Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Expozitie de origami in Otopeni

Expozitie de origami in Otopeni

Mesajde Adina pe 12 Ian 2014, 14:07

UPDATE:

Dragii mei,

Am discutat cu domnul director al Centrului Cultural "Ion Manu" din Otopeni si am pus bazele unei colaborari in vederea expozitiei. :D
In primul si in primul rand vreau sa va spun ca timpul de organizare va fi foarte scurt... :roll: si vreau sa imi cer scuze pentru asta. Dar sper sa am intelegerea si ajutorul voastru, caci perioada de expunere si vernisajul mi se par ideale, asa cum le-am gandit impreuna cu domnul director, adica:

- vernisajul pe 28 februarie
- perioada de expunere garantata de ei va fi undeva la 10 zile, dar eu sper ca daca nu vor avea alte proiecte in plan, sa putem expune modelele si mai mlt de atat. Ideea e ca se va prinde data de 1 martie, cand la Centru se organizeaza cu bal anual dar si 8 martie, venirea primaverii, targuri etc.

Acestea fiind spuse, din punct de vedere organizatoric, eu as avea nevoie de modele undeva la 25 februarie, pentru a ma putea apuca de montat ( vom avea o surpriza privind agatarea modelelor de kusudama, nu va zic ce.. :rolleyes: ).
Ceea ce inseamna ca am rugamintea la voi sa le puneti la posta nu mai tarziu de 19-20 februarie.

Centrul Cultural ne va oferi toata promovarea de care avem nevoie: afise, pliante, carticica informativa, articol in revista orasului care se distribuie lunar gratuit, precum si spatiul. Singura lor cerinta este ca la finalul expozitiei sa le oferim cateva modele care sa ramana in patrimoniul Centrului. Asadar, daca doriti sa oferiti vreunul dintre modele, imi spuneti, daca nu, nu e nici o problema, vi le trimit pe toate inapoi fara nici o suparare. :peace:

Astept cu interes parerile voastre si sper sa-mi confirmati participarea in numar cat mai mare!
Imi cer inca o data iertare pentru timpul atat de scurt si sper sa reusim impreuna sa ne organizam cat mai eficient!

Spor la impaturit si la deszapezit tuturor! :snow: :foryou:

Dragi origamisti,

Planuiesc sa organizez o expozitie de origami in Otopeni, la Sala de cultura de aici.
As avea nevoie de parerile voastre in cateva privinte:

- credeti ca va puteti organiza in asa fel incat sa pot face vernisajul expozitiei pe 1 martie? aveti modele gata facute pe care mi le puteti trimite, cu inapoierea lor, bineinteles, la final ?
- eu ma gandeam ca lucrarile celor ce doresc sa participe sa fie expediate in intervalul 14-21 februarie, ceea ce inseamna ca fiecare are aproximativ o luna in care se poate pregati sau poate impaturi modele noi, in cazul in care nu are unele deja facute.

Inca nu am stabilit datele exacte cu cei de la Sala de cultura, dar as vrea ca saptamana viitoare sa merg sa discut ceva concret, de aceea am nevoie de parerile voastre in privinta vernisajului, mai ales.

Acestea fiind spuse, astept opiniile voastre si confirmari de participare, daca e cazul. :D

Spor la impaturit in 2014! :sunny:
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Re: Expozitie de origami in Otopeni

Mesajde Michael.Gross pe 12 Ian 2014, 14:58

Cred ca as putea sa fac cateva modele.
Michael.Gross

Mesajde Lipo pe 12 Ian 2014, 22:17

Mai greu cu datul pe forum in ultima vreme, dar sunt pe-aproape mereu! Trece-ma pe lista :sorrry:
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Michael.Gross pe 12 Ian 2014, 23:12

Adina, modelele trebuie sa fie pe o anumita tema sau putem trimite orice (teselatii, modulare, insecte)?
Michael.Gross

Mesajde Adina pe 12 Ian 2014, 23:46

Multumesc de raspuns, Michael si Lipo! :kisss: :kisss:

Michael, poti trimite orice. Singura rugaminte este ca modelele Golden Venture, daca sunt trimise, sa aiba piesele lipite.
Adina
Site Admin

Mesajde eudaimonia pe 14 Ian 2014, 00:33

Poate voi participa si eu cu niste tessellations daca am timp sa fac ceva mai mare.
Cum vor fi expuse modelele? Daca trimit vreo tessellation, va fi mai mare ( patrat de 30 sau 40 cm) si trebuie sa stea pe o suprafata dreapta si mai mare.
eudaimonia

