Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Eric Joisel

Re: Eric Joisel

Mesajde horatiu pe 02 Feb 2012, 14:03

Eric Joisel - Self made man
Hartie : 25x25 cm, de impachetat, tratata cu MC inainte

Imagine

Imagine
horatiu

Mesajde Sareth pe 02 Feb 2012, 19:13

Foarte tare, mestere! Ma bucur sa vad ca nu ai renuntat la studiul CP-urilor.

Ma gandeam acum la niste cuvinte de lauda, dar cred ca esti deja obisnuit si poate chiar satul de asa ceva; asa ca o sa iau postura celui care comenteaza jocul de pe margine (daca nu te deranjeaza remarcile unuia care abia a reusit sa impatureasca afurisitul ala de soarece).

Imi place replica ta, mai ales ca eu nu sunt in stare sa modelez una (as fi in stare sa impaturesc CP-ul si sa-l colapsez, dar fara modelare - stiu ca am incercat cu Dwarf si mi-a iesit un monstru :lol3: ), dar, daca ar fi ceva ce pot sa-ti reprosez, este ca nu i-ai imprimat dinamica. Arata un pic.. crispat.

Trebuie sa recunoastem, modelul impresioneaza datorita ideii, dar pana la genialitate ar mai avea un mic pas sau doi de facut (probabil ca Joisel s-ar invarti in mormant stiind ca un nimeni s-a apucat sa-i critice lucrarile). Iar pasii pe care ii vad eu (de-aici, de pe margine :laugh2: ) sunt postura si atitudinea.
Am vazut ca tu ai un stil aparte de impaturire a picioarelor si chiar imi place, parca ar fi niste opincute; dar iti ia din lungimea piciorului, asa ca iti propun o talpa mai mica. Si-ti mai propun un craniu ceva mai puffed-up pe care chiar as incerca sa-l aduc un pic in fata folosindu-ma de o indoitura-vale deasupra orbitelor. Apoi as zice sa incerci degetele ceva mai subtiri (daca e posibil) si sa te folosesti de diagonala care a ramas vizibila pe patratul central (vei gasi o poza in genul asta pe Internet). Chestia cu diagonala da impresia ca hartia ar fi in miscare si creeaza ideea de self-folding man, care mi se pare ca este mai aproape de ceea ce se vrea modelul a fi.

Acum, nah, critica nu este binevenita vreodata si s-ar putea sa nici nu am dreptate, dar e altceva decat doua randuri de mocute cu aplauze sau cu falcile picate pe jos.

Si, totusi, ma incred in judecata ta, Horatiu, si sper sa apreciezi demersul ca pe unul prietenesc si de orientare constructivista. Zic si eu :lol3:
Sareth

Mesajde horatiu pe 02 Feb 2012, 21:51

Bine-nteles ca apreciez (cred mai mult) critica constructiva decat laudele. Asta nu-nseamna ca n-apreciez laudele :laugh2: , insa stiu ca multi se feresc de critica. Da, exact ce ai spus tu imi reprosam si eu : capul putin diform, si nu rotunjit, degetele si faptul ca d-abia dupa modelare am vazut postura modelului joiselian, care chiar pare ca se impatureste. Multumesc de aprecierea "la rece" Sareth ;) . Din pacate, am bagat atata metil celuloza in el, incat cred ca doar cu ciocanul il pot modela acum. Asta este, alta data.
horatiu

Mesajde Sareth pe 02 Feb 2012, 22:42

horatiu scrie:am bagat atata metil celuloza in el, incat cred ca doar cu ciocanul il pot modela acum

:laugh2: Sa stii ca mi-am dat seama ca ai bagat multa metil-celuloza in el; eu m-am bazat pe aprecierea asta vazand cat de bine s-a pastrat structura din spatele modelului imprimata pe patratul central (de pe fata modelului).

O sa incerc sa vad daca ceea ce spuneam mai devreme si merge aplicat.

Spor la impaturit, maestre! :hatoff:
Sareth

Mesajde horatiu pe 03 Feb 2012, 21:08

horatiu scrie: Din pacate, am bagat atata metil celuloza in el, incat cred ca doar cu ciocanul il pot modela acum. Asta este, alta data.

