Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Concurs Origami Iarna 2011

Concurs Origami Iarna 2011

Mesajde Adina pe 20 Noi 2011, 21:55

Update: Castigatorii concursului

Dragii mei origamisti, sunt foarte fericita sa va anunt inceperea unui nou concurs! :cheers: :cheers: :cheers:
Cititi cu mare atentie cele de mai jos, intrucat au aparut multe modificari fata de concursurile trecute. :smile: Astept cu nerabdare inscrierea si parerile voastre! :flower:

Atentie:

* inscrierea concurentilor se face pe mail, la adresa de mai jos, iar Adminul va fi cel care va primi apoi pozele voastre, si singurul care va sti ale cui apartin compozitiile. Membrii juriului nu vor afla identitatea participantilor decat dupa anuntarea castigatorilor.

** rog moderatorii care doresc sa faca parte din juriu sa anunte in cadrul acestui topic.

*** sursa de inspiratie!

Concurs Origami Iarna 2011 :santa:

Regulament:
  • I. Tema: “Sarbatori de iarna” – trebuie sa realizati o compozitie origami ce poate contine de la 1 la 10 modele, nu mai mult (am prefera sa vedem modele noi, dar se accepta si modele vechi). Numarul de poze acceptate este de maxim 2. Sunt acceptate modele origami realizate cu orice tehnica. Nu se accepta quilling, kirigami, papercraft.
  • II. Perioada de inscriere: 20 noiembrie 2011 - 5 decembrie 2011 (dupa aceasta perioada nu se mai iau in considerare inscrierile in concurs). Inscrierea se face trimitand un email la concurs@origami-romania.ro in care sa scrieti ce utilizator aveti pe forum si ca sunteti de acord cu conditia (4a).
  • III. Perioada de participare: 5 decembrie – 15 decembrie 2011. Participarea se face dupa inscriere trimitand un email la concurs@origami-romania.ro in care sa scrieti ce utilizator aveti pe forum si sa atasati cele 2 poze. Atentie! Nu va grabiti deoarece se iau in considerare doar primele 2 poze trimise. Nu se accepta modificari ulterioare.
1. Regulament participare concurs:
(a) Concurent poate deveni orice membru al forumului activ/neactiv, cu conditia sa-si anunte participarea pana la data stabilita. Cei care se inscriu pe forum dupa data anuntarii concursului nu pot participa decat la urmatorul concurs.
(b) Castigatorii vor fi desemnati de catre un juriu.
(c) Membrii juriului nu pot sa participe la concurs in calitate de concurenti.
(d) Juriul va fi compus din moderatorii si administratorii forumului cu respectarea conditiei de mai sus (1c).
(e) Castigatorii primelor 3 locuri la concursul anterior fac parte automat din juriu, daca doresc acest lucru, supunandu-se conditiei (1c). Daca doresc sa participe in calitate de concurenti o pot face, dar in cazul in care castiga primele 3 locuri vor primi doar diploma, iar premiile ramase se muta cu o pozitie mai jos in clasament. Aceasta restrictie se aplica doar o singura data astfel incat castigatorii primelor 3 locuri ai concursului anterior pot participa la concursul urmator fara nici o restrictie.

3. Regulament acordare premii:
(a) Dupa anuntarea castigatorilor acestia vor furniza organizatorilor o adresa postala unde se vor expedia premiile pe cheltuiala organizatorilor.

4. Acord concurent:
(a) Prin participarea la concurs, concurentul se declara de acord cu regulamentul de mai sus si accepta decizia juriului ca definitiva si irevocabila.

