Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Robert J. Lang

Robert J. Lang

Mesajde Elsix pe 28 Iun 2008, 11:26

Robert J. Lang s-a nascut in Ohio si a crescut in Atlanta, Georgia. Dupa o cariera de fizician si inginer de succes, in timpul careia a fost autorul sau co-autorul a peste 80 de publicatii tehinice si 40 de patente despre lasere semiconductoare, optica si integrate optoelectrice, acum este un origamist full-time.

Imagine

A fost un student avid a artei mai bine de 30 de ani, iar acum este recunoscut ca fiind unul dintre cei mai avansati maestrii ai lumii, avand peste 400 de modele catalogate. A creat modele de o realitate si cu detalii uimitoare si are in arhiva lui modele recunoscute ca fiind printre cele mai complexe din lume. Tehnica lui combina influente din scoala vestica de origami, bazata pe tehnici matematice, cu innfuente asiatice, care impreuna dau nastere unor modele distincte, elegante si care prezinta o provocare cand le impaturesti.

Modelele lui au fost expuse in Paris, New York, Boston, San Diego, Tokyo printre altele...
Lang a fost printre primii straini(daca ii putem numii asa pe cei din afara asiei, din afara locului de nastere a artei origami) care a fost invitat sa vorbeasca la intrunirea anuala a asociatiei japoneze de origami (NOA - Nipon Origami Association) in 1992. De asemenea este printre putinii straini care au avut privilegiul si onoarea de a avea articole publicate in renumita revista Tanteidan Magazine (una din cele mai vechi si cele mai interesante reviste de origami.....parere proprie :D)

Imagine Imagine
Imagine Imagine

Are multe lucrari scrise pe subiectul combinarii artei origami cu matematica. A creat un program care transforma orice model in CP(speculativ, nu am gasit detalii despre functionare). Este autorul sau co-autorul a 8 carti de diagrame, dar se pare ca pentru cele mai interesante modele a lasat in urma doar CP-uri :D

Imagine Imagine

ImagineImagine
Imagine Imagine
Ultima oară modificat de Elsix pe 29 Iun 2008, 08:07, modificat de 2 ori în total.
Elsix
Site Admin

Re: Robert J. Lang

Mesajde Elsix pe 28 Iun 2008, 11:49

nu am sa incep direct cu modele lui grele. pentru inceput am sa va pun o carte in care invata sa se faca un fel de jucarii din hartie. extraordinara pentru cei care vor sa impresioneze copii mici :D

Imagine

mediafire.com myn3n4u3xtk
Elsix
Site Admin

Mesajde Elsix pe 29 Iun 2008, 08:05

Elsix
Site Admin

Mesajde horatiu pe 19 Iul 2008, 22:12

Elsix scrie:nu am sa incep direct cu modele lui grele. pentru inceput am sa va pun o carte in care invata sa se faca un fel de jucarii din hartie. extraordinara pentru cei care vor sa impresioneze copii mici :D

Imagine

Cred ca inca pot sa impresionez cel putin 50% din oamenii care ii intalnesc cu ceva gen un cocor sincer. Sau macar o lebada daca e prea comun cocorul. Imagine
horatiu

Mesajde horatiu pe 20 Iul 2008, 15:18

Elsix scrie:nu am sa incep direct cu modele lui grele. pentru inceput am sa va pun o carte in care invata sa se faca un fel de jucarii din hartie. extraordinara pentru cei care vor sa impresioneze copii mici :D

Imagine

Am eu impresia sau cartea uploadata nu e toata si contine numai modelele usoare? Ai taiat tu din ea? Si eu care voiam sa ma arunc sa fac "spring in action" Imagine
horatiu

Mesajde Elsix pe 03 Aug 2008, 13:27

cartea e toata din cate cunosc eu....de aia am si zis ca e pentru copii, pt ca sunt numa modele usoare :D
dar am sa verific....poate gresesc eu
Elsix
Site Admin

Mesajde horatiu pe 05 Aug 2008, 17:58

ma uitasem la cuprins si de-aia ziceam
horatiu

Mesajde lefter pe 24 Aug 2008, 10:14

Imagine unele par adevarate
lefter

Mesajde gaby pe 17 Oct 2008, 09:13

cu modelele mai simple am "corupt" niste prieteni Imagine
gaby

Mesajde kellooz pe 02 Noi 2008, 12:49

o iau si eu sa vad daca ma descurc
kellooz

Mesajde paco pe 08 Noi 2008, 22:33

dancing crane ala e bestial
paco

Mesajde HADES pe 12 Dec 2008, 23:29

deci dak nu ma chinuit la praying mantis ala de vreo 3 zile...Imagine...cred ca e de vina hartia :D
HADES

Mesajde Elsix pe 15 Dec 2008, 13:18

Da....si horatiu isi stoarce creierii cu el... sper sa dea unu din voi rezultate poate va fur ideile :D
Elsix
Site Admin

Mesajde horatiu pe 24 Dec 2008, 02:27

Hai ca sparg eu gheata in sfarsit Imagine . Dupa 3 luni de intreruperi nenumarate iata ca in vacanta am reusit sa termin Pray Mantis al lui Lang (din cartea Origami Insects Vol.2 ) . Nu e varianta extrem de reusita dar e a mea si imi place Imagine .Plus ca am folosit o hartie de 20X20cm ca sa-mi iasa un model de 7cm lungime totala (5 cm corpul). Pentru o realizarea mai buna crek ar fi buna o hartie de 30 cm minim.
NOTA: arata mai bine in realitate(zic eu Imagine ).

Click pe thumbnail pentru a vedea imaginea mai mare:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
horatiu

Mesajde Adina pe 24 Dec 2008, 17:15

Horatiu, sa stii ca arata fff bine si in poza, deci imi imaginez cum e in realitate... Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
This is our cry. This is our prayer. Peace in the World.
Adina
Site Admin

Următorul

Înapoi la Maestri Origami