Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Román Díaz

Román Díaz

Mesajde Sareth pe 31 Mar 2010, 19:12

Díaz este nascut la 30 octombrie 1968, in Montevideo, Uruguay. Si... cam atat de pe blog-ul personal, Dosis Diaria de Origami, desi ma asteptam sa gasesc mai mult dupa ce am apasat Ver todo mi perfil. Pentru cei care se intreaba, Dosis Diaria de Origami inseamna Daily Doses of Origami, un nume interesant si genial ales pentru un artist dedicat perfectiunii (dupa cum il declara Joseph Wu in prefata Origami Essence).
Desi Román Díaz este nascut in America de Sud, e stabilit in nordul continentului, in Canada. Din biografia de patru randuri/zece cuvinte (de fapt noua, plus un numar), ce poate fi gasita in Licence to fold - Nicolas Terry am inteles ca este medic veterinar in viata de zi cu zi. (And by night he's fighting crime!) :lol!: Nu, cand nu face pe veterinarul este unul dintre cei mai buni artisti origami ai lumii.

Dintre lucrarile lui Díaz, personal, cunosc doar doua: Origami for Interpreters , editata in 2006, si Origami Essence, 2009 (ambele sunt link-uri catre Gilad's Origami Page, unde gasiti cate un review pentru aceste carti).

Pe pagina lui Gilad am gasit si o referire la stilul artistic al lui Román Díaz, pe care o voi reproduce (aproximativ) aici; (nu are cum sa se supere, ca doar nu stie sa citeasca in romana :tongue2: ):

Román Díaz compara origami cu o compozitie muzicala, in care creatorul este "compozitorul", iar cei ce vor impaturi modelul sunt "interpretii", care pot, si ar trebui, sa dea o nota personala modelului, dincolo de indicatiile diagramelor.

Mai sunt multe de spus, dar voi lasa deoparte consideratiile personale si nici nu ma voi apuca aici sa fac o recenzie asupra descrierii lui Joseph Wu. Daca vreti, insa, sa va bucurati de ideile acestor mari artisti, Wu si Díaz, va recomand lectura prefetei si introducerii din Origami Essence.

Vreau sa inchei cu o idee foarte... frumoasa, a lui Díaz (nici el nu cred ca stie romana :lol!: ):

In zilele noastre nu este de ajuns sa gandesti reprezentarea strict anatomica a unui animal (a unei fiinte), dezbracat de suflet. Ca si in cel mai traditional origami vechi de un mileniu, conceptul reprenzentarii intregului folosind aproape nimic este, inca, esenta acestei arte.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si cam atat! Imaginile graiesc de la sine!
Sareth

Re: Román Díaz

Mesajde horatiu pe 31 Mar 2010, 21:44

Frumoasa introducere.
Din pacate de la Roman Diaz am impaturit doar Hippocampusul,care mi l-am dorit la fel de mult ca Devil de Jun Maekawa cred, insa intr-adevar, este un origamist si pe gustul meu :D.
Se axeaza foarte mult pe amprenta personala lasata modelelor, ca si Joisel (spun a mia oara ca asta ma atrage cel mai mult la origami: personalizarea) .

Din cartea sa, Origami Essence, pot sa zic ca m-am atins decat de prefata, si mi-am amintit ceea ce ai zis tu aici ca citat.
Insa pe mine din acea prefata tin minte ca m-a marcat o alta chestie. Roman Diaz spunea, sper sa nu gresesc, ca un model de origami nu trebuie sa fie placut decat la final, ci si procesul prin care este creat modelul (si impaturit) trebuie sa fie elegant, caci un model elegant si frumos trebuie sa aiba o secventa de impaturire pe masura. La aceasta idee parca a spus tot maestrul Diaz ca se preteaza cartea sa, Origami for Interpreters.
horatiu

Mesajde Adina pe 01 Apr 2010, 21:02

Multumim pentru topic Sareth! Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Mesajde andreitrial pe 02 Apr 2010, 16:48

Ce ziceti sa punem poze cu modelele lui??? Imagine
andreitrial

Román Díaz

Mesajde Sareth pe 05 Apr 2010, 19:05

Imi place foarte mult acest model; imi amintesc cum Daria spunea, la un moment dat, ca merge de dat cadou. Imagine Acum mi se pare ciudat, mai ales ca l-am daruit unei persoane la care tin. Imagine Sper sa nu fi inteles gresit!

