Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Sa scriem corect dulcea limba romaneasca

Re: Sa scriem corect dulcea limba romaneasca

Mesajde AndreiDumitriu pe 08 Apr 2010, 10:44

Orice individ e perfectibil atata timp cat realizeaza si accepta faptul ca poate gresi. Nu o data mi s-a intamplat sa gandesc mai repede decat scriu si sa fac acordul intre subiectul tastat si predicatul gandit pentru urmatoarea propozitie. E util acest topic atata timp cat nu nu va degenera intr-o cruciada impotriva celor ce gresesc, oricine mai uita o virgula, nu i se tasteaza o litera sau pur si simplu nu cunoaste o regula gramaticala, mi se intampla si mie desi ar fi inadmisibil dupa aproape 20 de ani de scoala, nu mai zic de cei care au la activ 5 ani si probabil n-au terminat o carte de citit.
AndreiDumitriu

Mesajde elyda pe 08 Apr 2010, 11:27

Imi cer scuze public pentru:
1) Greselile comise
2) Laviniei, pentru ca am fustrat-o "mustrand" lumea pe forum, obligatie care este a ei.

Imi pare rau ca am ajuns sa facem politie, in loc sa ramanem la obiectul forumului: Origami.
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde AndreiDumitriu pe 08 Apr 2010, 12:03

Am vazut astazi doua modalitati de acceptare a greselilor, una o laud, a doua mai putin. E un forum de origami si daca cineva ar fi zis ca nu ai impaturit un model bine nu cred ca ai fi avut aceeasi reactie ci ti-ai fi imbunatatit tehnica sau ai fi cautat ajutor acolo unde s-a strecurat greseala, la fel e si cu gramatica. Il atentionasem pe RAZVANN85 de faptul ca nu e bine sa scrii gresit atunci cand ai pretentia ca altii sa-ti urmeze regulile gramaticale postate. Probabil daca nu ai fi scris regula virgulelor sau modalitatea corecta de scriere a unor cuvinte as fi tacut din gura si nu as fi gasit nimic ironic in asta. Nu e treaba mea pt ca nu sunt "politai" dar, "frustrat" e una si "fustrat" nu prea exista, probabil erai suparata si de asta ti-a scapat.
Cred ca asta trebuia sa scrie Lavinia dar, am observat primul
Ultima oară modificat de AndreiDumitriu pe 11 Apr 2010, 13:53, modificat 1 dată în total.
AndreiDumitriu

Mesajde Lavinia N. pe 08 Apr 2010, 15:03

Elyda, stai linistita ca nu ma simt privata de nici un drept. Ceea ce m-a deranjat a fost faptul ca ai vazut paiul din ochii altora in loc sa vezi barna din ai tai.
Andrei, multumesc de ajutor.
Lavinia N.

Mesajde Lavinia N. pe 22 Apr 2010, 16:26

Sareth scrie:
In ideea ca te referi la "abea astept", am observat-o; si, dupa cum vezi, o si semnalez...

Corect: de abia (astept) sau cu tempo rapid: de-abia (astept); sau abia astept (fara prepozitia de)

cred ca te-ai obosit degeaba sa scrii asta. dupa cum se vede, nu se prea "inghesuie" lumea sa scrie corect acest cuvant.
Lavinia N.

Mesajde Andreass pe 01 Mai 2010, 23:35

Dupa vs de pe

Scriu asta fiindca vad ca exista o confuzie in privinta acestor doua prepozitii.

Dupa = in spatele, in urma (ca timp)
M-am ascuns dupa canapea.
Dupa plecarea mea lumea va fi (mai) fericita.

De pe = din, de deasupra (aprox.)
Am invatat de pe foi/manual/filmulet/diagrama....
Iau cartea de pe masa.
In fiecare clipa sa fii la marginea fiintei tale...
Andreass

Anterior

Înapoi la Regulament si intrebari