Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Quilling

Quilling

Mesajde macreamihaela pe 26 Oct 2009, 11:48

Am descoperit un nou mod de a intrebuinta hartia: quilling (arta de a rula hartia)

Imagine

Imagine

Imagine
macreamihaela

Re: Quilling

Mesajde Adina pe 26 Oct 2009, 12:03

Felicitari Mihaela pentru noua tehnica. Imagine Imagine
Am vazut un filmulet odata si mi s-a parut extrem de interesanta modalitatea asta de lucru cu hartia...
Povesteste-ne mai multe te rugam...ce instrumente si ce hartie folosesti? De unde ai invatat?
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Ecaterina Vasile pe 26 Oct 2009, 15:39

Felicitari,Mihaela!
Ecaterina Vasile

Mesajde macreamihaela pe 26 Oct 2009, 17:54

Am descoperit intamplator aceasta tehnica hoinarind pe internet .Din ce am citit de pe internet exista instrumente speciale pt a putea rula hartia. Eu folosesc hartie colorata A4 pe care o tai cu un cuter la dimensiunea de 5 mm dar exista hartie deja taiata in fasii de diferite dimensiuni si culori.Pe la noi nu stiu pe unde s-ar gasi dar am inteles pe la magazinele de hobby sunt ceva sanse.Pentru a rula hartia eu folosesc o andrea dar am citit pe net ca poti improviza dintr-un ac de cusut mai mare se poate taia urechea de la ac pt a o face gen furca pt mai multe detalii cauta-ti pe google sau youtube
macreamihaela

Mesajde Ecaterina Vasile pe 26 Oct 2009, 18:59

Eu folosesc varfurile de la forfecuta sau un bat de chibrit crestat pe jumatate.Nu as putea spune ca am castigat bani,dar macar am economisit facand martisoare pentru fiul meu.
Din pacate nu am imaginile,am doar o felicitare.
Imagine
Mai multe informatii,de exemplu,aici: http://increations.blogspot.com/search/label/tutorials
Ecaterina Vasile

Mesajde Ratri pe 27 Oct 2009, 10:12

Felicitari! Imagine Chiar vroiam sa deschid si eu acest topic,caci am vazut pe net multe chestii foarte dragute, dar il tot amanam. Ma bucur sa vad ca cineva chiar face asta, cu mare succes. Foarte frumoase. Sa ne mai aratati ce ati mai facut.
La CasaRetro au instrumente speciale pt quilling, ca cele de aici, unde veti gasi si o scurta prezentare a acestei arte, cu formele de baza si idei creative.
Spor la treaba in continuare!
Ratri

Mesajde macreamihaela pe 28 Oct 2009, 11:35

Imagine

Imagine

Imagine

prima mea lucrare de mai mare amploare cu ajutorul acestei tehnici un tablou.Din pacate nu prea gasesc foarte multe indicatii despre realizare fata de origami.
macreamihaela

Mesajde macreamihaela pe 28 Oct 2009, 18:17

multumesc mult ecaterina daca mai ai link-uri te rog sa le postezi
macreamihaela

Mesajde macreamihaela pe 31 Oct 2009, 15:25

multumesc ecaterina
macreamihaela

Mesajde dianabv pe 21 Noi 2009, 15:53

BUNA ZIUA!

am gasit forumul cautand mai multe despre quilling, deoarece eu sunt impatimita si destul de greu gasesc cu cine sa schimb informatii pe tema asta.
macreamihaela, vad ca esti din zarnesti, in bv gasesti la magazinul de hobby de pe lunga set ptr quilling, care contine acul si 3 seturi de hartie, eu cu alea am inceput.
ca sa vedeti ce mesteresc eu, pot sa pun adresa blogului, sper sa nu fie considerata reclama deoarece acolo sunt de vanzare produsele.
www.diastudiocreativ.blogspot.com
pe mine ma bate serios gandul sa fac un curs de quilling in bv, sau macar un work/shop ptr pasionati, ce ziceti?
o zi buna tuturor!
diana
dianabv

Mesajde Adina pe 21 Noi 2009, 15:58

Diana, sunt minunate lucrarile tale de quilling, felicitari! Si nici nu-s scumpe! Imagine
Daca ai avea cum sa organizezi un curs, ceva, eu zic sa o faci, o sa fii surprinsa cat de mult sunt apreciate lucrurile astea de ceilalti.
Mult spor in toate si tine-ne la curent!

P.S.: Bine ai venit pe forum! Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde carmen pe 21 Noi 2009, 16:07

Imagine

Imagine

M-am jucat si eu putin cu aceasta arta si iata ce a iesit.
carmen

Mesajde Daria pe 21 Noi 2009, 16:07

Bine ai venit pe forumul nostru, Diana! Imagine
Ne pare bine ca esti o pasionata de quilling! Poate, navigand pe forumul nostru, si vazand ce minunatii exista, te vei indragosti si de origami. Imagine

Te-as ruga, daca ai rabdarea si bunavointa, sa postezi si cateva poze cu cretiile tale aici, ca sa fie mai usor pentru toata lumea. Imagine
Uite un topic care ti-ar putea fi folositor!
http://origamiromania.forumgratuit.ro/regulament-si-intrebari-f5/cum-se-adauga-poze-pe-forum-t91.htm#9165
Daria

Următorul

Înapoi la Tehnici diverse