Nu prea am multe de spus despre model; este refacut, nu e acelasi din galeria mea. In acelasi timp, nu este mai reusit decat primul (de fapt, are puncte plus, dar parca adevarul e undeva la mijloc).

Hartia este glasata mata (foarte important mi se pare sa specific ca este mata; va spun mai jos de ce), iar dimensiunea 23,8 cm x 23,8 cm Imagine

Imagine

Imagine
Sareth

Román Díaz

Mesajde Sareth pe 05 Apr 2010, 19:22

Acum va spun de ce este mi se pare notabila diferenta dintre hartia glasata mata si cea lucioasa.

Hartia glasata lucioasa are o alta textura; e moale, se simte usor cauciucata la atingere si, pe deasupra, i se ia culoarea (nu intotdeauna). Oricum, cel din urma este cel mai putin important aspect. Modelul din glasata lucioasa reflecta lumina, fapt pentru care cea mai mica imperfectiune a liniei modelului este evidentiata daca lumina bate din unghiul "potrivit".

Hartia glasata mata... In Craiova, hartia pentru origami este o problema (la sectiunea Hartie a forumului nostru este indicat hypermarketul in care se poate gasi hartie pentru origami... Nu aveau! Se pare ca nici nu stiau despre ce vorbesc Imagine ), asa ca am incercat ce hartie mi-a cazut in mana. Aceasta... glasata mata (incep sa urasc repetitiile astea) arata foarte bine, e destul de rezistenta, si m-am descurcat cu ea la orice model duocolor, pana in 70 de pasi, care nu cere dimensiunea patratului mai mare de 25 cm.

Imagine

Imi cer scuze pentru calitatea slaba a imaginii!
Sareth

Mesajde Ecaterina Vasile pe 06 Apr 2010, 09:45

Felicitari,Sareth! Imi plac toate lucrarile tale! ?(indiferent de calitatea imaginii) :D
Ecaterina Vasile

Román Díaz

Mesajde Sareth pe 06 Apr 2010, 11:27

Diagrama se gaseste in Origami for Interpreters.

Imagine

Imagine
Sareth

Mesajde Daria pe 06 Apr 2010, 11:53

Felicitari pentru topic! Imagine A fost o idee foarte buna.

Felicitari pentru modele! Imagine Sper sa mai posteze si alte persoane.

Cat despre magar, nu poti sa-l dai decat unei persoane care indeplineste urmatoarele 2 criterii:
- apreciaza origami;
- are simtul umorului.
Imagine
Daria

Román Díaz

Mesajde Sareth pe 06 Apr 2010, 13:07

Imagine

Imagine

Este unul dintre cele mai usoare modele din Origami for Interpreters. Hartia a fost cam 12 x 12 cm; de-asta a iesit asa micut.

Sper sa va placa si sa il incercati si voi!
Sareth

Mesajde Daria pe 06 Apr 2010, 14:42

Foarte simpatica! Imagine
Daria

Mesajde Sareth pe 06 Apr 2010, 14:59

Nu vreau sa transform acest topic in galeria mea personala, asa ca, oameni buni, put some effort into it! It's not that hard!
Daca orice model origami are abilitatea de a va impresiona sau de a va smulge un zambet, o clipa de uimire, modelele lui Diaz va vor fascina de-a dreptul! Datorita modelelor lui Diaz am ajuns sa inteleg la ce se referea Robert Lang cand vorbea despre acea "never ending fascination with the square of paper".
So, give it a try!
Sareth

Mesajde Ecaterina Vasile pe 06 Apr 2010, 21:41

Am facut un efort...am incercat...
ImagineImagineImagine
Si pentru ca am avut o hartie care nu prea se sustine, am uzat si de sfatul dat de Horatiu: i-am dat cu fixativ. :D
Ecaterina Vasile

Mesajde elyda pe 07 Apr 2010, 09:52

Sareth, meriti toate felicitarile pentru minunatele modele care le-ai realizat!!!
Cati si modelul tau e frumos!!
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde horatiu pe 07 Apr 2010, 11:02

Foarte reusite modelele Sareth,si foarte expresive Imagine !
Felicitari pentru Peace Dove Ecaterina:D! Ia zi, a mers sfatul meu cu fixativul, sunt tare curios?
horatiu

Următorul

Înapoi la Maestri Origami