Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Wet-folding

Colibri - Introducere in Wet Folding

Mesajde horatiu pe 06 Sep 2008, 21:16

Modelul se numeste Ruby Throated Hummingbird iar autorul este Michael Lafosse. Modelul se gaseste in cartea sa , Advanced Origami. Impaturitorul este subsemnatul.

Imagine

Imagine

Hartia folosita : 2 coli de 15cmX15cm lipite cu solutie de MC ( metil celuloza ). Cea rosie ( care se vede la gatul modelului) este hartie de matase cu insertii de dud , iar cea predominanta ( cea bleumarin ) este hartie facuta de mana , pe care a adus-o Adina de prin strainatatzuri Imagine ( tnx again Adina apropo ) .

Metil celuloza ajuta la pastrarea calitatii hartiei de-a lungul timpului ( sa nu se mai deterioreze ) si face modelul sa fie mai batzos ( in imagine nu se vede dar sta extrem de batzos modelul ) in functie de concentratia de MC folosita in solutie.

Dupa impaturirea modelului finisajele finale ( cele care dau formele rotunde, oarecum "realistice" ale pasarii ) se fac umezind putin hartia ( la mine n-a fost nevoie deoarece imi transpira foarte repede mainile Imagine ) pentru a deveni mai maleabila , iar hartia nu se va rupe deoarece este tratata cu MC. Dupa finisare, modelul se va usca repede si va pastra forma care ati dat-o.

Tehnica se numeste Wet Folding si este foarte populara printre origamistii mai avansati( acum sa nu va ganditi ca eu sunt foarte avansat pentru ca e doar primul meu model facut cu aceasta tehnica Imagine).Ea este posibila decat cu un anumit tip de hartie , si anume cu cel ce nu se rupe cand este umezit. De aceea folosim Metil Celuloza, care da flexibilitate si rezistenta hartiei, dupa care cand se usuca pastreaza forma si ramane tare. Sunt si hartii care pot fi impaturite dupa umezire fara a se aplica pe ele MC ( cum ar fi hartia Canson Mi Teintes - care se gaseste la Diverta si e recunoscuta dupa faptul ca seamana cu un carton -se gaseste in aproximativ toate culorile si marimile)

Eu am facut putin exces de zel si am mai dat un strat de MC dupa ce am terminat finisajele ca sa fiu sigur ca va ramane foarte tare hartia , dar nu mai era nevoie. Chiar pot sa spun ca se vede putin in unele locuri la suprafata modelului metil celuloza uscata care n-a intrat in hartie ( in poza poate nu se vede dar este ca un strat alb de "lipici" uscat ).
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Re: Wet-folding

Mesajde Adina pe 06 Sep 2008, 22:57

Horatiu, ma bucur ca a fost buna hartia si iti multumesc inca o data pentru pasare, e superba! Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde horatiu pe 07 Sep 2008, 10:36

Cresti mare Imagine .
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde Adina pe 08 Sep 2008, 11:51

Va arat si eu o poza cu acelasi model postat de Horatiu, doar fotograful difera. Imagine

Imagine
Adina
Site Admin

Mesajde horatiu pe 24 Sep 2008, 12:05

Acesta este primul meu model care l-am facut cu tehnica Wet Folding.
Este si destul de usor de facut.
Hartia potrivita pentru el este Canson Mi Teintes care se gaseste la orice Diverta si ca sa va orientati, este ca un carton de groasa. Numai ca atunci cand e udata putin devine moale si maleabila.

Videoclipul dupa care puteti sa-l faceti este aici

Si diagrama se gaseste pe internet aici

Iata Happy Good Luck Bat , autor Michael Lafosse. Publicata diagrama in cartea sa Advanced Origami.

Imagine

Liliecii sunt un simbol al norocului in cultura japoneza si de aici si numele de Happy Good Luck Bat. Iar Happy este pentru ca ii putem face gura deschisa ca si cum ar rade :D .

Spor la impaturit!
horatiu

Mesajde horatiu pe 24 Sep 2008, 12:08

Am uitat sa spun ca hartia trebuie doar putin umezita inainte de impaturire, eventual cu un burete umed. Sa nu udati hartia foarte rau ca riscati sa sa rupa ( cum mi s-a intamplat mie odata ) Imagine . Dupa ce e umezita hartia , puteti incepe sa impaturiti. Daca dureaza prea mult impaturirea modelului, mai umeziti din cand in cand cu buretele pana devine iar maleabila hartia.

