Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Expozitie de origami la muzeul Grigore Antipa

Re: Expozitie de origami la muzeul Grigore Antipa

Mesajde Adina pe 14 Mai 2012, 16:46

Dragii mei, e gata afisul! :cheers:

Imagine

Rog pe cei care doresc si au blog/facebook/alte site-uri de acest gen sa il posteze. :pleasee:

Expozitia se deschide pe 19 mai si se incheie pe 2 iunie.
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Adina pe 14 Mai 2012, 18:28

Rectific un pic mesajul de sus, intrucat vom mai aduce niste modificari afisului, asa ca nu-l postati inca.. :angel: Imi cer scuze, sper ca in curand sa postez varianta finala, imbunatatita.. :foryou:
Adina
Site Admin

Mesajde Adina pe 14 Mai 2012, 23:33

Gata, avem afisul in forma finala:

Imagine

:cheers: :cheers: :cheers:
Adina
Site Admin

Mesajde elyda pe 16 Mai 2012, 13:18

Super! Arata bine, si e tare placut ca nu e prea incarcat de culori.
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde Ioana_Arrow pe 16 Mai 2012, 17:26

Am si eu o intrebare. La ce ora trebuie sa fiu la muzeu? Trebuie sa fiu la muzeu in fiecare zi?
No music, no life
Ioana_Arrow

Mesajde Adina pe 17 Mai 2012, 00:05

Ioana, maine ma gasesti acolo de la 16.30 pana pe la 8 seara, poate chiar si mai tarziu, asa ca vino cand poti..

Azi a fost prima zi de aranjari la Antipa, si a fost grozav!! :D Asta, bineinteles, datorita ajutorului pe care l-am primit din partea unor origamiste extraordinare: Elyda, Ruxandra, Hooinar, Postumia si Ecaterina ( da, Ecaterina Vasile). :dance:

Imagine
( de la stanga la dreapta: Postumia, Hooinar, Elyda, Ecaterina, Adina, Ruxandra, in spate sunt Elsix si Horatiu, iar in fata este fetita Postumiei, o dulceata de copil si extraordinar de cuminte :rolleyes: )

Am etichetat o mare, mare parte din modele, am aranjat mobilierul, am ras si am facut poze. Am reusit chiar sa si impaturim cateva chestii la sfarsit, ca altfel nu era tacamul complet..

Modelele au ajuns toate cu bine, intregi, tefere si nevatamate. Am etichetat azi modele primite de la:

- Artadinhartie
- Arhaic
- Iulia-prof
- Cridiana
- Andreea C
- Luky
- Danyela
- Albastrul
- Maci
- Lipo
- Vladutz
- Monirus
- Sareth

Va multumesc tuturor pentru modele, sunt tare, tare frumoase, sala de expozitie va fi de vis.. :cheers:
Daca e cineva care mi-a trimis colet si nu se regaseste pe lista, sa-mi spuna.

Revin cu vesti si poze zilele astea, spor la pliat tuturor! :flower:
Adina
Site Admin

Mesajde Andreea C pe 17 Mai 2012, 09:17

ma bucur pt voi! si chiar daca nu sunt acolo, ma simt mandra ca am ajuns sa colaborez cu oameni ca voi, sa am si eu ceva impaturit si trimis intr-un loc atat de important. Spor in continuare si mult succes sa vina lumea sa vada acele frumuseti!
Sa mai puneti poze sa va vedem la treaba :D
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde Lipo pe 17 Mai 2012, 11:06

Abia astept sa vad sala aranjata :D asa ca va urez spor si voie buna! Si ma bucur ca pot asocia un chip unui nick.
:kisss2:
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde horatiu pe 18 Mai 2012, 11:48

Multumec tuturor pentru ajutorul acordat, si celor care au reusit sa imi dea e-mail cu lista modelelor participante la expozitie. Azi dimineata am dat si eu o fuga la Antipa sa las modelele mele si cobra (nearanjata) a lui Dr. Hannibal ( mi-e greu sa scriu asa, dar ca sa stie toata lumea de pe forum despre cine vorbesc, fie... :roll: ). Am vazut modelele lui Florin, si, ca si data trecuta, am ramas iarasi :shock: . Florin, cu toata stima pentru ceilalti origamisti, imi pare ca esti fantastic la modelare, serios, nu inteleg cum pot sa arate atat de bine modelele tale la final. Pana si suportul pentru Dwarf, Swordsman sau altele, sunt facute cu maiestrie ( si pot sa zic, ingeniozitate inginereasca :D ). Sa nu te lasi niciodata de origami, ar fi pacat pentru restul sa nu-ti mai vada modelele, chit ca le faci mai rar .
horatiu

Mesajde luky pe 18 Mai 2012, 12:44

Va multumesc tuturor celor care va ocupati de aceasta expozitie, ca-ci altfel nu am putea sa expunem creatiile noastre intr-un loc vizitat de multi oameni.
Astept cu nerabdare pozele de la voi si va transmit ''spor la lucru''.Am o rugaminte la tine Adina, desi stiu ca esti foarte ocupata. As dori sa ne dai de veste la ce ora, in ce zi si pe ce program va fi difuzata deschiderea expozitiei la TV.Eu am inteles ca va veni si presa si TV-ul.Sper ca n-am inteles gresit.
luky

