Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Expozitie de origami la muzeul Grigore Antipa

Expozitie de origami la muzeul Grigore Antipa

Mesajde Adina pe 29 Mar 2012, 09:49

Dragii mei, de cateva saptamani incoace, eu, Elsix si Horatiu discutam cu muzeul Antipa despre realizarea unei expozitii de origami. Am stabilit in sfarsit toate detaliile iar eu sunt fericita ca pot anunta in gura mare pe forum.. :lovelove: :lovelove: :lovelove:

Asadar, vernisajul va avea loc pe data de 19 mai - de Noaptea Muzeelor. Doamnele cu care am discutat, ne-au spus ca in cadrul acestui eveniment sunt asteptati in jur de 20000 de oameni.. :shock:
Durata expozitiei nu este 100% stabilita, in sensul ca cei de la muzeu au propus 2 saptamani, dar noi i-am rugat sa tina o luna.. Au spus ca se va incerca o luna, sper sa ramana asa.
Spatiul de expus este o sala nu foarte mare, in care se vor aduce mese si un copac artificial (fara frunze si flori), de al carui crengi se vor agata kusudamele. De asemenea, mai exista si alte proiecte de agatare a modelelor, dar cel mai sigur va voi povesti despre ele peste cateva saptamani.

Mi-as dori foarte tare sa primesc o confirmare de la cei care vor sa participe, pentru ca in felul acesta sa am o idee despre cati vom fi in total si cate modele ar trebui sa aduca fiecare ( spun asta pentru ca in cazul in care ne strangem mai multi, va fi nevoie de o limita de modele/om, dar asta se poate discuta doar dupa ce avem o idee despre numarul participantilor ).

Asadar, rugamintea mea este ca pana pe data de 5 aprilie sa imi scrieti in acest topic daca participati. Eu voi vorbi si cu Adminul si vom trimite si mesaje private tuturor, ca sa nu existe suparari legate de vizibilitatea topicului.

Daca mai aveti intrebari, stiti ce sa faceti! :smile:

Astept cu nerabdare reactia voastra, sper sa fiti la fel de entuziasmati ca si noi.. :dance: :dance: :dance:
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Expozitie de origami la muzeul Grigore Antipa

Mesajde Lipo pe 29 Mar 2012, 10:01

Sunt alaturi de voi, deja incep sa ma gandesc cu ce modele as putea participa :D
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Andreea C pe 29 Mar 2012, 11:45

:lovelove: :lovelove: :lovelove:

Felicitari si toata stima pentru ceea ce faceti! :hatoff:

Ca sa putem participa, trebuie sa fim prezenti, sau pot fi trimise modelele singurele?
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde horatiu pe 29 Mar 2012, 20:40

O mica paranteza am si eu de adaugat. Ma gandeam, fiind un muzeu de istorie naturala, ca modelele (exceptand kusudamele) ar trebui sa reprezinta fauna, flora, insecte, dinozauri, schelete de animale sau dinozauri, etc., adica tot ce s-ar putea incadra in tema muzeului. Asta nu inseamna ca daca aveti deja un dwarf facut, sau mai stiu eu ce faptura mitologica, nu puteti participa cu acele modele. Eu de exemplu, fan declarat al modelelor ciudate, ce intruchipeaza monstrii si alte aratari, voi participa cu ce am pana acum ( chiar si Self made man), insa de aici incolo voi face modele ce se vor preta la muzeul Antipa.
horatiu

Mesajde AndreiDumitriu pe 31 Mar 2012, 01:40

Felicitari pentru expozitie.
Puteti conta si pe noi cu cateva modele, vorba lui Horatiu, vom face ceva legat de tema muzeului plus kusu de rigoare.
Daca este posibila si alaturarea modelelor papercraft sa-mi spuneti.
AndreiDumitriu

Mesajde Ecaterina Vasile pe 31 Mar 2012, 14:02

Felicitari!
Deja cred ca am un dragon, o girafa, 2 randunici si...o juma' de magar. :D Poate si vreo bufnita, doua.
Sau sa las pentru experti animalutele...
Ecaterina Vasile

Mesajde horatiu pe 31 Mar 2012, 18:31

Ecaterina Vasile scrie:Felicitari!
Deja cred ca am un dragon, o girafa, 2 randunici si...o juma' de magar. :D Poate si vreo bufnita, doua.
Sau sa las pentru experti animalutele...