La sfarsit cand hartia este intre umed si uscat, este posibila modelarea,pentru ca formele finale sa se pastreze.
horatiu

Mesajde horatiu pe 24 Sep 2008, 12:25

Si iata si cea de-a 2-a si a 3-a incercare a colibriului lui Michael Lafosse.
Tehnica este aceeasi cu cea de la primul model de colibri de mai sus, numai ca hartiile sunt de alte culori si de alta natura ( textura).

Cel mai bine merge o hartie subtire ( 20-40 gsm), cum e cea de matase iar, hartia rosie( care da culoarea gatului pasarii ) sa fie putin mai groasa , dar nu exagerat ( exagerat fiind peste 80gsm, cum e hartia obisnuita de xerox) .

Astfel pasarea va iesi la final dupa modelare destul de "tzapana" incat sa nu se strice in timp si sa-si pastreze forma.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Nu stiu daca se observa ca par cam incruntate amandoua dar intentia mea n-a fost sa le fac sa para suparate :D

Daca vreti sa le vedeti mai bine dati click pe poza ca nu a incaput tot formatul lor pe forum se pare.
horatiu

Mesajde Adina pe 24 Sep 2008, 18:03

Wow Horatiu, ai devenit expert in wet folding! Imagine Bravo tie!! Imagine Imagine
Adina
Site Admin

Mesajde horatiu pe 24 Sep 2008, 22:27

Pai nu e cine stie ce. Daca numar cate modele am facut, sunt 4 doar pana acum, adica 3 colibri si liliacul ( bine, am mai facut un liliac ieri pentru a-l trimite la expozitie ca e usor d facut Imagine ).

Sunt doar pasionat si de aici pare ca sunt expert. Cum imi zicea si Elsix odata, totul e sa nu te dai batut. Sa incerci pana iti iese si pana esti tu multumit de ce iti iese.

Va astept si pe voi la impaturit :D . In caz ca nu va iese eu sunt aici.

Spor la impaturit!

...And Origami For All
horatiu

Mesajde cridiana pe 25 Sep 2008, 07:32

Are cineva cartea "Advanced Origami" de Michael Lafosse? Sau daca nu, macar diagrama pentru Colibri? Pe net am gasit o diagrama pentru colibri, dar e prea sumara, si nu inteleg cum sa trec de la un pas la altul (fara wet folding Imagine )

Si Horatiu, unde se gaseste solutie de MC ( metil celuloza)?
cridiana

Mesajde horatiu pe 01 Oct 2008, 00:43

Scuze Cridiana...am pus un topic nou numit "metil celuloza" la rubrica Hartie cu indicatiile unde se gaseste.
Maine voi uploada si "Advanced Origami" la rubrica Carti Mai Avansate ok?
horatiu

Mesajde horatiu pe 01 Oct 2008, 00:46

Pardon Imagine . Am pus topicul "metil celuloza" la rubrica Hartie si Unelte... ce sa fac daca stau pana tarziu treaz, nu mai gandesc cum trebuie :suspect:
horatiu

Mesajde cridiana pe 01 Oct 2008, 07:38

Ma prindeam eu si fara explicatia ulterioara... multumesc mult Imagine
cridiana

Mesajde horatiu pe 03 Oct 2008, 10:54

Imi cer scuze Cridiana Imagine . De 2 zile sunt in camin in regie in Bucuresti si nu prea am avut net..si acum ca am nu pot uploada cartea pe Mediafire..nu vrea. Am incercat de 2 ori. O sa mai incerc si pe alte site-uri de file hosting sa vad daca merge..Daca nu pot eu s-o uploadez o sa-l rog pe Elsix sa o puna Imagine
horatiu

Mesajde cridiana pe 03 Oct 2008, 13:01

Stai linistit Horatiu, nu e nici o graba.
Am suficiente diagrame pe care vreau sa le incerc Imagine asa ca nu simt lipsa la diagrama pentru Colibri. Dar mi-ar place sa o am, deoarece este cel mai frumos model de Colibri pe care l-am vazut pana acum.
cridiana

Următorul

Înapoi la Tehnici diverse