Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Gasca

Gasca

Mesajde Sareth pe 02 Feb 2012, 20:54

Oie cendree en vol (care s-ar traduce prin Gasca Greylag in zbor, unde "greylag" este oarecum sinonim cu "gasca salbatica")
Autorul modelului este Gerard Ty Sovann
Diagrama in Pure Origami - Animaux proteges

Trebuie sa recunosc ca dupa ce am cautat o traducere pentru denumirea din carte, am realizat ca modelul nu surprinde neaparat trasaturile acestei pasari, ci, mai degraba, ale unei pasari in general... in zbor. Dar e un model frumos si simplu de impaturit, foarte placut pe partea asta de a framanta hartia. Oricum, punctul forte al modelului sunt aripile, care pot fi modelate dupa gust (cred).

Imagine Imagine

Si pentru ca ideea este de a surprinde o pasare in zbor, va propun si un unghi care respecta tema:

Imagine

Am observat ca tot abuzez de cuvantul "propun", si va tot propun cand un model, cand o idee. Este doar o forma mai slefuita de a spune ca de fapt vreau sa va instig la impaturit hartie. :lol!: De-asta si vin cu modele simple, dar care sper sa va atraga, pentru ca actiunea mea de instigare sa aiba succes si sa vad mai multa hartie animata pe paginile forumului nostru. :D
Sareth

Re: Gasca

Mesajde Alex M. pe 12 Ian 2013, 20:31

Felicitari Sareth!
Goose- Antonio Chávez Armas
Hartie: foil, 15cm

Timp: 1 ora 15 minute
Imagine
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Re: Gasca

Mesajde florin0_2002 pe 20 Mar 2014, 13:22

Model: Ganso
Autor: Elerth Leiva
Diagrama: impaturit dupa CP, gasit pe internet.
Hartia: clasica mea hartie de imachetat, tratata cu metil celuloza la faza de modelare.
Dimensiuni: vreo 17 cm anvergura aripilor.

Imagine
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Înapoi la Pasari