 de membri vad (dar probabil 50 sunt activi).
Am mai spus eu mai demult ca absenteismul asta se datoreaza si faptului ca multi de pe forum sunt tineri, erau adolescenti spre adulti cand s-au apucat de origami, printre care si subsemnatul, si cand chiar ajungi adult, incepi sa ai alte prioritati, asta daca nu iti castigi existenta chiar din origami.
Personal pt mine ultimii 2-3 ani au fost plini de schimbari si plini ei ca timp efectiv: am schimbat cariera, am schimbat starea civila, am schimbat chiar si tara (continentul chiar). Toate astea au necesitat un efort continuu din partea mea. Origami insa n-o sa se stinga probabil niciodata ca pasiune, a ramas anii astia intr-o stare latenta, ca atunci cand stiam numai 2-3 modele si le impatuream cand ma plictiseam, intre clasa a 5-a si anul I de facultate, cand m-am apucat serios.
De impaturit in acesti ani am mai impaturit dar mult mai rar. In ultimul an cel putin, aproape 0 a fost activitatea origami. Nici nu stiu daca mai am abilitatea de a citi diagrame corect :)). Vom vedea.
Aici la capatul celalalt al lumii inca din prima luna am inceput sa-mi caut materiale pt origami: metil celuloza, pensule, hartie,etc. Si se gasesc de toate, acum ca stiu ce sa caut. Mi-am si facut hartie, insa cu o solutie din celuloza pura si apa, nu CMC si apa. E cam apoasa solutia, insa merge, intareste hartia. Ramane s-o si impaturesc sa vedem la modelare ce iese.
Am incercat sa contactez aici asociatia de origami (care din pacate e departe de orasul in care locuiesc) insa niciun raspuns. Sunt inactivi din 2008. Mai era in orasul meu un club de origami, facut de studenti, pe Facebook. I-am contactat, dar din pacate s-a desfiintat. Studenti fiind, dupa facultate au plecat din oras unii, presedintele clubului a avut probleme de familie si a renuntat. Na, viata bate origami. Asa ca momentan sunt singur. Poate cand voi impaturi mai multe modele voi avea curajul sa merg la biblioteca orasului, sa le arat dovezile ca fac origami de multi ani (cu modele si actele de la ADOR pe care le-am luat cu mine) si ca as putea sa tin niste workshop-uri acolo. Poate cine stie, dam drumul si aici la un grup de origamisti.
Am inceput sa-mi reintregesc biblioteca virtuala de origami. Am vazut ca au explodat pe youtube de cativa ani o gramada de artisti care fac tutoriale la modele complexe. Asa ca i-am luat si pe ei la mana. Iarasi am inceput sa pierd noptile uitandu-ma pe internet la origami, si incep usor usor sa am cheful ala de demult. Numai ca trebuie sa-l impart acum cu pasiunea pentru profesia pe care o fac, in care mai am de investit inca 2-3 ani de efort intens.
Probabil ca ceea ce ma leaga cel mai tare de origami nu e impaturitul in sine, ci amintirile cele mai frumoase din viata, ultimii 8 ani, in care s-au intamplat atat de multe, si indiferent cum ma simteam, origami-ul a fost cel care imi dadea incredere in mine si ma imbogatea sufleteste. Am cunoscut oameni extraordinari cu origami, prieteni buni, ba poate chiar mi-am si cucerit jumatatea cu un simplu model de origami, m-am distrat la multe evenimente impreuna cu pasionati ca si voi. Si la serviciu am impartasit din bucuria mea de a impaturi.
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde criss pe 08 Ian 2015, 20:29

Horatiu, ai reusit sa pui un zambet pe fata mea. De curand m-am apucat si eu sa repostez pe forum din dorinta de a mai face inca o data parte dintr-o comunitate care odata imi aducea numa bucurii si nerabdarea de a vedea cine ce a mai postat.
Felicitari pentru ultimile tale realizari.
Iti multumesc din suflet pentru mesajul pe care l-ai scris. Sper sa fie cati mai multi membri care sa-l citeasca si sa resimta ceea cea ce simteau cand au inceput sa posteze pe acest forum si poate vom reusi sa-l reinvem, la cum paserea Phoenix reinvie din propria cenusa.
Stima si respect, drag prieten. Sper sa reusesti sa ajungi sa ti workshopuri-le respective.
criss

Mesajde horatiu pe 13 Ian 2015, 12:03

Multumesc pentru gandurile frumoase Criss. Sper, cat o sa pot de curand, sa postez din nou in propria-mi galerie. Singura chestie la care ma pot gandi acum este cum pot sa postez imaginile ca sa nu-mi mai fie sterse iarasi in cativa ani, si asta daca se poate fara sa platesc. Gasesc eu o solutie.
horatiu

