Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Mutare forum de pe forumgratuit.ro

Mutare forum de pe forumgratuit.ro

Mesajde Adina pe 15 Mar 2011, 02:49

Am deosebita placere de a va anunta ca in sfarsit scapam de codita "forumgratuit". :D

Nu as fi reusit acest lucru fara ajutorul unui unui origamist caruia ii plac provocarile si care a petrecut multe, multe ore incercand sa realizeze aceasta mutare. Spun asta pentru ca platforma forumgratuit.ro nu permite preluarea bazei de date nici macar contra cost, de aceea mutarea se va face printr-o copiere a forumului.
Origamistul de care va vorbeam nu vrea insa sa-i fie facut public username-ul, insa imi permit sa-l citez: "Trebuie platit un IT-ist cat de cat priceput (sau macar unul care mimeaza ca se pricepe); prefera plata in bere si eventual hartie. Mai putina hartie ca, din pacate nu prea mai are timp de origamit; ce-i drept ca nici de baut nu mai are timp, dar ii place sa creada asta :P".

Acestea fiind spuse, va prezint mai jos avantajele si dezavantajele mutarii care urmeaza sa se realizeze, asa cum IT-istul nostru de serviciu mi le-a prezentat si mie Imagine :

Avantaje:

1. Mutarea pe gazduire si domeniu proprii (exista deja cumparat: origami-romania.ro). Se poate si pe forumgratuit.ro, dar costa suplimentar. S-a achizitionat un abonament de gazduire care costa 26,3 lei/luna si include spatiu de 6GB, trafic nelimitat, accesul nelimitat la baza de date, la scripturi, adrese de email nelimitate, etc. (detalii la http://www.inregistrare-domenii.ro/gazduire-webhosting.html, abonamentul SmallWeb - al doilea)
2. Se pot crea casute de email de genul utilizator@origami-romania.ro pentru utilizatorii care doresc.
3.Se poate crea un numar nelimitat de subdomenii. De exemplu http://utilizator.origami-romani.ro unde se pot instala aplicatii gen bloguri, magazine virtuale, etc.

Dezavantaje:

1. Forumgratuit.ro nu pune sub nici o forma la dispozitie baza de date in care se afla tot continutul forumului.
2. Din cauza problemei de la pct. 1 se face pur si simplu o copiere a forumului. E ca si cand cineva viziteaza forumul si face copy/paste pe rand la toate mesajele/topicurile, etc. Stati linistiti, acest lucru se va face automat; asta nu inseamna ca nu pot aparea mici erori.
3. Din cauza punctului 2 este nevoie de ajutorul moderatorilor care vor trebui sa semnaleze orice probleme observa.
4. Probleme apar si la utilizatori deoarece fara acces la baza de date nu se pot copia parolele, configurarile gen avatar, semnatura, etc. Drept urmare pe noul forum se vor crea utilizatori cu acelasi nume ca pe vechiul forum, iar parolele noi vor fi generate si trimise automat catre emailurile cu care s-au inregistrat utilizatorii. Cat despre avataruri, semnaturi, etc. utilizatori vor trebui sa le refaca.

Va voi anunta in acest topic ziua ( de fapt noaptea ) in care se va realiza mutarea, moment din care formul nu va fi accesibil pentru cateva ore.
Intre timp, nu va speriati daca observati aparitia unui user cu numele Admin, e puternic Imagine , dar prietenos Imagine.
De asemenea, nu uitati sa va salvati semnaturile si avatarul.
Noile parole va vor fi trimise automat pe mail, daca totul merge conform planului. Imagine
Daca cumva nu merg lucrurile, tin sa va spun ca ceea ce avem pe www.origamiromania.forumgratuit.ro nu se pierde, asa ca nu e nici un risc de genul asta. Insa e multa munca in spatele acestei mutari, asa ca sper din suflet sa iasa cum trebuie. Imagine

Sper sa va bucure vestea asta si va tin la curent cu demersurile! Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Mutare forum de pe forumgratuit.ro

Mesajde Lipo pe 15 Mar 2011, 09:42

Va iesi, stai linistita. La inceputul anului acesta am mai fost martora unui astfel de transfer si a iesit foarte bine.
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Ecaterina Vasile pe 15 Mar 2011, 18:20

Unde trimitem berea? Imagine
Ecaterina Vasile

Mesajde tuborg pe 15 Mar 2011, 18:24

Ecaterina Vasile scrie:Unde trimitem berea? Imagine

Subscriu Imagine
tuborg

Mesajde elyda pe 15 Mar 2011, 20:12

Multumim Adina, si celor ce se vor ocupa de aceasta mutare!!

Imagine Imagine Imagine
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde AndreiDumitriu pe 15 Mar 2011, 22:57

Ce noroc ca am o saptamana- doua de relaxare, contati si pe ajutorul meu. Felicitari!
AndreiDumitriu

Mesajde cridiana pe 16 Mar 2011, 10:55

Puteti conta si pe ajutorul meu Imagine Ma bucur ca scapam de codita.
cridiana

Mesajde andu pe 16 Mar 2011, 22:19

Felicitari pentru initiativa!
Sigur va iesi totul bine.
andu

Mesajde Arty pe 17 Mar 2011, 18:38

Multa bafta, sunt sigur ca va iesi bn!

(Consumul de bere poate duce la o crestere a activitatii cerebrale, imaginatie peste limita admisa si eventual generarea de idei mult prea grozave, peste capacitatea omului de rand; de aceea romanii sunt cei mai tari fiindca consuma in medie circa 70 de litri de bere pe an) Imagine
Arty

Mesajde Andreass pe 22 Mar 2011, 16:38

Eu nu inteleg unde ziceti voi ca ati mutat forumul. Eu ma loghez cu aceeasi parola (nu cu cea care mi-a aparut pe mail) si vad aceeasi adresa cu forumgratuit. Poate am inteles eu gresit...
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Mesajde Admin pe 22 Mar 2011, 20:03

Ai dreptate, nu e trecuta niciunde adresa noului forum (deocamdata de test) Imagine
Admin
Site Admin

Mesajde Andreass pe 22 Mar 2011, 21:04

E o problema cu avatarele din cate vad eu... Am incercat sa-mi pun vechiul avatar si nu ma lasa... zice ca tre sa fie mai mic de 15kb... Imagine
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Mesajde Admin pe 24 Mar 2011, 19:26

S-a rezolvat; dimensiunea maxima a avatarului poate fi de 150x200 pixeli si 64KB.
Admin
Site Admin

Mesajde Admin pe 26 Mar 2011, 10:23

In aceasta noapte forumul va fi inchis intre orele 02:00-05:00.
Daca totul decurge conform planului nu veti mai putea accesa acest forum si veti fi automat redirectionati spre noul forum.
De asemenea veti primi pe email noua parola de acces generata aleatoriu si automat.
Admin
Site Admin

Mesajde AiKaze pe 27 Mar 2011, 09:59

Felicitari pentru aceasta mutare :applause2:
AiKaze

Următorul

Înapoi la Regulament si intrebari