Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Eric Joisel

Re: Eric Joisel

Mesajde puryck pe 03 Ian 2011, 22:58

Frumosi. Cred ca ti-au luat ceva timp ca sa ii faci ,felicitari. Iar Eric Joisel intradevar este un maestru.
puryck

Mesajde horatiu pe 27 Feb 2011, 18:01

Un omagiu adus si de mine maestrului.

Model : Dwarf - Eric Joisel
Hartie : Tant ( de pe site-ul www.origami-shop.com) , tratata cu metil celuloza inainte de impaturire, si cu apa, la modelare, si fixativ la final
Marime hartie : 56x56 cm
Marime model : cam 20 cm inaltime

Imagine

Imagine

Imagine
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde florin0_2002 pe 28 Feb 2011, 02:12

Foarte interesanta modelarea elementelor fetei.
Vad ca l-ai asezat si intr-o pozitia mai umila, cu mainila impreunate (in semn de regret fata de moartea maestrului?).

Ti-a iesit foarte misto! Si cred ca asta e un model pe care poti sa il impaturesti "again and again" fara sa te plictisesti pentru ca maestrul a lasat loc fiecaruia pentru interpretarea personala si de fiecare data iti iese altfel. Nu cred ca am vazut doi dwarf-i sa semene pana acum.
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde Lipo pe 28 Feb 2011, 09:02

Impresionant!! Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Niciodata sa nu alergi mai repede decat ingerul tau poate sa zboare!
Lipo

Mesajde horatiu pe 28 Feb 2011, 10:16

florin0_2002 scrie:Foarte interesanta modelarea elementelor fetei.
Vad ca l-ai asezat si intr-o pozitia mai umila, cu mainila impreunate (in semn de regret fata de moartea maestrului?).

Ti-a iesit foarte misto! Si cred ca asta e un model pe care poti sa il impaturesti "again and again" fara sa te plictisesti pentru ca maestrul a lasat loc fiecaruia pentru interpretarea personala si de fiecare data iti iese altfel. Nu cred ca am vazut doi dwarf-i sa semene pana acum.

Florin, cu rusine spun ca nu m-am gandit sa-l pun cu mainile impreunata in semn de regret fata de moartea lui Eric Joisel, dar e extrem de buna ideea ta Imagine . Asa o sa zic celor care ma intreaba de acum incolo Imagine.
Dar serios acum, l-am pus asa pentru ca mi s-a parut o pozitie mai "batraneasca" sa zicem. Acum ca stau sa ma gandesc, mai degraba mergea cu mainile puse la spate, sau cu o mana sprijinindu-si barba, si cu cealalta cotul acestei maini, intr-o postura ganditoare. M-am ofticat dupa modelare ca nu m-am gandit la asta mai devreme.
Da, este un model de care nu ai cum sa te saturi. E atat de versatil, iar numarul de flap-uri din care se construieste fata e atat de mare( 4 Imagine ) incat posibilitatile sunt multe. Depinde doar de imaginatie. Maestrul Eric am observat ca mai mereu pentru ochi foloseste aceeasi tehnica : face un open sink la una din flap-uri => 2 flap-uri in plus, una langa alta, care rasucite arata a ochi.

Pentru cei curiosi sau pasionati, mergeti pe site-ul lui, care a fost updatat de ceva timp, post-mortem. Acolo exista cateva indicatii la unele modele ale sale, precum si indicatii bune la modelarea unei fete, construirea ei, si altele.

