Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Avertismente si penalizari

Avertismente si penalizari

Mesajde Adina pe 30 Dec 2010, 14:54

Dragi origamisti, un nou an se apropie. Si pentru ca la sfarsit de an cu totii facem planuri despre cum vrem sa fim si ce vrem sa schimbam in viitorul an, m-am gandit ca si forumul merita un astfel de plan, pentru a-l face sa fie mai bun si mai organizat. Imagine

In acest sens, impreuna cu echipa de moderare am hotarat un set de avertismente si penalizari ce va intra in vigoare de la 1 ianuarie 2011.

1. Avertismente
Pentru crearea unui subiect off-topic, sau pentru postarea mai multor mesaje off-topic.
Postarea
de mesaje cu fonturi mari, colorate sau folosirea abuziva a iconurilor
emotive, sau a mesajelor scrise fara rost si total aiurea, precum si
repetarea scrierii de mesaje cu bold, italic, underline si scrise cu
litera mare.
Pentru persoanele care incep sau intretin o cearta pe forum.
Pentru postari succesive la interval mai mic de o zi (exceptie facand postarile in galeriile personale).

2. Penalizare 10 zile de suspendare

Membrii ce au acumulat mai mult de 3 avertismente
Pentru jignirea cu buna stiinta a unui membru al forumului

3. Penalizare o luna de suspendare
Membrii ce au acumulat mai mult de 7 avertismente in total
Pentru reclama intentionata pe forum in interiorul unui subiect
Pentru folosirea abuziva a mesajelor private

4. Anularea contului
Pentru mesaje indecente
Pentru conturile de tip clona impreuna cu contul real din forum
Membrii care fac spam intentionat
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Avertismente si penalizari

Mesajde Andreea C pe 28 Mar 2011, 16:17

Citez din avertismente: "Pentru postari succesive la interval mai mic de o zi (exceptie facand postarile in galeriile personale)." Adica avem voie doar o postare pe zi pe intreg forumul, o postare pe zi pt un anumit subforum? Postare de poze sau chiar si comentarii? Lamuriti un incepator! ;)
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde Lipo pe 28 Mar 2011, 17:33

Andreea, daca ai postat deja la un topic si doresti sa revii la acel topic dar dupa tine nu a mai postat nimeni, atunci trebuie sa folosesti buton "modifica" si sa scrii in interiorul postarii anterioare. In rest nu exista limita de mesaje atunci cand avem ceva de spus/aratat. Doar sa nu fim off topic. Pentru asta avem topicul "La taclale".
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Adina pe 28 Mar 2011, 17:37

E vorba de postari in acelasi topic, succesive. Dar daca de exemplu tu postezi o poza cu un model si cineva te felicita pentru el, sau te intreaba ceva, ii poti spune fara probleme "multumesc" sau ii poti raspunde, nici nu se pune problema.

Ideea acestei reguli este sa nu postezi o poza intr-un mesaj, apoi mai scrii iar un mesaj si pui alta poza, apoi scrii alt mesaj in care spui ceva legat de pozele respective, toate astea intr-un singur topic..

Nu stiu cat de explicita am fost, sper ca nu te-am ametit mai rau.. :roll: :flower:

Edit: Multumesc Lipo, ai fost mult mai la subiect ca mine.. :D :kisss:
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde Lipo pe 28 Mar 2011, 18:25

:flower: Anytime :kisss:
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Andreea C pe 28 Mar 2011, 18:33

Multumesc, fetelor! Pt mine era interpretabil cuvantul "succesive". Nu m-am gandit ca nu trebuie sa fie succesive in cadrul aceluiasi topic. :blush3:
Nu, Adina, nu m-ai ametit deloc ;). Te referi probabil la spamuri, ca in punctul 8 al regulamentului. Nu isi au rostul atata timp cat avem posibilitatea sa modificam mesajele proprii, abia scrise. Imi imaginez ca postarea in aceeasi zi in cadrul mai multor topicuri este permisa. :D
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Înapoi la Regulament si intrebari