Mesajde Ecaterina Vasile pe 13 Ian 2015, 12:36

De pe Facebook.
Ecaterina Vasile

Mesajde mirella pe 23 Ian 2015, 20:14

Horatiu, multumesc pentru povestea ta de inceput de an. Intr-adevar viata ne schimba si ne muta de colo, colo, dar origami ramane alaturi de noi, chiar si asa in stare latenta. Mai iese la suprafata din cand in cand. Pt. mine a devenit ca un limbaj in arta, asta inseamana ca de cate ori am nevoie de arta impaturesc ceva si arata ca ceva personal si unic, chiar daca modelul exista in lume da mii de ori... poate nu s-a folosit aceeasi hartie s.a.m.d. Orgami ramane o nostalgie si totosi o prezenta actuala.
Iti doresc sa-ti gasesti prieteni noi, acolo, la capat de lume... oricum cred ca si Forum-ul nostru ramane o "camaruta" virtuala, unde poti veni in vizita. Mult succes!!!
mirella

Mesajde horatiu pe 03 Feb 2015, 09:32

Multumesc Mirella pentru incurajare.
Ecaterina, Facebook-ul sincer incepe sa ma enerveze din ce in ce mai tare. Am ales Flickr, am pierdut o zi, si mi-am completat profilul cu poze.
Saptamana trecuta am facut si al 6-lea model de Koi dintr-un dolar, bine-nteles, tot pentru cineva care si-a dorit asta, nu pentru mine personal.
Sunt multumit pentru ca am gasit aici un spray special pentru documente, cu protectie impotriva decolorarii, prafului, deteriorarii in general. Este ca un lac, si miroase a petrol. O sa-l pun in sectiunea forumului dedicata conservarii hartiei.

Pana una alta, modelul (trebuie sa dati click pe poze):
Imagine
Imagine
horatiu

Mesajde Dr. Hannibal pe 08 Mar 2015, 00:49

Ha ha ha , am unul, cadou de la tine prieten drag ;) primit in Cehia cind coincidenta a fost asa de mare :D :D :D . Cit despre schimbari in viatza... asa este Horatiu, vin alte prioritati si origami ramine mai mereu pe locul 2 insa sufletul este tot timpul in bucata de hirtie impaturita cu miinile :). Si eu am inceput Ryu si nu l-am mai terminat insa o sa-mi fac ceva timp sa vad ce si cum. Ma bucur ca ai revenit din nou in lumea hirtiei si alaturi de noi ;).
Dr. Hannibal

Mesajde horatiu pe 16 Mar 2015, 11:43

Am si uitat de cel pe care ti l-am dat in Cehia, ce vremuri:)).

Am reintrat in lumea hartiei usurel da, cu modele mai simple si mai vechi pe care voiam sa le fac. N-o sa pun aici tot ce impaturesc, ci ceea ce mi se pare mai interesant de impartasit.

Am facut un model pe care nu l-am prea vazut pe internet. Nu e greu de facut, dar e mai greu de modelat.

Cat - Herman van Goubergen
Hartie: Canson Mi Teintes (o hartie groasa)

Imagine

Din pacate fiind prima data cand am facut modelul, am stresat in unele parti hartia prea tare in timp ce o indoiam umeda fiind, si s-a crapat tocmai in crestetul capului pisicii:)). Am incercat s-o repar cu metil celuloza, dar tot se vede. D-aia am incercat s-o pun intr-o lumina mai obscura, poate nu se mai observa.
Nu sunt complet multumit de modelarea fetei, mi-ar fi placut sa fie mai rotunjita putina. Asa arata sa zic precum o pisica egipteana, mai trasa la fata. Per total, are un "look" interesant.

Simple Dragon - Shuki Kato
Hartie: sugar cane (asa ii zice aici) tratata cu MC

Imagine

Imagine

Imagine

Aveam si modelul asta demult pe lista (ca si alti dragoni). Mi-a placut procesul de impaturire, mi-a amintit putin de Ancient Dragon :)). M-am incurcat putin la pasul 15 culmea, si mi-am dat seama la sfarsit cand nu-mi ieseau picioarele, dar am reparat repede cu ajutorul unui videoclip facut de Tadashi Mori.
Am ales special dimensiunea mica a hartiei, pentru ca acest model arata foarte bine cand e mic. Are suficient de multe detalii incat sa fie atractiv, dar mai ales daca e mai mic.
horatiu

