Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Eveniment origami pentru firma Bayer

Re: Eveniment origami pentru firma Bayer

Mesajde Ruxandra pe 30 Dec 2010, 16:29

Cu placere, Florin.
Ruxandra

Mesajde elyda pe 30 Dec 2010, 17:14

Florin, pentru lac, vezi ca se gaseste unul special pentru hartie in magazilele cu accesori pentru hobby. Nu stiu sa-ti zic firma, dar este un lac bun (cel folosit si pentru tehnica servetelului)
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde florindinca pe 30 Dec 2010, 17:53

Ok multam :D
florindinca

Mesajde geo.milly pe 04 Ian 2011, 17:55

lacul folosit de mine este de la Darwi si se numeste vetnis.E special pt hartie, eu il folosesc la lacuirea cerceilor din quilling si fimo.E foarte bun, nu miroase se usuca imediat.Il gasesti in magazinele de hobby.
geo.milly

Mesajde marci pe 15 Ian 2011, 20:58

Eu imi pregatesc hartia neagra astfel:imi prepar vopsea tempera neagra,in care adaug un lac incolor pe baza de apa ( nu stiu cum se numeste) dar am gasit un depozit de lacuri pentru lemn (policolor mi se pare) si costa 40 ron litrul. Deoarece se pune putin, am luat o jumatate de litru. Dupa ce mi-am facut un borcanel de culoare,incep si-mi vopsec coli albe obisnuite de xerox,pe o parte, dupa ce se usca, ca se usca foarte repede, le vopsesc pe partea cealalta,si astfel obtin hartia neagra, La fel procedez cu nuantele de maro,mov si alte culori inexistente.
La acel depozit se gasesc si pigmenti pentru lacul respectiv, de toate culorile.

Adina felicitari pentru lucrari!
marci

Mesajde flaut1st pe 03 Aug 2012, 02:43

eu am gasit hartie neagra... daca vrea cineva... este top de 500 coli de 80g in Dej, Jud. Cluj... va trimit eu prin posta... acuma, trebuie sa merg sa vad cat e ca nu imi mai amintesc.. 50 si ceva de lei era la inceputu anului, prin ianuarie daca nu ma insel! o sa fac ceva din ea si postez aici sa vedeti cum arata! aaa si lac pt hartie gasiti aici! http://www.breslo.ro/Product/Lac-Darwi---Vernis-Gloss---500-ml---1614_652696 :D :D :D
Rasplata lucrului bine facut este de a-l fi facut bine. :) (Ralph Waldo Emerson)
flaut1st

Anterior

Înapoi la Proiecte Origami