Mesajde FlorigamiBonsai pe 15 Ian 2014, 08:43

Buna Adina,

Nu am mai intrat de ceva vreme pe aici, acum am vazut dorinta ta de a initia ceva frumos. Doresc si eu sa particip cu 2 lucrari. Nu vrea sa le trimit prin posta. Ne putem vedea oare sa ti le dau personal? :pleasee:
M-as bucura sa fiu acest an alaturi de voi toti cei care iubiti hartia la fel de mult ca si mine.
FlorigamiBonsai

Mesajde Maci pe 15 Ian 2014, 22:41

Desi nu am nimic facut, incerc sa pregatesc cate ceva pentru expozitie... Nu poate trece fara sa fiu si eu prezenta pe acolo, nu? :blush3:
Maci

Mesajde Michael.Gross pe 16 Ian 2014, 20:01

Doua luni!? Am terminat acum vulturul lui Cuong dar nu cred ca o sa reziste doua luni in picioare. Mai am cateva intrebari:
-Cum vor fi expuse modelele?
-Trebuie sa facem si placute cu designer/folder?
-Putem sa aducem modelele personal, ca daca le trimit prin posta sigur se strica.
Michael.Gross

Mesajde Michael.Gross pe 16 Ian 2014, 20:01

Doua luni!? Am terminat acum vulturul lui Cuong dar nu cred ca o sa reziste doua luni in picioare. Mai am cateva intrebari:
-Cum vor fi expuse modelele?
-Trebuie sa facem si placute cu designer/folder?
-Putem sa aducem modelele personal, ca daca le trimit prin posta sigur se strica.
Michael.Gross

Mesajde Adina pe 17 Ian 2014, 13:28

Am sa va raspund pe rand:

Eudaimonia, eu zic ca vom avea macar cateva masute, ca altfel nu vad cum am putea expune, deci poti trimite linistita si teselatii. Luni sau marti cel tarziu ii fac o vizita domnului director al Salii de cultura, care a fost plecat perioada asta, si revin cu toate detaliile. Dar de masute vom avea nevoie sigur. :D

Florigami, ma bucur mult ca doresti sa participi! :kisss: Sigur ca ne putem vedea! Stabilim o zi mai aproape de eveniment si ne intalnim undeva! Spor la impaturit! :foryou:

Michael, rugamintea mea e sa-i faci un suport de sarma (gasesti poze cu astfel modele puse pe suport la expozitia de la Antipa viewtopic.php?f=58&t=1236&start=75 ).
Placute cu designer/folder n-as prea vrea sa facem, pentru ca ocupa mult din spatiu. Cred ca vom merge tot pe varianta de "carte cu expozanti", pe care am folosit-o la expozitia Antipa. Revin cu detaliile complete! Si da, sigur ca poti sa le aduci personal, mi-ar face placere sa te cunosc!
Adina
Site Admin

Mesajde Adina pe 27 Ian 2014, 15:43

Am updatat acest subiect, va rog sa cititi la prima postare! ;)
Adina
Site Admin

Mesajde Lipo pe 27 Ian 2014, 16:11

Multumim, Adina :foryou: Imi doresc din suflet sa imi organizez in asa fel timpul incat sa trimit si ceva nou. :blush3:
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde Claudiu92 pe 05 Feb 2014, 13:24

Salutare. Lucrez la un tablou de luni de zile si a iesit ce se vede in poza.. Mai am cam un sfert si este gata. M'am documentat cautand pe google si sunt de parere ca acest tablou al meu este cel mai mare dupa tot " internetul ", mare in sensul de Dimensiune si complexitate. Proiectul final contine 28.687 de piese modulare. 100 x 160 centimetri va avea aproximativ atunci cand il voi inrama. Sper sa va placa. O zii placuta. Tabloul reprezinta stema echipei de fotbal a orasului meu.
Claudiu92

Mesajde Claudiu92 pe 05 Feb 2014, 13:38

Salutare. Lucrez la un proiect masiv de mai bine de 3 luni de zile. Din tot ce am vazut pe internet al meu pare sa fie cel mai mare ca DIMENSIUNE si COMPlexitate din piese ORIGAMI3D. Este un tablou. Mai am cam un sfert si este gata. Reprezinta stema echipei de fotbal a orasului meu. Contine in total 28.687 de piese origami 3d iar dimensiunea finala aproximativa INRAMAT va fii de 100 CM X 160 CM. Sper sa va placa.

Imagine

Imagine
Claudiu92

Următorul

Înapoi la Regulament si intrebari