Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Hideo Komatsu

Re: Hideo Komatsu

Mesajde Alex M. pe 07 Aug 2011, 18:08

Cati, esti salvatoarea mea! Imi pare rau ca nu am cautat inainte sa intreb, am fost tare trist si nu m-am gandit...
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde Sareth pe 12 Feb 2012, 15:26

In cele din urma, am reusit sa imi satisfac curiozitatea si placerea de a impaturi unul dintre cele mai spectaculoase modele ale lui Komatsu (e o parere subiectiva :tongue2: ) si, poate, chiar unul dintre cele mai interesante din latura asta, zis pura, a origamiului.

Tiger, by Hideo Homatsu
Hartie: 54*54 cm (de impachetat cadouri)
Diagrama: pe prima pagina a acestui topic

Hartia a fost destul de... proasta, cel putin pentru modelul asta care aduna destule straturi. A fost grosuta si nu prea toleranta cu modelarea. Daca nu aveti hartie duocolor la o dimensiune intre 50-55cm si veti fi nevoiti sa apelati imbinarea a doua hartii de culori diferite, va recomand o dimensiune de 60x60 cm. Dupa cum v-am mai spus, dimensiunea modelului final e o chestiune de gust, fapt pentru care eu as merge pe dimensiunea asta ca fiind maxima. Dar daca aveti si hartii mai mari si vreti o bestie cat biroul, give it a try, it won't bite you! :laugh2: Desi recunosc ca atunci cand lucram la fata modelului, am avut impresia ca se uita urat la mine (dar asta depinde iarasi de nivelul de implicare sau, mai bine zis, de predispozitia catre... imersiune).

Redarea e la prima incercare, asa ca se poate si mai bine si, cu siguranta, voi reveni asupra acestui model. Pana atunci, astept parerea voastra sau va stau la dispozitie (daca pot fi de ajutor cu ceva) celor care vor sa incerce o replica a modelului.

Pasii 86-92 mi s-au parut cei mai dificili in procesul de impaturire si chiar nu stiu daca am facut bine sau am inventat vreo alta metoda de colaps a acelei parti. Asa ca, daca tot aici veti avea probleme, nu ma intrebati pentru ca habar nu am cum am facut. Nu este prima data cand actionez intuitiv si modelul imi lasa impresia ca se impatureste singur. Important e ca rezultatul a corespuns cu ce trebuia sa fie la pasul 92 :laugh2:

Imagine Imagine Imagine

Cred ca in ultima poza se vede ca hartia, destul de abuzata si neascultatoare din fire, nu mai asculta modelarea si ramane rebel zburlita.
Sareth

Mesajde Elsix pe 14 Feb 2012, 12:41

Arata bine de tot. Felicitarile mele.

Daca mai ai dispozitia sa-l faci din hartie buna, sau sa faci un model duo, stiu eu pe cineva care ar putea trimite niste hartiie :eyelashes: (conditiia fiind sa o faci tu sandvici cu mc)
Elsix
Site Admin

Mesajde horatiu pe 17 Feb 2012, 13:58

Intr-adevar, un model aproape echivalent cu un Ancient Dragon, cel putin la numarul de pasi din cate am vazut. Un model spectaculos, frumos, cu schimbari de culoare. Felicitari pentru "micul tigru", sa-ti traiasca :D . Observ ca ai inclinatie spre impaturirea modelelor de animale, spre deosebire de mine,care am inclinatie catre modele fantastice.
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde Sareth pe 17 Feb 2012, 14:17

Multumesc frumos, maestre!
O sa traiasca altuia, ca sa zic asa, ca deja i-am schimbat resedinta :laugh2:

Hmm... zici c-as avea inclinatie catre modele de animale; se poate, nu m-am gandit la asta. Desi sa stii ca dintre modelele pe care le-am impaturit pana acum, preferatele mele sunt Minotaur, Unicorn, Cerber (Kamiya) si Devil (nu neaparat in ordinea asta).

Cred ca sunt influentat si de opinia celor din jur (ne-impaturitori, daca pot spune asa); daca ii arat vreunui amic/vreunei amice: "Uite ce dragon misto vreau sa impaturesc!" sau "Uite ce bestial e Cerberu' asta!", primesc numai rectii de genul: "Mama, ce e hidosenia asta?" sau "Cum sa faci dracu' asta asa urat? Fa si tu un animalut." :laugh2:

"Animalutele" parca imi ies mai bine, pentru ca e mai putin de modelat la ele. Un alt motiv pentru care evit modelele fantastice este dificultatea; nu ma simt in stare sa le impaturesc. Cum, de atlfel, nu sunt nici prieten cu box-pleat-ul.
Sareth

Mesajde horatiu pe 19 Feb 2012, 16:09

Sareth scrie:Cred ca sunt influentat si de opinia celor din jur (ne-impaturitori, daca pot spune asa); daca ii arat vreunui amic/vreunei amice: "Uite ce dragon misto vreau sa impaturesc!" sau "Uite ce bestial e Cerberu' asta!", primesc numai rectii de genul: "Mama, ce e hidosenia asta?" sau "Cum sa faci dracu' asta asa urat? Fa si tu un animalut." :laugh2:
.

Da da, cunoastem :D . Dar, se pare ca eu nu tin cont de ce zic ce-i din jur :D . A, apropo, majoritatea cand vad ce poate iesi dintr-o hartie, intreaba una din 2 chestii :

1.Poti sa ma faci si pe mine din origami?
2. Baietii ma mai intreaba : Ce poti sa mai faci dintr-o hartie ? Poti sa faci .... ( si urmeaza o chestie cam porcoasa de obicei ) :|
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde Sareth pe 19 Feb 2012, 16:13

horatiu scrie:Baietii ma mai intreaba : Ce poti sa mai faci dintr-o hartie ? Poti sa faci .... ( si urmeaza o chestie cam porcoasa de obicei ) :|

Variante la punctele de suspensie de mai sus am auzit si eu cateva. Si n-au fost doar baietii cei care m-au intrebat :notme:
Sareth

Mesajde Sareth pe 06 Mai 2012, 16:25

Tigru, creat de Hideo Komatsu
Hartie de dud imbinata cu hartie de matase, tratate cu CMC initial, 50*50cm

Am revenit asupra modelului, de data asta nu doar cu o hartie mai buna ci si cu o mai buna interpretare a diagramei.

Imagine Imagine

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Sareth pe 02 Iun 2012, 20:15

Lup (Wolf), creat de Hideo Komatsu
Hartie de copiator 30*30cm (patrat din A3)
Diagrama la Maestri origami/Hideo Komatsu

Imagine
Sareth

Mesajde Alex M. pe 03 Iun 2012, 14:33

Felicitari Sareth, o replica extraordinara a unui model foarte frumos.
Pisica

Imagine

Hanji tratat cu CMC, patrat de 15 cm, 1 ora impaturirea, modelul final are vreo 5 cm lungime si 5 inaltime.
Am iesit putin din diagrama la formarea capului, insa mie imi place mai mult asa.
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Anterior

Înapoi la Maestri Origami