Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Kusudama Eris

Kusudama Eris

Mesajde Andreass pe 01 Apr 2012, 23:24

Stiu, o sa ziceti ca e un Venus si nimic mai mult. Initial si eu inclinam sa cred acelasi lucru, pana m-am aoucat de impaturit si am vazut ca difera. Ideea nu-mi apartine, dar mi s-a parut una geniala si am adoptat si eu modelul. Inventatoarea se numeste Lavinia Nicolaescu si a fost (nu stiu daca inca mai este) membra a acestui forum.
Ei i-a venit ideea sa faca un venus din hexagon pe care l-a numit Eris - denumirea unei planete pitice descoperite in Sistemul Solar.

E un Venus si totusi...parca e diferit.
Mie unul mi se pare mult mai spectaculos, mult mai dificil de realizat (mai ales daca trebuie sa iti impaturesti/tai singur hexagoanele. Eu asta am facut si mi-a luat foarte mult pana am terminat modelul. Modelul de Eris simplu necesita nu mai putin de 90-94 de module (asa zice Lavinia). Eu n-o contrazic, dar al meu a "inghitit" doar 75...fiindca este dublu... Deci 150. Cele mari - multicolore - sunt facute dintr-un sfert de coala A4 (deci 4 dintr-o coala) iar cele mici din 1/8 A4, adica 8 dintr-o coala.
Curcubeul meu se datoreaza numarului mare de coli colorate necesare pentru a impaturi atatea module. Am preferat sa nu stric atata hartie dintr-o culoare (nu ca n-ar merita) pana nu stiu sigur ce va iesi.

Ca dimensiuni, este cam de marimea unui venus din patrate de 10 cm. deci, avand in vedere numarul dublu de module inserate, modelul este unul pitic...la fel ca si planeta.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Re: Kusudama Eris

Mesajde Andreass pe 01 Apr 2012, 23:27

In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Re: Kusudama Eris

Mesajde DORICE pe 14 Sep 2012, 09:20

Si nu ne arati si noua cum se face? Eu, una nu am reusit sa ghicesc modelul.
DORICE

Înapoi la Kusudama