Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Kamiya Satoshi

Re: Kamiya Satoshi

Mesajde dragyg pe 14 Mar 2011, 12:10

el este origamistul meu favorit pe langa diaz si joisel

eu am facut aproape toate origamiurile mari ale lui kamiya dar nu gasesc nicaieri diagrama pentru ryu jin (ultimul dragon) stie cineva unde o pot gasi?
Ultima oară modificat de Lipo pe 14 Mar 2011, 12:22, modificat de 2 ori în total.
Motiv: editare postari multiple
dragyg

Mesajde florin0_2002 pe 14 Mar 2011, 19:07

Salut, bine ai venit pe forum! Asteptam si niste poze cu creatiile tale. Poti sa iti faci o galerie in sectiunea Galerii Personale.

Legat de diagrama pentru Ryu Jin... nu o sa gasesti asa ceva pentru ca nu exista. Poate doar CP-uri si eventual foto-diagrame (sau mai degraba poze ajutatoare).
Batranii spun ca apa trece/ Si spun ca pietrele raman,/ Dar lucrul altfel se petrece/ Pe vechiul nostru glob batran./ Ca piatra, orisicat de tare,/ Se macina si trece stand,/ Iar peste trista-i macinare/ Doar apele raman curgand. (Mihai Codreanu)
florin0_2002

Mesajde dragyg pe 15 Mar 2011, 11:29

incerc sa fac in seara aceasta regele cobra de ronald koh
Si nu is prea bun cu cpurile Imagine
dragyg

Mesajde alynna pe 20 Apr 2011, 21:24

imi place enorm vrajitorul de la Kamiya Satosi, am incercat sa il fac dar nu mi-a reusit :cry:
alynna

Mesajde Alina A. pe 02 Noi 2011, 22:01

hmmm...cred ca-s nebuna ca ma apuc de ancient dragon :laugh2: :laugh2:

later edit : am incercat lebada si m-am impotmolit la pasul 4 :idk: :idk:
Alina A.

Mesajde Alina A. pe 03 Noi 2011, 18:40

acum m-am apucat de pegasus
cat de mare sa fie hartia ?
ajunge 30 cm ?

later edit : m-am apucat de pegasus : am luat o foaie din caietul de romana, am pacut-o patrat si m-am apucat de treaba :D ...

....si m-am impotmolit la pasul 24. s-au n-am facut bine la 23 :idk:

ajutor :pleasee: :pleasee:
Alina A.

Mesajde Alex M. pe 03 Noi 2011, 20:00

Si eu lucrez la pegasus :cool: Cred ca te poti descurca si cu 30 cm, dar eu zic sa folosesti ceva mai mare, mai ales daca nu esti foarte experimentata.Crede-ma, pasul 4 de la lebada nu e cine stie ce in comparatie cu pegasul. Oricum, uite un link ce ar putea fi util:
http://snkhan.co.uk/forum/viewtopic.php?t=5252
Te rog sa spui cand ajungi la pasul 58, deoarece as vrea sa facem un mic ,,concurs" de cine termina primul.
Daca nu gasesti ajutorul necesar la linkul pus, o sa incerc sa te ajut eu :biggrin:
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

Mesajde Alina A. pe 04 Noi 2011, 18:57

As fi folosit hartie mai mare doar ca nu am ... ca doar am luat foaie din caiet :D
Mersi pentru link :foryou:
Cred ca o s-o iau nde la inceput pt ca eu dinainte de pasul 24 am facut niste indoituri gresite si de asta ma incurc aici .
Mai ai de asteptat pana ajung la pasul 58 :D :D

later edit : am luat-o de la inceput si mi-am dat seama cum venea la pasul 24 .
Ma poate ajuta cineva la pasul 31 ? :pleasee:
Alina A.

Mesajde Nik21 pe 11 Noi 2011, 23:06

Alina A. scrie:As fi folosit hartie mai mare doar ca nu am ... ca doar am luat foaie din caiet :D
Mersi pentru link :foryou:
Cred ca o s-o iau nde la inceput pt ca eu dinainte de pasul 24 am facut niste indoituri gresite si de asta ma incurc aici .
Mai ai de asteptat pana ajung la pasul 58 :D :D

later edit : am luat-o de la inceput si mi-am dat seama cum venea la pasul 24 .
Ma poate ajuta cineva la pasul 31 ? :pleasee:

Trebuie sa tragi de hartie acolo sa scoti la iveala un strat inferior cred ( o sa il incerc sa pot da un raspuns precis)
Un perus care a mancat nu iti va roade aproape niciodata modelele...
Nik21