Si partea cea mai interesanta, premiile:

Premiul I:

Premiul II:

Premiul III:

Va dorim succes si spor la impaturit! :peace:
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Concurs Origami Iarna 2011

Mesajde Lipo pe 20 Noi 2011, 23:05

Treceti-ma pe lista juriului si spor la pliat concurentilor :D
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde cridiana pe 20 Noi 2011, 23:17

Si pe mine sa ma treceti pe lista juriului. :flower:
cridiana

Mesajde Ecaterina Vasile pe 21 Noi 2011, 10:03

Daca mai e loc,tot in juriu vreau si eu!
Ecaterina Vasile

Mesajde mari_emma pe 21 Noi 2011, 10:37

eu vreau pe lista concurentilor! se poate? :D
mari_emma

Mesajde Alex M. pe 21 Noi 2011, 10:46

Modelele nu trebuie inventate de noi, nu?
Oricum, super concurs si premii!
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde horatiu pe 21 Noi 2011, 13:08

Ma bag si eu daca ma primiti, in juriu.
horatiu

Mesajde Adina pe 21 Noi 2011, 14:57

mari_emma scrie:eu vreau pe lista concurentilor! se poate? :D

Mari, te poti inscrie la adresa de mail concurs@origami-romania.ro, citeste in regulament toate detaliile, te rog! :sunny:

Multumim membrilor juriului, inscrisi pana acum! :cheers: :cheers: :cheers:
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Andreea C pe 21 Noi 2011, 21:19

Felicitari pt organizarea concursului! Super regulament! Succes in continuare!
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde Alina A. pe 21 Noi 2011, 21:25

O mica intrebare : cele 10 modele pot sa fie multiplicate ?
ex : daca as face 10 fulgi de nea as mai putea sa fac si altceva ?
Alina A.

Mesajde Admin pe 21 Noi 2011, 23:18

Alina A.> Nu. In compozitie trebuie sa fie maxim 10 lucrari (bucati) origami care pot fi 10 modele diferite sau 1 model multiplicat de 10 ori. Sau orice variatie care da un total de 10. Deci daca faci 10 stele cam asta e toata compozitia conform regulamentului.
Admin
Site Admin

Mesajde Alina A. pe 22 Noi 2011, 16:26

Bine am inteles ;)
Alina A.

Mesajde tuborg pe 23 Noi 2011, 13:30

Vreau si eu in juriu, daca ma mai primiti.
tuborg

Mesajde dwarfchris pe 25 Noi 2011, 18:31

pozele inscrise in concurs vor fi postate aici pe masura inscrierii cocnurenților?
in compozitia pozei trebuiesc incluse 10 modele/poză sau /ambele poze?
compozitia pozei trebuie sa contina modele care nu au mai fost publicate pe forum?
deocamdata atatea nelamuriri am :D
dacă aștepți momentul potrivit, te întrec alții care nu-l așteaptă!
dwarfchris

Mesajde horatiu pe 26 Noi 2011, 01:02

dwarfchris scrie:1. pozele inscrise in concurs vor fi postate aici pe masura inscrierii cocnurenților?
2. in compozitia pozei trebuiesc incluse 10 modele/poză sau /ambele poze?
3. compozitia pozei trebuie sa contina modele care nu au mai fost publicate pe forum?
deocamdata atatea nelamuriri am :D

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum, asa ca ma incumet eu, insa rog pe Admin sa ma corecteze si sa completeze unde e cazul.
Ti-am numerotat intrebarile dwarfchris ca sa iti raspund pe rand la ele.

1. Nu cred ca s-a specificat exact in regulamentul concursului, insa eu cred ca intai se vor primi toate pozele concurentilor, si apoi se vor posta toate.
2. Nu, 10 modele este limita maxima de modele. Deci tu poti participa cu maxim 10 modele de origami, insa poti avea doar 1,2, etc. daca vrei, nu e obligatoriu sa faci 10 modele. In poza pot sa apara toate modelele tale (daca ai mai multe) sau doar cateva, e decizia ta.
3. Daca regulamentul nu spune nimic legat de CE modele sa contina compozitia ta, inseamna ca nu, nu trebuie sa contina modele ce nu au mai fost publicate pe forum pana acum.
horatiu

Următorul

Înapoi la Concursuri