Din lucrarile pe care le-am vazut la tine, nu cred ca trebuie sa lasi vreun model pentru "experti", pentru ca ai niste modele de te lasa :jawdrop: , mai ales florile. Sper ca le mai ai p-acasa, sa se bucure si ochii celor ce vin la expozitie... asta daca ai de gand sa le inchiriezi pentru Antipa.
horatiu

Mesajde Adina pe 01 Apr 2012, 19:48

Multumim tuturor celor ce v-ati inscris pana acum! :kisss: :kisss: :kisss:

Andreea C scrie:

Ca sa putem participa, trebuie sa fim prezenti, sau pot fi trimise modelele singurele?

Poti trimite modelele prin posta sau curierat rapid.

Daca alegeti sa trimiteti modele prin Posta Romana, ele vor veni pe adresa mea, iar daca alegeti curieratul rapid, vor ajunge direct la muzeu. Dar mai multe detalii despre asta si adresele aferente va voi da dupa terminarea inscrierilor, ca sa nu ne aglomeram acum. :smile:
Adina
Site Admin

Mesajde Andreea C pe 02 Apr 2012, 12:40

Multumesc pentru raspuns!
Incerc sa fac cateva animalute, sa vad ce iese, caci nu am mai incercat pana acum, si va anunt daca particip ;)
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde BogdanP pe 02 Apr 2012, 13:23

Salutare!

Pentru participare trebuie vechime pe forum sau e suficientă pasiunea pentru origami? :)
Dacă e suficientă pasiunea pentru origami, aș dori să particip și eu cu câteva modele de animale și păsări, dar nu e neapărat să mă limitez la atâta. ;)

O zi bună!
BogdanP

Mesajde paperwizard pe 03 Apr 2012, 23:29

o sa vin si eu :applause2: felicitari pentru initiativa!
paperwizard

Mesajde Adina pe 03 Apr 2012, 23:48

BogdanP scrie:Salutare!

Pentru participare trebuie vechime pe forum sau e suficientă pasiunea pentru origami? :)
Dacă e suficientă pasiunea pentru origami, aș dori să particip și eu cu câteva modele de animale și păsări, dar nu e neapărat să mă limitez la atâta. ;)

O zi bună!

Pasiunea e principa conditie de participare si, din ce vad pe blogul vostru, e din plin. :applause2: :applause2:
Asa ca, va multumim pentru inscriere si abia astept sa ne cunoastem in cadrul acestui proiect!

Paperwizard multumim, ne bucuram sa te avem alaturi! :smile:
Adina
Site Admin

Mesajde elyda pe 04 Apr 2012, 07:55

Vin si eu!! asteptam detaliile, cand, la ce ora. :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Si multumesc ca mi-a fost trimis mesaj privat, altfel nu stiu cum as fi aflat, findca sunt cam - "in priza" cu lucrarea de licenta si nu am timp asa mult sa intru pe forum.
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde postumia pe 04 Apr 2012, 09:42

Vreau sa particip si eu dar nu stiu sa fac animale asa ca daca ma primiti voi prezenta flori pentru ca are loc in luna florilor.
Multumesc
postumia

Mesajde albastrul pe 04 Apr 2012, 12:16

Anul trecut am participat la "Noaptea muzeelor" la Muzeul din Arad, unde timp de două- trei ore cu încă o colegă şicâteva eleve pasionate de origami am realizat un atelier unde cetăţenii Aradului participanţi au fost iniţiaţi în tehnica origami. La plecare au primit căte o figurină , luând cu ei şi ceea ce au creat. A fost foarte frumos! Mulţumesc pentru că m-aţi anunţat de expoziţie, doresc şi eu să particip, aştept să văd cu ce şi până cand să trimitem lucrările. Spor la împăturit!
albastrul

Următorul

Înapoi la Proiecte Origami