Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Cardenal Cantor / Singing Cardinal (Roman Diaz)

Cardenal Cantor / Singing Cardinal (Roman Diaz)

Mesajde Sareth pe 30 Ian 2010, 17:09

Un model foarte frumos; diagrama se gaseste in Origami Essence. Pe mine m-a impresionat prin eleganta impaturirilor, lucru comun in modelele lui Diaz.
Cred ca Horatiu lua in calcul, la un moment dat, raportul dintre dificultate si rezultat; ei bine, in cazul de fata, raportul este optim, cu o mentiune: daca hartia este proasta si mai mica decat dimensiunea recomandata, veti intampina probleme la pasii 64-67, unde este descris un fel de "locking mechanism" al modelului. In cazul acesta modelul va iesi mai "slabut", ca al meu, in loc de mai "grasut", cum ar fi trebuit.
Un alt aspect important este ca tehnica folosita ar fi trebuit sa fie wet fold, dar cum nu stiu nimic despre aceasta, al meu e dry-folded.

Imagine

Daca veti gasi dificil acest model, va recomand Cardenal, acelasi autor, aceeasi carte; ceva mai usor.

Imagine

Ca ultima solutie, apelati la Colilargo/Long-tailed bird, de trei ori mai putin timp investit decat la Singing Cardinal, si chiar de trei ori mai usor. Surprinde prin simplitatea indoiturilor (pe langa faptul ca e 3D).

Imagine Imagine

Scopul meu este sa va introduc in eleganta impaturirilor lui Roman Diaz (cred ca ma repet!?); pasii sunt exact cum ar trebui sa fie, ca un balet.

Asadar, spor la impaturit! Imagine
Sareth

Re: Cardenal Cantor / Singing Cardinal (Roman Diaz)

Mesajde Adina pe 30 Ian 2010, 17:13

Wow, toate 3 sunt extrem de frumoase!
Iar felul in care vorbesti despre ele si despre actul impaturirii, te face sa vrei sa te apuci de model in secunda doi.
Toata admiratia! Imagine Imagine Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde elyda pe 30 Ian 2010, 22:44

foarte frumos!!
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde horatiu pe 31 Ian 2010, 02:01

Foarte frumos ti-a iesit modelul Sareth Imagine !
Cat despre tehnica wet-folding, postul tau m-a facut in sfarsit sa creez un topic despre asta. N-am scris cine stie ce in el, sper sa mai completez ,si nu numai eu, cu alte posturi acel topic.
Uite aici link catre topicul despre wet-folding.
Sper sa-ti ajute vrun pic macar Imagine .
horatiu

Mesajde Paulika pe 30 Iul 2010, 09:23

Toate 3 sunt superbe!
Felicitari , Sareth!
Zambeste atata timp cat poti, poate vor exista momente cand vei vrea sa zambesti si nu vei putea !
Paulika

Mesajde mirella pe 30 Iul 2010, 18:48

Foarte frumoase toate trei, felicitari!!!
mirella

Mesajde cridiana pe 21 Mai 2011, 12:17

Cardinal (Roman Diaz)

Imagine
cridiana

Long tailed-bird

Mesajde cridiana pe 19 Iun 2011, 13:17

Imagine

Chiar daca-i mai simplu decat Cardinal Bird, nu prea mi-a iesit. Am folosit hartie de xerox si nu am reusit nici cum sa-i obtin 3D-ul ca la Sareth dar totusi mi se pare un model tare simpatic.
cridiana

Mesajde Alex M. pe 15 Iul 2012, 17:10

Patrat cu latura de 20 cm de hartie de matase cu insertii de dud, tratata cu CMC in prealabil.(daca impatureste cineva acest model, recomand sa folositi doua astfel de foi imbinate cu CMC)
Timp: 1 ora 40 minute impaturirea, 30 minute modelarea.

Imagine
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Înapoi la Pasari