Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Ateliere Origami si alte lucruri "hand made" la Targul Taranului Roman

Ateliere Origami si alte lucruri "hand made" la Targul Taranului Roman

Mesajde florin0_2002 pe 04 Iun 2010, 09:52

Ieri am participat la niste ateliere de mestesuguri (ca sa zic asa)... adica lucruri "hand made" organizat in cladirea Bursei de Marfuri, la Targul Taranului Roman de la Piata de Flori George Cosbuc. Invitatii au fost niste copii de la o scoala particulara, iar unul din scopurile actiunii a fost strangerea de bani pentru o proteza pentru o fetita care s-a nascut fara mana dreapta. Reuniunea a cuprins ateliere de ornat prajiturele, aranjamente florale, salate si discutii despre legume si un atelier de origami. Eu am participat in calitate de "profesor" de origami. Remarcati ghilimelele!
Am vorbit putin despre eveniment si pe topicul galeriei Dariei, dar am zis sa pun si niste poze aici.
Pai sa incepem:

Aici este atelierul de ornat prajiturele. Copiilor li s-au pus la dispozitie tot felul de glazuri si bombonele (cip) cu care sa oreze niste biscuiti si prajiturele de casa.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Aici este un atelier de aranjamente florale:

Imagine

Aici este cel despre legume si salate:

Imagine

Iar aici este cel de origami:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Iar aici se poate vedea haosul care a iesit:

Imagine

Imagine

Iar ea este fetita pentru care s-au strans banii:

Imagine

Una peste alta a fost frumos, dar extrem de obositor. Copii parca bausera redbull sau parca aveau baterii Duracell. Acest "sport" este recomandat doar celor cu extrem de multa rabdare.
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Re: Ateliere Origami si alte lucruri "hand made" la Targul Taranului Roman

Mesajde Adina pe 04 Iun 2010, 12:37

Multumim mult pentru poze, sunt cat se poate de sugestive! Imagine E clar: a fost taraboi, nu gluma! Imagine
M-a impresionat poza cu fetita pentru care s-a organizat evenimentul, e tare frumusica! Imagine
Felicitari Florin! Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Ruxandra pe 04 Iun 2010, 13:45

Felicitari, Florin, pt perseverenta si rabdare! Si multa sanatate scumpei fetite!
Ruxandra

Mesajde elyda pe 04 Iun 2010, 14:13

Faine pozele, de la prajituri pana la sfarsit, cred ca a fost distractiv pentru copii.
Fetita e asa draguta!!
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde Ecaterina Vasile pe 04 Iun 2010, 21:27

Sa mai faci! Imagine
Ecaterina Vasile

Mesajde Daria pe 04 Iun 2010, 23:02

Multumim mult! Apreciez ca le-ai adaugat!

Imi plac pozele cu bataia cu perne! Sunt geniale. Important e ca acei copii s-au distrat.
Am uitat sa-ti spun o chestie. Eu nu fac origami cu copii asa mici (implica sa fac modele prea simpliste, iar copiii nu au foarte multa rabdare. Cred ca varsta potrivita este de la 12 ani in sus. Imagine

Am vazut ca le-ai pus diagrame pe masa. Asta inseamna ca le-ai dat prilej sa aleaga (ei nu o sa stie prea bine ce vor la varsta asta, 10 copii, 10 dorinte...), adika prilej sa controleze ei activitatea si nu tu. Nu toti copiii au talent pentru asta ceva. Iar pentru asta trebuie selectie...
Oricum, cred ca acum stii ce vei face si ce nu vei face data viitoare.

Te felicit pentru activitate si pentru scopul care s-a aflat in spatele acesteia. Sper sa mai incerci si alte dati!
Daria

Mesajde florin0_2002 pe 05 Iun 2010, 00:17

Daria, de acord cu tine in privinta varstei. Am vazut din pozele tale ca copiii tai sunt ceva mai mari. Probabil au mai multa rabdare.
Da, le-am dat diagrame. Initial am vrut sa le dau la toti aceeasi diagrama si sa facem toti in acelasi ritm, pas cu pas. Dar cand au vazut unde tin diagramele s-au repezit si s-au servit singuri. Ce puteam sa mai fac?
Modelele au fost intr-adevar foarte simple, din 5 pana la maxim 8 pasi.
Copiii s-au distrat foarte bine. Si eu m-am distrat desi am iesit nauc de acolo. Daca ai sti ce bine a intrat tigara pe care am fumat-o dupa...

Va multumesc pentru aprecieri!

Cat despre scopul din spatele actiunii eu nu am nici un merit. Adica nu m-am ocupat eu de nimic legat de organizare. Eu nici nu am stiut pana am ajuns acolo. Eu m-am dus acolo sa ajut o prietena. Ea a fost printre organizatori.
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde Daria pe 05 Iun 2010, 13:56

Legat de scop. Merit ai ca te-ai implicat pentru acea fetita. Conteaza. Felicitari inca o data!
Si multumim pt poze!
Daria

Re: Ateliere Origami si alte lucruri "hand made" la Targul T

Mesajde helen pe 26 Apr 2011, 18:42

imi plac toate atelierele cu strangere de fonduri pt cauze umanitare, putini fac acest lucru, care demonstreaza ca sunt foarte nobili ca se gandesc la semenii lor :worship: :applause2:
helen

Înapoi la Proiecte Origami