M-am hotarat sa nu-l mai modelez, cel putin, clar nu avand ca referinta postura modelului lui Eric Joisel. Acesta a spus ceva care mi s-a intiparit pe creier : fiecare model de origami ar trebui sa aiba propria-i personalitate, in functie de impaturitor. Si pana la urma, daca ar fi o copie perfecta, din partea mea, atat ar fi : o simpla copie. Macar asa, am si eu o anumita contributie a mea, o induitura colo, una in partea cealalta, etc. Ca si-n viata reala, imperfectiunea o consider mai atragatoare decat perfectiunea.
horatiu

Mesajde Sareth pe 04 Feb 2012, 22:40

horatiu scrie:Ca si-n viata reala, imperfectiunea o consider mai atragatoare decat perfectiunea.

Mestere, te sustin! Eu chiar cred ca viata, cu tot ce cuprinde ea, este atat de placuta datorita... fericitului concurs de imperfectiuni (pana si simetria perfecta este o iluzie si, de fapt, cred ca nici nu e de dorit in viata reala).

Oricum, pentru ca vad ca dialogul filosofic ne merge de minune, sa trecem si la unul origamic/-istic (am renuntat la disputa pentru forma corecta :tongue2: )

Am incercat si eu modelul si nu mi-a iesit, cel putin, nu asa cum mi-l imaginam eu. Se pare ca e mai usor sa-ti dai cu parerea decat sa pui mana sa faci. Modelarea este dezamagitoare, cu atat mai mult cu cat nu am incercat o modelare cu MC la final, ci m-am multumit cu ce era deja in hartie de la pregatirea initiala. Nu am reusit sa pun in practica ideea cu craniul mai in fata; am incercat, dar nu mi-a iesit.

Va marturisesc ca modelele lui Joisel sunt prea sculpturale pentru aptitudinile mele, fapt pentru care ma si multumesc cu modele cat mai simple (dar pe care le aleg doar daca modelul final e indeajuns de... spectaculos). Sau ma indrept catre modele ca ale lui Kamiya sau Diaz, unde exista modelare, ce-i drept, dar la un alt nivel (mai mic, adica)

Apucasem sa citesc ce a scris Horatiu legat de modele, fiecare cu propria personalitate, asa ca am facut modelul fara sa mai studiez alte posturi in timp ce il modelam efectiv. Ideea este ca inainte de a ma apuca de impaturit vazusem atatea imagini cu acest model (toate replici ale lui Joisel) incat nu am mai fost in stare sa evit asemanarile evidente. Oricum, este o impaturire care nu permite diferente extraordinare (poate doar daca te apuci sa modelezi o cu totul alta figura - si nici asa prea multe variante); poti, practic, sa-l faci cu picioarele mai lungi, mai scurte sau cu mainile sus, jos, in cap sau chiar puteti rupe hartia incat sa-i treaca mainile prin ea :twisted: - asta suna bine si cred c-o s-o incerc.

Model: Self-Made Man, desi mie imi place sa-l numesc Self-Folding Man sau Turning the Page
CP: cel propus mai sus de Horatiu (il puteti incerca si pe cel din cartea Eric Joisel - The Magician of Origami; este o schita a maestrului, mai mult, dar patratul central iese mai mic in urma unui artificiu tehnic, asa incat sa se vada mai mult din mainile modelului)
Dimensiune initiala: 30x50 cm
Dimensiune finala: ~16cm (head to toe)
Postura si atitudinea respecta regula imperfectiunii, asa ca modelul a iesit cracanat si destul de... pampalau, as zice :lol3:

Imagine Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Elsix pe 05 Feb 2012, 11:00

Imi plac foarte mult ambele replici tocmai pentru ca sunt originale. Stiu cum e sa ai alte asteptari de la modelul care il faci si cum te simti cand vezi ca nu prea seamna cu ce aveai tu in cap. Dar faptul ca nu seamana nu inseamna ca nu sunt frumoase estetic.
Felicitarile mele, jos palaria. :hatoff:
Elsix
Site Admin

Mesajde Sareth pe 05 Feb 2012, 15:03

Multumesc pentru aprecieri, maestre! Ba chiar indraznesc sa-ti multumesc si-n numele lui Horatiu.