Mesajde Sareth pe 18 Mar 2012, 17:23

Se pare ca nu a mai trecut cineva demult pe-aici. Nici eu nu ajung intamplator, dar intamplator este modelul pe care vi-l arat.
E o... reeditare; am mai facut modelul acum vreo 2 ani. Initial, pregateam hartie pentru Hermit Crab, asa ca aveam in gand o combinatie de rosu cu galben. Problema a fost ca rosul din tissue a iesit si m-am ales cu o hartie portocalie. Nu ma dau in vant dupa portocaliu, da'mi parea rau sa o arunc, mai ales ca o hartie tratata cu CMC nu prea merge pusa la pastrare pentru ca se torsioneaza in toate felurile daca nu ai un spatiu cu umiditate controlata.

Asa ca m-am apucat de Unicorn. Si cu ocazia asta am observat ce acuratete a avut Kamiya cand a creat modelul asta. Inorogii au caracteristice niste smocuri de par deasupra copitelor, sub barbie si in varful cozii. In ce priveste coada, sa zicem ca a exagerat putin, dar per total, modelul e... fidel imaginii universal valabile a unui inorog.

Hartia folosita: mullberry (cred) imbinata cu tissue (CMC) 50*50cm; recomand o hartie mai subtire, precum mulberry simplu

Imagine Imagine Imagine Imagine
Sareth

Mesajde Ecaterina Vasile pe 20 Mar 2012, 16:20

:hatoff:
Ecaterina Vasile

Mesajde Sareth pe 14 Apr 2012, 00:17

Desi am crezut ca nu o voi mai face vreodata, iata ca l-am impaturit din nou. Este un model foarte interesant al lui Kamiya. Imi place foarte mult pentru fidelitatea modelului.

Nu vroiam sa-l mai impaturesc pentru ca este o secventa tehnica destul de dificila si... din pacate, nu este nici o perfecta integrare a elementelor. Normal, din pozitia asta imi e usor sa comentez, desi eu nu sunt in stare sa creez nici o lingura origami. Dar, daca va va mana vreodata nebunia sa-l impaturiti, veti vedea ca, tehnic, designul nu integreaza foarte bine si capul modelului. Asa incat e foarte greu sa-l modelezi si sa fii multumit ca ai un... intreg... reusit.

Dar si daca-ti iese! Oricum, evident ca nici replica mea nu e perfecta. Dar, pana la urma, vorba lui Paul Jackson: e doar o bucata de hartie!
Si totusi, imi fac curaj sa fiu sincer cu mine insumi si sa ma declar multumit! Mai am un pic de lucru la modelarea ochilor, dar am fost atat de entuziasmat, ca nici n-am observat pana sa vad poza.

Prin urmare, va prezint, din nou, Loggerhead Sea Turtle, creatia lui Satoshi Kamiya. Modelul este impaturit din patrat de 48,7x48,7 cm :laugh2:
Sper sa vi-l pot arata "live" la Antipa.

Imagine Imagine
Sareth

Mesajde horatiu pe 14 Apr 2012, 01:31

Ei, se pare ca nu-s singurul care verifica forumul inainte de culcare ca sa vada daca mai exista oameni fara somn. Felicitari maestre, se vede ca ai prins experienta, si hartia este mai buna. cred ca esti prea dur cu tine spunand ca poti mai bine cu acest model. Repet, eu nu m-am apucat de acest model pentru ca mi se parea ca e prea multa munca pentru modelul final, insa, cred ca m-am inselat. Pot spune ca sunt doar fricos (sau lenes) :D.
Va fi o incantare vizuala pentru vizitatorii muzeului Antipa. Si nu numai, d-abia astept si eu sa vad cu ce ne mai incanti.
horatiu

Mesajde andreitrial pe 23 Dec 2012, 12:45

Poate sa puna cineva iar cartea lui Satoshi .... nici diagrama de la Mamut nu merge ......la fel si cea de la Loggerhead Sea Turtle
Multumesc
andreitrial

Mesajde Alex M. pe 12 Ian 2013, 20:38

Unicorn- Satoshi Kamiya
Hartie: dud + CMC, 40cm

Timp: 3 ore 30 de minute impaturirea, 1 ora modelarea.
Imagine

Eagle Ray- Kamiya Satoshi
Hartie: hanji + folie de aluminiu, 15cm

Timp: 45 de minute
Imagine
"Much of the beauty that arises in art comes from the struggle an artist wages with his limited medium."- Henri Matisse
Alex M.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Maestri Origami