V-am pus eu link-ul aici
“That is the way to learn the most, that when you are doing something with such enjoyment that you don’t notice that the time passes.” Albert Einstein
horatiu

Mesajde motorhead pe 03 Mar 2011, 21:35

dintre cei mai mari origamisti pe locul intai l-as pune pe eric joisel Imagine
motorhead

Mesajde helen pe 21 Apr 2011, 20:07

horatiu scrie:Imagine

imi place enorm acest model Dwarf - Eric Joisel si consider ca este un geniu al origami-ului :eyelashes:
helen

Mesajde daniel pe 26 Apr 2011, 21:03

Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

esti cu adevarat special paperwizard , cum ai reusit sa faci atatia gnomi in atatea modele diferite ? ai cumva vreo carte a lui Eric?
daniel

Mesajde paperwizard pe 28 Apr 2011, 23:39

daniel, multumesc mult pentru aprecieri. Cat despre carte, nu o am inca, dar gnomii nu sunt foarte greu de facut si ai mei nici nu se comapara cu dwarful facut de horatiu.
paperwizard

Mesajde cridiana pe 02 Mai 2011, 11:10

[Out of topic]
Daniel si Helen, va rog cand faceti quote pe mesajele celorlalti sa lasati citatul acolo, deoarece da impresia ca pozele sunt ale voastre, si nu ca le citati de la altcineva.
cridiana

Mesajde chrrypie pe 26 Mai 2011, 00:13

:afro:
chrrypie

Mesajde CCCRRR3 pe 04 Iul 2011, 20:36

bv
CCCRRR3

Mesajde Nik21 pe 13 Aug 2011, 21:35

Are cineva vreo idee cum se face capul puiului de arici? Am facut unul astazi si a iesit prost capul (si coada). Capul adultului pare ceva mai usor dupa parerea mea ( nu de alta dar pur si simplu este deschis fara nici o pliere aditionala)
Nu mai conteaza, e si mai greu capul adultului...
Un perus care a mancat nu iti va roade aproape niciodata modelele...
Nik21

Mesajde criss pe 25 Aug 2011, 13:12

http://www.4shared.com/get/O4zvI4ia/MagOri.html Eric Joisel, The Magician of Origami . Edited by Makoto Yamaguchi. Published: 2010. Pdf.
criss

Mesajde criss pe 27 Aug 2011, 13:28

Hace ya un año que Eric estuvo en Zaragoza, en agosto del 2010, el maestro participo en el Encuentro de Origami que el Grupo Zaragozano organiza en su ciudad. Este año esta intentando llevar a cabo una gran exposicion homenaje en Zaragoza (España) y seguidamente en el gran Museo del Papel de Anguleme (Francia), nos gustaria mas ciudades que se interesaran por esta gran exposicion.

Estamos intentando que sus amigos y admiradores esten en esta gran muestra, y nos gustaria que participaran enviandonos una Mariposa para colocar en la exposicion, con el nombre del plegador y su lugar de procedencia, asi como un deseo en su interior, hemos decidido que la mariposa sea la misma y hemos seleccionado la que diseño Alexander para homenajearlo, los desarrollos se encuentran en la pagina de Eric, (http://www.ericjoisel.com/papillon.pdf), para la homogeneidad del modelo elegimos la proporcion del papel bicolor de 15x15.

Para enviarle por favor a la siguiente direccion:

Felipe Moreno

(Exposición Homenaje a Eric Joisel)

Villa de Hecho, 4, 1ºB

50007 ZARAGOZA (ESPAÑA)

One year ago, Eric was in Zaragoza, in August 2010, teachers participated in the meeting of the Group Zaragozano Origami organized in their city. This year is trying to perform a tribute exhibition in Zaragoza (Spain) and then the great Paper Museum of Angoulême (France), we would like most cities would be interested in this great exhibition.

We are trying to get his friends and admirers are in this large sample, and would like to participate by sending a butterfly to place at the exhibition, the name of the folder and place of origin, as well as a desire on the inside, we decided that the butterfly is the same and selected which Alexander designed to honor him, the developments are on the website of Eric (http://www.ericjoisel.com/papillon.pdf) for the homogeneous model of the role we choose the proportion 15x15 bicolor.

To send please to the following address:

Felipe Moreno

(Exhibition Homage to Eric Joisel)

Villa de Hecho, 4, 1 º B

50007 Zaragoza (SPAIN)
criss

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Maestri Origami