Mesajde petru pe 19 Mai 2012, 23:02

Mult, mult succes expozitiei si expozantilor! Am sa va tin pumnii stramsi maine la deschidere si astept sa vad multe poze.
petru

Mesajde Andreass pe 20 Mai 2012, 11:13

Am fost la inaugurarea expozitiei. Cred intr-adevar ca au fost cateva mii de oameni. Poate nu 20000, cati anuntau cei de la Antipa, dar oricum, modelele au fost admirate de multi, mult mai multi decat la Diverta! Si as putea spune ca sala, desi mica, a fost foarte faina pentru ce aveam nevoie iar decorul a fost mai mult decat potrivit. Felicitari celor implicati!

EDIT: Judecand dupa coada care era afara, poate muzeul chiar a avut 20000 de vizitatori, dar nu toti au intrat si la expozitie. Adina si Elsix pot spune mai sigur, ei au ramas pana tarziu.
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Mesajde Adina pe 20 Mai 2012, 16:17

Buna ziua tuturor...post vernisaj! :))

Nu stiu cifra exacta, dar au fost zeci de mii de oameni !!!
A fost plin in permanenta, si o coada interminabila pana la ora 2 cand li s-a spus oamenilor care vroiau sa se aseze la capatul cozii ca nu se vor mai primi alti vizitatori in afara de cei care se afla deja la rand. Trebuie sa va spun ca a fost nevoie de garduri si de interventia jandarmilor, s-a lasat ca bataie si fugareli...a fost nebunie!!
Cert e ca expozitia s-a deschis vizitarii la ora 17:30, iar noi am plecat de acolo la ora 3 dimineata.
Vreau sa-i multumesc din suflet lui Florin, care a fost acolo non-stop alaturi de mine si Andrei, desi dormise doar 2 ore cu o noapte inainte. :hatoff:
Oamenii pot spune ca au fost destul de civilizati (cu cateva exceptii), dar modelele noastre sunt ok, n-au suferit accidentari si n-am avut probleme. :lovelove:

Ca sa va faceti o idee, cam asta era coada:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si acum, poze la la expozitie:

Intrarea in sala Origami:
Imagine

Capacelul vesel al culorilor:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cel mai recunoscut model, de copii, adulti, tineri si batrani a fost Hello Kitty golden venture. :D Toata lumea zicea "Aww..uite-o pe Hello Kitty", de indata ce dadeau cu ochii de ea:

Imagine

Fara sa mai fie nevoie de prezentari...Cobra Regala:
Imagine

Imagine

Gaby si ale lui corabii (12.000 de piese)
Imagine

Si cea de 4000 de piese:
Imagine

Lebada uriasa:
Imagine

Cateva poze cu...reactii ale vizitatorilor:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Una din voluntarele de la muzeu m-a rugat sa o invat si pe ea sa impatureasca ceva, asa ca i-am dat o bucata de hartie si ne-am apucat de treaba. N-a durat mult si lumea s-a strans buluc in jurul nostru :lol!:
Imagine

Baietii:
Imagine

Modele, modele, modele:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Am avut si un rollup al Asociatiei, realizat cu mare, mare pricepere de Admin! :hatoff:

In nebunia de ieri, am uitat sa-l pozez, asa ca va arat doar pozele trimise de el, inainte ca rollup-ul sa ajunga la noi. Zilele astea il voi poza si personal, in fata camerei Origami, sa vedeti cat e de mare, colorat si frumos!

Imagine

Imagine

In curand va voi posta si un link la care puteti vedea TOATE pozele facute de noi ieri, aproximativ 250. :rolleyes:

Vreau sa multumesc tuturor celor care au trimis modele, dar si celor care ne-au ajutat cu organizarea, etichetarea, listarea si aranjarea expozitiei: Florin, Ecaterina, Elyda, Postumia, Daria, Andreass, Horatiu, Bogdan P, Ruxandra ( sper ca n-am uitat pe nimeni, daca da, dau vina pe oboseala.. :lol3: ).
Adina
Site Admin

Mesajde Andreea C pe 20 Mai 2012, 17:57

Felicitari pt tot si multumim pt eforturile depuse! :cheers: Pe mine personal m-ati facut sa ma simt mandra ca fac parte din persoanele care au avut modele trimise. Nu as putea sa nu ma simt :kisss:
Tineti-o tot asa si veti face multi oameni fericiti! :flower:
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde Adina pe 20 Mai 2012, 18:11

Multumim mult Andreea! Ma bucur sa stiu ca si voi sunteti fericiti alaturi de noi, chiar daca numai din poze.. Sa stii ca multi oameni si-au exprimat aprecierile si incantarea, si foarte multi au notat adresele de mail ale diferitilor participanti. :rolleyes:

Am citit diferite articole si am inteles ca numarul oamenilor care au vizitat Antipa aseara este de peste 21.000... :shock:

Si link-ul promis, cu toate pozele:

http://s202.photobucket.com/albums/aa14 ... ?start=all
Adina
Site Admin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proiecte Origami