Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Provocarea

Provocarea

Mesajde Nik21 pe 25 Aug 2011, 09:10

Nu este chiar un concurs propriu zis (nu vor exista premii in afara de recunostiinta celorlalti).
Dupa cum spune si titlul:
Va fi o provocare saptamanala sau lunara sau cand o fi, care va consta in plierea unui anumit model. Acest model va fi ales de mine ( desigur, fiecare poate sugera o idee). Voi incerca sa aleg un model mai usor sau intermediar, poate chiar si complex ( ma rog, nu o sa aleg provocari gen: "Pliati una bucata Ancient Dragon pana maine").
Scopul acestui topic este doar distractia de a face modelul, cei neexperimentati sa capete experienta, iar expertii sa exerseze din nou si din nou!
Cei care participa vor trebui sa posteze o imagine a modelului completat sau poate chiar sa faca poze modelului in faza neterminata, sau inainte de adaugarea detaliilor.
Voi posta un link catre diagrame iar in caz ca nu functioneaza as dori sa fiu anuntat . Eu am sa verific daca functioneaza , dar este posibil ca unora sa nu le mearga.
O, si inca ceva: ( stiu ca e la mintea cocosului dar doar in caz ca...) veti avea nevoie de adobe reader in general pentru a vizualiza diagramele...
De asemenea , voi testa diagramele si am sa incerc sa explic ( dupa cum am facut eu modelul cel putin) pasii neclari.

Acum pentru prima provocare , ceva usor rapid si frumos :
Imagine
IMG_2170 by Nik0001, on Flickr

Modelul se numeste Verdi's Vase, Creator Verdi Adams, model pliat dintr-un patrat cu latura de 14cm
Si linkul: http://web.archive.org/web/200906061304 ... isvase.pdf
Si scuze , dar sunt nevoit sa folosesc web archive fiindca aparent site-ul are probleme ( din nou)
Apropo, va trebui sa asteptati sa se incarce website-ul putin...
haide-ti , ceva mai mult curaj, nu musca o incercare
sau macar o parere
oriceee...
ceva ,mai complex??? Se poate si mai complex///
Un perus care a mancat nu iti va roade aproape niciodata modelele...
Nik21

Re: Provocarea

Mesajde Alex M. pe 04 Sep 2011, 19:34

Imagine

Modelul nu e al lui Adams, el doar l-a popularizat in America. E un model chinezesc traditional.
Ideea m-i se pare geniala, si cred ca trebuie sa avem si dueluri, la fel ca pe http://snkhan.co.uk/forum/
Optez pentru provocari saptamanale, si recomand modelul maple leaf al lui Roman Diaz din Tanteidan conv. 15:
Imagine
Ultima oară modificat de Alex M. pe 11 Dec 2011, 12:17, modificat 1 dată în total.
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Re: Provocarea

Mesajde Nik21 pe 08 Sep 2011, 22:58

Observ ca nimeni nu este pasionat de a incerca ceva nou. Pacat...
oricum, cine doreste poate sa propuna o idee si sa prezinte modelul. Nu este chiar asa greu, zic ca merita o incercare. Am zis , se poate si mai complex. Sau pot chiar propune 3 incercari: 1 simpla , alta medie si alta complexa.
Daca aveti idei am spus, puteti propune...
Un perus care a mancat nu iti va roade aproape niciodata modelele...
Nik21

Înapoi la Modele de origami