Mesajde Dr. Hannibal pe 17 Mar 2015, 12:11

Welcome back in truck :D , frumoasa pisica nu am ce spune insa wet folding-ul necesita foarte mare atentie la procentul de umiditate al hirtiei sau mai bine spus la momentul ales de persoana in a incepe procesul de indoire dupa udarea hirtiei :notme: . Spun asta din experienta indoirii multor trandafiri cu tehnica wet....
Iar cit despre dragon pot spune decit ca sugar paper este cea mai oribila hirtie pe care am incercat-o vreodata. La indoire ai impresia ca se rupe nu ca se indoaie, este foarte crispy, eu nu mai vreau sa mai incerc nimic cu acea hirtie :)
Una peste cealalta... uite ca nu ai pierdut experienta, origami este ca mersul pe bicicleta, nu se uita niciodata si nici din suflet nu dispare dorinta si bucuria de a incerca noi modele ;)
Dr. Hannibal

Mesajde horatiu pe 31 Iul 2017, 13:18

M-am uitat adineauri la postarea mea de pe 7 Ianuarie 2015 ca sa-mi aduc aminte unde am ramas. Au trecut mai bine de 2 ani, imi pare ca si cum ar fi trecut 5. Si totusi ma intorc aici ca si cum m-as intoarce la casa parinteasca, unde inca ai camera ta asa cum ai lasat-o cand ai plecat de acasa si ti se aprind amintiri in cap cand arunci o privire in orice coltisor al ei.
Cu tristete observ ca activitatea a scazut drastic aproximativ din 2014-2015, cu mici exceptii datorate unor loiali si activi origamisti. Eu personal simt nevoia sa continui putin povestea pe care o incepusem in 2015, poate cine stie din galeria asta fac un jurnal ca sa-mi aduc aminte de unde am plecat si unde am ajuns.
Dupa cum spusesem in postarea din 7 Ianuarie 2015, dupa ce in 2014 am aterizat intr-o tara complet straina, viata a trebuit luata de la capat. Asa cum arata si psihologul Maslow in piramida sa, intai nevoile de baza trebuie satisfacute pana la auto actualizare (sa ne realizam adevaratul potential), in cazul meu gasitul unui serviciu care sa imi aduca satisfactie, ceea ce nu am mai avut pana acum. Dupa ce am bifat asta am devenit prin coincidenta obsedat timp de 1 an jumate de imbunatatirea mea, am inceput sa pierd majoritatea timpului liber citind carti si bloguri de dezvoltare personala, psihologie, cum functioneaza creierul uman, am incercat sa inteleg de ce facem toti ceea ce facem, de ce ne agitam tot timpul cautand nici noi nu stim ce, ce e fericirea si placerea, cum sunt atinse, incercand sa ma cunosc cat mai bine pe mine insumi si sa caut raspuns la diverse intrebari existentiale. Si toate astea in timp ce am intrat si eu ca orice om normal in caruselul ratelor bancare, cautat si cumparat o casa aici pentru satisface nevoia de stabilitate.
Dupa 2 ani de invatat in continuu pentru cariera mea si multe altele, dupa ce am asimilat atata informatie si am adaugat atata complexitate vietii, sosise timpul sa spun stop si sa incep sa simplific, sa dau prioritate in ceea ce e important in viata mea si imi ofera satifactie. In ultimii 3 ani am crezut ca m-am schimbat foarte mult, ca nu mai sunt cel de acum 5-10 ani, dar spre surprinderea mea ceea ce ma facea fericit acum 10 ani ma face fericit si acum.
In ultimii 5 ani am neglijat origami teribil, dar absolut niciodata, cu mana pe inima, nu am uitat de ceea ce inseamna origami pentru mine, cat datorez origami-ului (cei mai frumosi ani din viata, prieteni pe care ii am si acum, amintiri). Ani de zile am spus oamenilor care ma intrebau daca am mai facut origami ca urmeaza sa ma reapuc serios in curand. Origami picase pe ultimele locuri in lista mea de prioritati, dar nu am uitat niciodata de el. Vorba aia, de la 20 de ani pana la 30 cat am acum, a facut parte din viata mea, e parte din mine acum orice as face. Asa cum spun tuturor, e singurul lucru la care pot sa spun cu incredere ca ma pricep si care imi aduce fericire oricand.
Si m-am apucat serios de vreo 3-4 luni, impaturind minim o data pe saptamana, reluand adunatul de materiale (mi-am reintregit bibilioteca de carti, diagrame, si mai nou am o colectie de tutoriale video de pe Youtube de modele complexe, voi impartasi lista de canale cu voi).
Singurul lucru de care m-am temut in toti acesti ani de pauza a fost ca nu cumva sa-mi fi pierdut indemanarea sau rabdarea. Am inceput timid, cu niste modele pe care le-am crezut usoare si la care mi-am pierdut rabdarea cand a venit partea cu modelarea finala. Insa am persistat si usor usor am inceput sa inlocuiesc frustarea cu placerea de a impaturi si de a vedea modelul terminat. Am citit de curand ca atunci cand facem lucruri cu degetele, cum ar fi coloratul, scrisul cu creionul pe hartie (sau mai nou pe tableta), Lego, origami, creierul nostru se calmeaza si reduce stresul acumulat peste zi. Asta explica de ce mereu am simtit ca origami ma calmeaza dupa serviciu.
Si usor usor au urmat modele mai grele. Voi posta in curand poze cu ce am impaturit in ultima vreme, printre picatele (caci am avut renovari in casa vreo luna de zile si a trebuit sa stau in alta parte).
horatiu

