Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Fotodiagrama Flower Dish/box by Francesco Guarnieri

Fotodiagrama Flower Dish/box by Francesco Guarnieri

Mesajde eudaimonia pe 16 Oct 2013, 19:48

Imagine

Am dat peste blogul lui Francesco Guarnieri si am vazut o cutie sub forma de floare si mi-a placut. Cum cautam ceva mai simplu de impaturit dupa CP (care sa nu necesite modelare), si mi-am zis sa incerc. Nu a fost usor pentru ca doar dupa CP nu am putut sa imi dau seama cum se inchide modelul. Am reusit sa il aduc aproape de forma finala si am tot incercat sa vad cum il pot inchide. Era clar ca nu avea rost sa fac preacreasing la inchidere dupa CP, ci ca trebuia sa fie ceva mai simplu decat cum parea acolo. Pana la urma am reusit, uitandu-ma ba la CP, ba la poze. E o satisfactie destul de mare cand poti sa rezolvi un puzzle si m-am gandit sa fac o fototdiagrama pentru primul meu model impaturit dupa CP. Pentru collapsing am facut un video pe youtube, dar e unlisted si poate fi accesat doar de cei care au linkul. (linkul e mai jos).

Poze cu modelul si cu CP pot fi gasite aici: http://guarnieri-origami.blogspot.it/2013/04/scatola-fiore.html
Eu am impaturit de fapt prima variatie.

Enjoy! Si daca aveti nevoie de ajutor, intrebati.

So:

1. Incepeti cu partea colorata sus.

Imagine

2. Indoiti diagonalele.

Imagine

3. Intoarceti pe partea cealalta. Impaturiti hartia in jumatate in ambele directii, dar fara sa indoiti partea centrala cam 25% din lungime. Nu e crucial, dar arata mai bine.

Imagine

4. Intoarceti pe partea cealalta. Indoiti hartia in 1/4, dar avand grija sa marcati doar distanta dintre diagonale. Daca nu, la sfarsit petalele vor fi indoite si nu arata frumos.

Imagine

5. Repetati in celelalte 3 directii.

Imagine

6. Intoarceti pe partea cealalta. Aduceti coltul drept la centru.

Imagine

7. Aduceti coltul drept la ultima indoitura. Repetati pasul 6 si 7 de 3 ori.

Imagine

8. The raw edge va fi adusa pana la indoitura de 1/4 de sus, dar vom marca doar marginea stanga si dreapta, adica pana cand ne vom intersecta cu indoiturile de la blintz fold.

Imagine

Imagine

9. Repetati de 3 ori.

Imagine

10. Acum vom indoi partea centrala unde avem o serie de angle bisectors care se intind pana ce intalnesc o diagonala.

Imagine

Imagine

Imagine

11. Repetati de 7 ori.

Imagine

12. Acum ne uitam la coltul stang unde vom forma un triunghi.

Imagine

13. Prima data avem an angle bisector.

Imagine

14. Ultima latura a triunghiului va fi formata prin unirea a doua puncte de referinta. Se face mai usor de pe partea colorata.

Imagine

15. Repetati de 3 ori.

Imagine

16. Vom indoi hartia la 1/8, dar se va marca doar jumatate din distanta dintre linia centrala si crease-ul de la blintz fold. Repetati de 3 ori.

Imagine

Imagine

17. Intoarcem pe partea cealalta pentru niste valley folds. Avem tot 2 laturi ale unui triunghi. Una se face ca angle bisector si cealalta ca unire a doua puncte de referinta (care se face mai usor pe partea alba ca mountain fold).

Imagine

Imagine

18. Ultimul pas al pre-creasing-ului, care se poate facce si doar la collapsing, dar e mai simplu acum. Tot doua laturi care formeaza un triunghi cu a raw edge.

Imagine

Imagine

Imagine

19. Done.

Imagine

Imagine

Pentru collapsing am facut un mic video ca sa fie mai usor de vazut.
http://www.youtube.com/watch?v=sBXicUPIh0g
eudaimonia

Re: Fotodiagrama Flower Dish/box by Francesco Guarnieri

Mesajde eudaimonia pe 18 Oct 2013, 11:37

Am gasit o diagrama pentru un vas asemanator pe blogul lui Francesco in care se prezinta un mod mai usor de a face precreasingul.
Daca vreti sa impaturiti modelul, atunci urmati urmatorii pasi:

Preacreasing:

1. (la pasul 2 din diagrama, prima data sa faceti cele 4 valley folds si apoi the mountain folds; la pasul 4 se fac valley folds prin toate straturile)

Imagine

2. (poze mai detaliate mai sus)

Imagine

Collapsing
(inainte de a incepe collapsingul, va fi mai usor daca veti orienta toate crease-urile rezultate in urma pasului 4 in directia corecta)

http://www.youtube.com/watch?v=sBXicUPIh0g
eudaimonia

Înapoi la La Scoala