Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Meenakshi Mukerji

Meenakshi Mukerji

Mesajde cridiana pe 10 Sep 2008, 13:14

Despre Meenakshi Mukerji s-a scris relativ putin. Randurile de mai jos sunt traduse din postfata cartii Ornamental Origami.

Meenakshi Mukerji (Adhikari) a aflat despre origami din copilarie de la unchiul ei, Bireswar Mukhopadhyay, insa ea a redescoperit ca adult arta origami sub forma sa modulara atunci cand locuia in Pittsburgh, PA. Un prieten, Sobha Prabakar, a dus-o la un curs predat de Doug Philips si de atunci ea creeaza si afiseaza pe site-ul ei ( http://www.origamee.net) modele de origami modular.

In anul 2005 Origami USA i-a inmanat lui Meenakshi Mukerji premiul Florence Temko pentru generozitatea de care a dat dovada prin raspandirea muncii sale pe internet. In aprilie 2007 publica prima carte de origami intitulata Marvelous Modular Origami, care in numai un an a devenit best-seller. In decembrie 2008 publica cea de-a doua carte Ornamental Origami: Exploring 3D Geometric Designs .

Meenakshi s-a nascut in Kolkata, India, unde a si crescut. Licentiata in Inginerie electrica la prestigiosul institut indian de tehnologie Kharagpur, ea a urmat un masterat in informatica in Statele Unite al Americii, dupa care s-a s-a angajat in industria software unde a lucrat mai mult de un deceniu.

In prezent, Meenakshi Mukerji locuieste in California alaturi de sotul sau si cei doi copii, dedicandu-si timpul artei origami prin crearea de noi modele si lucrul la alte carti. Ea lucreaza la cea de-a treia carte.

Meenakshi Mukerji este recunoscatoare celor care au inspirat-o si incurajat-o in arta origami. Printre acestia se numara Rosalinda Sanchez, David Petty, Francis Ow, Rona Gurkewitz, Robert Lang, Rachel Katz, Ravi, dar si numerosi vizitatori de pe website-ul ei.[/i]
Introduction by Daria

Am revenit si eu cu niste kusudama Imagine Acum sunt in perioada galbena Imagine Tocmai am iesit din cea roz...
Imagine

Imagine

Modelul acesta e inventat de Meenakshi Mukerji. Poze cu kusudama 'poinsettia' si alte kusudama asemanatoare gasiti pe site-ul lui Meenakshi: http://www.origamee.net/creation/florals.html
cridiana

Re: Meenakshi Mukerji

Mesajde licusor pe 16 Noi 2008, 13:31

Cridiana, ai si o diagrama la acest model? Imi place foarte mult, dar nu o gasesc nicaieri. Se impatureste la fel ca la sakuradama, dar se monteaza altfel?
licusor

Mesajde cridiana pe 17 Noi 2008, 10:20

Buna Licusor, eu m-am uitat la model si am ghicit cam cum se fac piesele Imagine . Dupa ce eu am postat acest model, Andrei a pus cartea lui Meenakshi care contine diagrama pentru model la sectiunea cu carti, dar din cate am inteles nu mai merge linkul catre ea. Eu am downloadat cartea, si sper ca o sa o pot posta in curand (nu e pe calculatorul de pe care scriu pe forum).
Si nu e acelasi model cu Sakuradama, doar are se monteaza la fel (aproximativ) Imagine
cridiana

Mesajde licusor pe 17 Noi 2008, 17:32

Multumesc, Cridiana. Voi incerca si eu sa ghicesc cum se fac piesele pana una alta.
licusor

Mesajde cridiana pe 17 Noi 2008, 22:33

cridiana

Mesajde licusor pe 19 Noi 2008, 22:43

Multumesc.
licusor

Meenakshi Mukerji - Layered passion flower

Mesajde jenica pe 26 Apr 2009, 12:36

vineri am gasit, in sfarsit modelul pe care il cautam de ceva timp.iata rezultatul: http://img365.imageshack.us/img365/1122/layerdpassionflower.jpg
jenica

Mesajde jenica pe 26 Apr 2009, 12:37

Imagine
jenica

Mesajde jenica pe 26 Apr 2009, 12:39

scuze, sunt fff incepatoare.... Imagine
jenica

Mesajde shadow pe 26 Apr 2009, 14:30

Incepatoare in ce sens jenica modelul e foarte reusit numa ca mai trebuie sa lucrezi un pic la realizarea de fotografii si esti completa.Keep up the good work! Imagine
shadow

Mesajde jenica pe 26 Apr 2009, 18:16

multumesc mult pt toate aprecierile,shadow :D .cand am spus incepatoare ma refeream la pc, la fotografiat(si paratul e depasit), la postat poze, amanunte tehnice de acest gen. origami modular, kusudame fac cam de un an, am acumulat ceva experienta, dar fiecare model e o noua provocare.cred ca fiecare simtim asta.multumesc inca o data!
jenica

Mesajde anamoniq pe 26 Apr 2009, 20:14

Jenica,e foarte frumoasa kusudama ta ,bravo!!!
anamoniq

Mesajde tuborg pe 26 Apr 2009, 20:49

Wow e super. Felicitari Jenica. Asteptam pozele tale in continuare. Imagine
tuborg

Mesajde Tigresse pe 27 Apr 2009, 09:51

diagrama unde o putem gasii?
Tigresse

Mesajde jenica pe 27 Apr 2009, 10:53

multumesc anamoniq, tuborg!am cautat mult diagrama, modelul l-am vazut la sud americani si pe mm's modular mania. este din cartea "Ornamental origami" de Meenakshi Mukerji, recent aparuta, din cate stiu. si asa cum se intampla deseori, am dat de diagrama intamplator, cautand cu totul altceva... 4shared.com /dir/12824104/c41de952/sharing.html . aici se gasesc multe alte diagrame, poate va mai place ceva :D :
jenica

Următorul

Înapoi la Maestri Origami