Mesajde horatiu pe 20 Aug 2017, 05:17

Asa cum am promis acum 2 saptamani, o sa prezint ce am mai facut in ultimele luni de cand m-am reapucat de origami.
Deoarece deja am un cont pe Flickr unde pun poze si descriere la modelele de origami pe care le impaturesc, o sa pun si link-ul de acolo: https://www.flickr.com/photos/origami_kid/albums/72157685367134323

Cateva cuvinte despre modele insa:

Devil - Jun Maekawa

Imagine

Fiind primul model complex pe care l-am facut de cand m-am apucat de origami, am o slabiciune pentru el astfel incat am decis sa il imortalizez in hartie iarasi. Si acum ca am cateva clopote de sticla de diferite marimi, a incaput perfect sub unul mic, in vitrina cu modele.

Sipho Mabona - Elephant

Imagine

Imagine

De fapt asta e primul model cu care am re-inceput sa impaturesc, deoarece in urma cu 2 ani am promis unor oameni ca le voi face o familie de 3 elefanti. Asa ca am facut-o, nu fara batai de cap insa. Este un model relativ simplu de impaturit urmand acest tutorial:

Modelarea insa e altceva, si cum nu mai modelasem hartie de cativa ani, degetele mi-au fost putin ruginite. De aceea primul elefant din cei 3 nu mi-a iesit cum trebuia, i-am gresit urechile. De restul sunt multumit insa.

Am dat de o aplicatie interesanta pe telefon (Fyuse) care face imagini 3d, perfecte pentru modelele de origami. Iata:
https://www.fyu.se/v/bd2kgvy0cq

Two Headed Dragon - Nham Van Son

Imagine

Imagine

Grid-ul folosit este de 64x64, si a durat cateva ore bune numai impartitul hartiei in 64.

De ceva vreme mi s-a parut ca acest dragon e reusit si merita incercat. Desi are diagrama in cartea VOG 2, am avut atat de multe batai de cap incat era sa il arunc de 5 ori pana sa-l termin. M-am calmat de fiecare data insa si am continuat.
De la Ancient Dragon al lui Satoshi pe care l-am incercat prima oara acum 10 ani nu am mai avut atatea probleme cu terminarea unui model. Recunosc ca e primul model complex de boxpleating pe care-l fac, insa consider ca nici diagrama nu e foarte clara in ceva locuri. De foarte multe ori am pers pur si simplu pe intuitie si experienta si am sperat sa ajung la rezultatul prezentat in pasii din diagrama, dar stateam cate o zi doua la rand pe un singur pas.
Nici hartia nu a fost cea mai fericita alegere, de la atata frecat s-a rupt in cateva locuri si a trebuit s-o carpesc mereu.
Tehnica de impaturire dupa terminarea bazei nu e cea mai curata, desi collapsing-ul CP-ului a fost relativ usor.

Puteti vedea in link-ul de la inceputul postarii diferitele faze ale impaturirii.

Iar de modelat nu mai zic, mi-a luat mai mult decat terminarea modelului. Am bagat destul de multa metil celuloza in el ca sa se pastreze cum am vrut, si am folosit si sarma in coada, cap si aripi.
Per total un model greu de adus intr-o forma prezentabila, mai ales din cauza diagramei si modelarii. E cel mai greu model pe care l-am facut pana acum.

Iata si Fyuse-ul:
https://www.fyu.se/v/tr9muh60v7

Ultimul model facut a fost Human Skull - Juston dupa un CP usurel de aici: https://www.flickr.com/photos/the_real_juston/10327221244/

Imagine

E destul de interesant, si as zice mai aratos decat craniul lui Hojyo Takashi.
horatiu

Anterior

Înapoi la Galerii personale