Acum, ca tot mi-a deschis Horatiu capul cu ideea despre personalitatea reflectata in modelul impaturit de fiecare, va prezint o alta forma de modelare (ideea mi-a venit in timp ca scriam postul anterior).
Va prezint Self-Folding Man (gone crazy)

Imagine Imagine

Nu stiu daca doar mi se pare mie, dar e destul de versatil modelul; ganditi-va ca puteti folosi degetele mainii libere pentru a exprima mai multe mesaje, gen devil horns pentru iubitorii rock-ului, sau mesaje obscene pentru rebelii fara cauza, semnul pacii pentru cei mai flower-power...

Oricum, cred ca de fapt vroiam sa salvez aceasta prima incercare a modelului, asa ca am incercat sa ma joc cu el pe cat am putut. Sau mai bine zis pe cat mi-a permis hartia, fiind vorba de hartie xerox A3. Ca toate primele mele incercari, si asta arata ca un mic Frankenstein, but he's got balls, dare I say! :laugh2:
Sareth

Mesajde horatiu pe 05 Feb 2012, 22:26

In primul rand, mutlumesc Elsix pentru apreciere.
Am mai modelat si eu putin detot modelul meu, macar cat sa-l fac sa para ca se indoaie singur, insa nu dupa diagonala, dupa linia ce imparte patratul central in 2 dreptunghiuri. Poze nu am mai facut, pentru ca nu cred ca mai merita, nu e mare schimbare. Doar pentru sufletu meu am mai facut asta.

In schimb, Sareth, ma bucur ca l-ai incercat, si i-ai pus amprenta personala puternic, asa mai vii de-acasa :D. Intr-adevar, nu poti devia extrem de mult de la CP, insa, ce ai reusit tu este cea mai mare deviatie pe care am vazut-o pana acum, si cea mai originala, si asta conteaza pana la urma ;) . Da, sunt fan rock, si-mi place varianta Self made man Rock (sau, dupa cum ii spui tu, "Turn the page", facand aluzie la melodia faimoasa de la Metallica, care apropo, merita sa ascultati putin, e interesanta, si ca versuri - scuzati off-topicul :

http://www.youtube.com/watch?v=dOibtqWo6z4 )

Asadar, felicitari pentru originalitate!Rock on \m/ \m/ !
horatiu

Mesajde Sareth pe 06 Feb 2012, 00:05

Nu stiu cum de ti-ai dat seama ca Turn the Page face aluzie la Metallica (ba chiar am incercat sa evit denumirea exacta a piesei si am scris "Turning the Page"). Oricum, ma bucur ca ai facut-o.

Iar modelarea asta e rezultatul remarcii tale: "fiecare model de origami ar trebui sa aiba propria-i personalitate, in functie de impaturitor". Fapt pentru care semnul cu devil horns iti este dedicat (poate ca suna ciudat, dar am incredere ca tu vei aprecia ideea).

Desi nu e un model finisat, e chiar foarte neingrijit, some kind of monster (daca tot suntem la Metallica), ma atrage mai mult decat cel pe care l-am impaturit... curat. Probabil il voi pastra pentru a-mi aduce aminte cat de important este sa fiu eu insumi.

Hmm... Si, se pare, ca tie iti datorez asta, asa ca: Multumesc, Horatiu! :D
Sareth

Mesajde Ecaterina Vasile pe 06 Feb 2012, 13:31

Mie imi plac toate cele trei variante. Felicitari!
Ecaterina Vasile

Mesajde Elsix pe 06 Feb 2012, 13:50

:))) L-as numi turn the rage :twisted: dar fata e cam prea fericita (probabil asculta melodia favorita). Foarte simpatica redarea. "ROCK ON !!!!!"
Elsix
Site Admin

Mesajde Sareth pe 06 Feb 2012, 20:38

Eu il banuiam ca trage pe nas, dar nu ma asteptam s-o ia asa razna. Si, totusi, cred ca asta este singura explicatie plauzibila pentru care are mutra aia fericita: He's high, dude! (sau, cum zice romanul: E OK, baa! E OK!)
Sareth

Mesajde Alina A. pe 07 Feb 2012, 12:58

Sareth scrie: (sau, cum zice romanul: E OK, baa! E OK!)

La faza asta cred ca am ras juma` de ora!=))))))))
Alina A.

Mesajde criss pe 11 Apr 2012, 09:18

Felicitari Sareth, Horatiu!

Moldel : Chat
Autor: Eric Joisel
Diagrama: http://www.ericjoisel.com/ps_assets/pdfs/cat.pdf
Hartie : handmade

Imagine
Imagine
Imagine
criss